زمان مطالعه : ۴ دقیقه

آیا لکه بینی یا خونریزی واژینال در دوران بارداری طبیعی است؟

لکه بینی به معنای خونریزی خفیف واژینال است. این حالت شبیه به قاعدگی است اما مقدار ترشح خون بسیار کمتر است. رنگ خون در این حالت ممکن است از قرمز تا قهوه ای باشد. در هفته های اول بارداری، کمی لکه بینی یا خونریزی بسیار رایج است. از میان هر ۴ مادر باردار، یک نفر در طول سه ماهه اول بارداری به لکه بینی یا خونریزی واژینال دچار می شود.

گاهی لکه بینی یا خونریزی واژینال در دوران بارداری خطرناک است؛ اما بسیاری از مادرانی که به این مشکل دچار بوده اند به سلامت دوران بارداری را پشت سر گذاشته اند و جنین آن ها کاملاً سالم مانده است. برخی اوقات لکه بینی یا خونریزی واژینال نشانه ای از یک مشکل بزرگتر و جدی تر مثل سقط جنین است؛ به همین دلیل بهترین کار این است که اگر علائم این مشکل برای تو پیش آمد، آن را سریع با پزشک متخصص در میان بگذاری؛ حتی اگر لکه بینی برای یک زمان کوتاه اتفاق افتاده و بعد قطع شود. اگر لکه بینی یا خونریزی نشانه ای از سقط جنین باشد، دردها و انقباضات شدید شکمی هم با آن همراه است. در بسیاری از مواقع این لکه بینی خود به خود قطع می شود و بارداری هم به سلامت ادامه پیدا می کند. 

چه چیزی باعث لکه بینی یا خونریزی واژینال در دوران بارداری می شود؟

خونریزی خفیف ممکن است به دلیل انبساط جفت اتفاق بیفتد. وقتی بارداری به هفته ششم برسد، تغییری در روند بارداری اتفاق می افتد؛ جفت در فرایند تولید هورمون های بارداری منبسط می شود و این روند ممکن است منجر به لکه بینی یا خونریزی خفیف شود. در فاصله هفته های ۵ – ۸ بارداری به دلیل این موضوع ممکن است خونریزی اتفاق بیفتد. با این حال این خونریزی نباید بیش از ۳ روز طول بکشد. ممکن است مادر تنها وقتی ادرار می کند متوجه این خونریزی شود یا صرفاً لباس زیر او مقداری لک شود. 

ممکن است شنیده باشی که لکه بینی یا خونریزی واژینال در دوران بارداری به دلیل شکسته شدن هورمون های وابسته به قاعدگی، در زمانی که باید قاعدگی پیش می آمده اما به دلیل بارداری متوقف شده است؛ اتفاق می افتد. یک نظریه دیگر هم می گوید این خونریزی زمانی صورت می گیرد که جنین در دیواره رحم فرو می رود. گرچه ممکن است در زمانی که باید قاعدگی اتفاق می افتاده مقداری خونریزی پیش آید؛ به نظر می رسد عوامل اصلی و مشخص لکه بینی یا خونریزی واژینال در دوران بارداری مربوط به این مسائل باشد:

  • تحریک شدن گردنه رحم: هورمون های بارداری بافت گردنه رحم را تغییر می دهند و آن را مستعد خونریزی می کنند؛ همانطور که ممکن است این اتفاق بعد از رابطه جنسی هم رخ دهد؛
  • فیبروئیدهایی که در مجرای رحم رشد می کنند و گاهی جنین داخل این فیبروئیدها جا می گیرد؛
  • رشد یک پولیپ کوچک مزاحم روی گردنه رحم؛
  • عفونت گردنه رحم یا واژینال. 

اگر در ماه های اول بارداری لکه بینی یا خونریزی واژینال اتفاق افتاد، باید آزمایش های دقیقی برای بررسی علت آن انجام شود. این آزمایشات شامل اسکن اولترا ساوند و بررسی سلامت عمومی جنین هستند و معمولاً از طریق واژن انجام می شوند. همچنین در این شرایط دهانه رحم و مجرای واژینال به دقت بررسی می شوند تا تمام دلایل خونریزی شناخته شوند. آزمایش خون هم برای بررسی میزان هورمون های بارداری و سایر هورمون ها انجام می شود. 

متأسفانه لکه بینی یا خونریزی خفیف در ابتدای بارداری ممکن است نشانه ای از سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم باشد. در هر دوی این موارد، دردهای شدید شکمی و انقباضات با خونریزی همراه هستند. سقط جنین زودهنگام معمولاً در شرایطی رخ می دهد که جنین به خوبی رشد نکرده باشد. این اتفاق دردناک؛ اما بسیار شایع است. حاملگی خارج از رحم هم زمانی رخ می دهد که تخم لقاح یافته اولیه، خارج از رحم جا بگیرد؛ در این شرایط جنین توان رشد و ادامه حیات را ندارد. خونریزی در این حالت شدیدتر، تیره تر و رقیق تر می شود. 

اگر بارداری دو یا چند قلو باشد، امکان لکه بینی یا خونریزی بیشتر است. متأسفانه گاهی رشد یک قل متوقف می شود و ممکن است گاهی هر دو از بین بروند. یک عامل نادر دیگر که منجر به خونریزی می شود، بارداری مولار است. این حالت زمانی رخ می دهد که تخم تشکیل شود اما جنین به دلیل اختلال در تعداد کروموزوم ها نتواند رشد کند و به جای آن یک بافت غیر طبیعی در رحم شکل بگیرد.

اگر در دوران بارداری خونریزی واژینال اتفاق بیفتد، مادر باید تحت مراقبت و حتی استراحت مطلق باشد تا از عواقب احتمالی این مشکل جلوگیری شود؛ به خصوص اگر این خونریزی شدید باشد یا در سه ماهه دوم بارداری اتفاق بیفتد. این مشکل ممکن است منجر به زایمان زودرس و تولد نوزاد نارس شود. 

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

در دیابت بارداری چه بخوریم

شروع دوباره قاعدگی بعد از زایمان

چند سؤال در مورد نقاهت پس از زایمان طبیعی