زمان مطالعه : ۳ دقیقه

آفت دهان

شاید یکی از مشکلات عمده با دهان، همین آفت دهان باشد. بیماری دهانی که شاید تا چندین هفته تو را رها نکند. شاید برایت جالب باشد که علت این عارضه آنقدر ها هم مشخص نیست اما به سیستم ایمنی ضعیف و استرس بیش از حد هم مربوط می شود. خدا را شکر این بیماری ویروسی نیست و سرایت هم پیدا نمی کند. بنا بر تجربه شخصی، من هیچ وقت در زندگی ام دچار این بیماری نشدم مگر یک بار؛ هنگامی که پای چپم شکسته بود پی به وجود زخم بسیار دردناکی در داخل دهانم شدم. در واقع وقتی بدن با شرایط جدید و خاص روبرو می شود ناخودآگاه مقدار زیادی ویتامین دریافت نمی کند. تا بیایم و به این شرایط عادت کنم؛ با دریافت نکردن این ویتامین ها سیستم ایمنی بدنم به شدت ضعیف شد و در داخل دهانم آفت عزیز را احساس کردم. در این مقاله سعی بر آن دارم راه های کم هزینه برای کوتاه کردن این مدت نقاهت به تو پیشنهاد بدهم؛ اما قبل از هر چیز به تو بگویم که بیشتر مشکلات مربوط به دهان با بهداشت رابطه مستقیمی دارد. با استفاده از مسواک و نخ دندان به طور روزانه می توانی به کم خرج ترین شکل ممکن از آن ها مراقبت کنی.

طبیعتاً وقتی وجود آفتی را در دهانت حس کردی، باید از یک سری خوراک پرهیز کنی. در این مدت سعی کن سراغ غذاهای بسیار نمکی و تند نروی زیرا التهاب آن را بیشتر می کند. یک راه بسیار ساده درست کردن دمنوش گل همیشه بهار است؛ در واقع این دمنوش را نوش جان نمی کنی و وقتی خنک شد به صورت قرقره استفاده می کنی. یادت باشد بعد از اینه این دمنوش سرد شد از آن به عنوان دهان شویه استفاده کن.

در چای سیاه “تانن” وجود دارد، این ماده باعث تسکین درد آفت می شود؛ پس کاری که باید بکنی این است که چای کیسه ای تهیه کنی و آن را بعد از میل کردن، بر روی آفت دهانت قرار بدهی. ویتامین E نازنین اینجا هم می تواند مانند یک سوپرمن عمل کند؛ حالا چگونه؟ عرض می کنم. مقداری ویتامین E از داروخانه تهیه کن و با یک چاقوی تیز و تمیز، خراشی روی یک کپسول آن ایجاد کن و سپس بر روی آفت دهانت بریز. کاری که این ویتامین می کند این است که لایه ای روی آفت ایجاد می کند که از عفونت بیشتر جلوگیری می کند و به روند بهبود آن قوت می بخشد.

در این مدت باید سعی کنی از سبزیجات و میوه ها به طور فراوان استفاده کنی؛ حتی اگر در حالت عادی این کار را انجام نمی دهی زیرا بدنت ضعیف شده و تنها با تغذیه مناسب از پس درمان آفت بر می آیی. آب نمک ولرم هم معجزه می کند زیرا باکتری های مخرب را از بین می برد و به طور کلی دهان شویه این محلول کمک شایانی به آفت موجود در دهان می کند. حتی قرقره آب به تنهایی هم کارساز است و به طور متناوب یک لیوان آب سرد و گرم را قرقره کن.

ماست پروبیوتیک

آخرین راهکار به ماست خوش مزه ی پروبیوتیک تعلق می گیرد. این ماست لذیذ باکتری های بی خاصیت و مزاحم را از محوطه ی التهاب بیرون می کند و فقط و فقط به باکتری هایی که حضورشان مناسب و واجب است اجازه حضور می دهد. این روش بسیار به التهاب و قرمزی این بیماری کمک کرده و درد آن منطقه را تسکین می دهد. امیدوارم با استفاده از روش های بالا بتوانی به بهترین نتیجه ممکن برسی.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

معجزه آسا ترین دمنوش مخصوص سرماخوردگی تابستان

۱۰ خاصیت شگفت انگیز روغن آرگان برای پوست

ماسک خاک رس برای زیبایی پوست