زمان مطالعه : ۴ دقیقه

قهوه یک نوشیدنی جذاب برای بیشتر ما محسوب می شود اکثر ما می دانیم مهم ترین خاصیت قهوه رفع خستگی و حتی بهبود افسردگی است اما به گفته پزشکان بیشتر از شش فنجان قهوه در طول روز مضر است. همان طور که میدانی اکثر ما ذائقه های متفاوتی داریم و ممکن است همه ما از یک مدل قهوه خوشمان نیاید؛ برخی از ما دوست داریم قهوه تلخ بنوشیم و برخی دیگر قهوه خود با شیر یا افزودنی های دیگر می پسندیم پس بهترین راه برای لذت بردن از این نوشیدنی جذاب، شناخت قهوه مناسب با سلیقه و ذائقه ای است که داری. به همین منظور در این مقاله می خواهم چند مدل از معروف ترین و پر طرفدار ترین قهوه های دنیا را با هم مرور می کنیم پس با منودلیار تا پایان این مقاله همراه باش تا شناخت بیشتری از قهوه مورد علاقه خود پیدا کنی و بتوانی قهوه مورد علاقه ات را بشناسی.
قهوه خواص شگفت انگیزی دارد: کافئین موجود در آن باعث ایجاد آرامش می شود و خاصیت تسکین دهندگی دارد. همچنین قهوه حاوی آنتی اکسیدان است که تو را سرحال و پر انرژی نگه می دارد. بسیاری عادت دارند همراه صبحانه یا پس از بیدار شدن از خواب قهوه بنوشند تا هم رخوت صبحگاهی را از خود دور کنند و هم برای شروع یک روز جدید شاداب و سرحال باشند.

اسپرسو

اسپرسو در واقع روش خاص و منحصر به فردی از دم کردن قهوه است که شامل دوز سریعی از فشار زیاد و آب گرم می شود. برای تهیه قهوه اسپرسو، دانه قهوه کمی زبر و درشت آسیاب می شود. البته اسپرسو را می توانی با موکاپات (اسپرسو ساز رو گازی) هم درست کنی. اسپرسو به نوعی پایه قهوه های دیگر به شمار می رود.

کاپوچینو

کاپوچینو، یک نوشیدنی ایتالیایی است و از اسپرسو، شیر جوشیده و در آخر کف شیر تشکیل می شود که در واقع مهم ترین و معروف ترین بخش این نوشیدنی گرم به حساب می آید. کاپوچینو معمولاً در فنجان پهن سرو می شود. برای صرف آن ابتدا لازم است به کمک یک قاشق جای خوری به آرامی نوشیدنی را هم بزنی تا کف شیر بخوابد و با نوشیدنی مخلوط شود سپس اقدام به نوشیدن آن کنی.

لاته

لاته نیز مانند کا پا چینو از ترکیب شیر و قهوه به دست می آید ولی با یک تفاوت بزرگ که از دو واحد شیر جوشیده و یک بخش قهوه تشکیل می شود یعنی دو برابر شیر بیشتری دارد. برای واحد قهوه از اسپرسویی غلیظ و کامل استفاده می شود. تفاوت دیگر لاته با کاپوچینو در مقدار کف شیر و خود شیر داغ بخار زده شده است.

آمریکانو

قهوه آمریکانو در واقع ترکیب اسپرسو با آب داغ است و این نوع قهوه، نوشیدنی ملایم ولی غلیظ به حساب می آید که برای کسانی که قهوه تلخ دوست دارند ولی نمی توانند غلظت آن را تحمل کنند بسیار مناسب به شمار می رود.

موکا

موکا نوشیدنی قهوه دیگری به شمار می رود که همان طور که پیش تر نیز گفتم از پایه اسپرسو غلیظ و خامه زده شده تشکیل شده است که با شکلات، پودر کاکائو و شیر نیز مخلوط شده است.
موکا برای کسانی مانند من که به قهوه حساسیت دارند ولی دیوانه طعم و بوی ان هستند مناسب است چرا که مقدار قهوه درون آن نسبت به سایر مواد تشکیل دهنده بسیار پایین به شمار می رود.

قهوه ترک

سنگین ترین روش دم کردن قهوه، به روش قهوه ترک است که به آن قهوه تلخ نیز می گویند. برای تهیه قهوه ترک، دانه قهوه بسیار ریز آسیاب می شود. این مدل قهوه را در قهوه جوش مخصوص این مدل قهوه دم می کنند.

قهوه مورد علاقه تو کدام است؟ دوست داری قهوه را چه ساعتی از شبانه روز میل کنی؟ قهوه را تلخ دوست داری یا همراه با افزودنی؟ افزودنی قهوه که دوست داری کدام است؟ دوست داری همراه قهوه خود چه خوراکی نوش جان کنی؟ نظرات و تجربیاتت را در این باره با من و سایر دوستان منودلیاری ات در زیر این مقاله در میان بگذار

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

افزودنی ممنوعه قهوه برای تویی که پا در سن گذاشته ای

آیا اضافه کردن عسل به قهوه درست است یا نادرست

آیا اسکراب قهوه در رفع سلولیت مؤثر است