زمان مطالعه : ۲ دقیقه

نام کتاب: قصه‌های قبل از خواب برای بچه‌ها

نویسنده: جانگ شو

مترجم: مریم خرم

ناشر: کویر

«این زندگی عجیب پنگوئن‌هاست و تا زمانی که بچه‌های آنها بزرگ نشده‌اند پدر و مادر به نوبت از آنها نگهداری می‌کنند. هر بار پنگوئن ماده پس از چاق شدن تخم می‌گذارد و دوباره پنگوئن نر را با تخم‌ها تنها می‌گذارد و برای غذا خوردن به کنار دریا می‌رود.»

کتاب قصه‌های قبل از خواب برای بچه‌ها در چهار جلد نوشته شده که هر کدام تحت عناوین بهار، تابستان، پاییز و زمستان می‌باشند. این مجموعه (زمستان) شامل ۹۰ قصهٔ کوتاه است. از جمله قصه‌هایی که در این مجموعه آورده شده می‌توان به لباس زمستانی درخت صنوبر کوچولو، ای وای شلوارمان خیس شد، دست و پاهای بلند هشت پا، رودخانهٔ کوچولو می‌خروشد و می‌آید و … اشاره کرد.

قصه‌ها دارای زبانی ساده و روان هستند به گونه‌ای که درک و دریافت مطالب برای خواننده آسان است. قصه‌های آورده شده در این مجموعه بسیار کوتاه هستند و والدین و یا افرادی که با کودکان در ارتباط هستند می‌توانند از این کتاب به عنوان مرجعی برای قصه‌گویی استفاده کنند.

در داستان‌های قصه‌های قبل از خواب برای بچه‌ها اتفاقات ساده‌ای رخ می‌دهد و نویسنده به زیبایی برای کودک خواننده، عواقب رعایت نکردن اصول اخلاقی را متصور می‌شود. او در تلاش است تا به کودکان اصول اخلاقی از قبیل مهربانی، سخت کوشی، دوراندیشی، امیدوار بودن و … را در قالب قصه بیاموزد.

کوه بزرگ خنده‌ای کرد و با لحن آرام و مهربانی گفت: «گریه نکن، رودخانه کوچولو، ببین به تو چه می‌گویم، در هر راهی خطر هست و مشکل وجود دارد، گریه و شادی نیز وجود دارد باید همیشه مثل من محکم و استوار باشی.»

بابا لنگ دراز

چهل نامه کوتاه به همسرم

احوال و اقوال شیخ  ابوالحسن خرقانی