زمان مطالعه : ۲ دقیقه

نام کتاب: فصل‌ها چگونه پدید می‌آیند؟

نویسنده: فرانکلین برانلی

ترجمه: علیرضا توکی

ناشر: مدرسه

توضیح دادن این که چرا برخی از روزها نسبت به روزهای دیگر هوا گرم تر است و یا برخی از روزها نسبت به روزهای دیگر کوتاه‌تر هستند و یا چگونه فصل‌ها به وجود می‌آیند برای کودکان سخت و دشوار است. کتاب حاضر به زبان ساده برای کودکان دلایل علمی آن را مطرح می‌کند و با طرح آزمایشی ساده تنها به کمک یک پرتقال، مداد و چراغ قوه دلیل آن را برای کودکان بیان می‌کند.

کتاب فصل‌ها چگونه پدید می‌آیند متعلق به گروه سنی ۵ تا ۹ سال است. نویسنده با لحنی کودکانه دلیل به وجود آمدن ۴ فصل بهار، تابستان، پاییز و زمستان را توضیح می‌دهد. نشان می‌دهد که چگونه با گردش زمین به دور خورشید این ۴ فصل به وجود می‌آیند. دلیل آنکه بعضی از روزها نسبت به روزهای دیگر زودتر تاریک می‌شوند و هوا سردتر است، چیست.

کتاب علاوه بر آن به والدین آموزش می‌دهد که با آزمایش‌های ساده و استفاده از وسایل ابتدایی که در اطرافشان قرار دارد می‌توانند به آسانی برای کودکان خود دلایل علمی پدیده‌هایی که در اطرافشان رخ می‌دهد را بیان کنند.

«آفتاب زمین را گرم می‌کند. اگر خورشید نتابد، زمین سرد و سرتر می‌شود. ما یخ می‌بندیم. همه زمین یخ می‌بندد. خورشید در سراسر سال می‌تابد. اما زمین در تابستان گرمتر از زمستان است. مقدار آفتاب این اختلاف را پدید می‌آورد. زمین هر بیست و چهار ساعت یک بار به دور خود می‌چرخد، از این رو روز و شب پدید می‌آید.»

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند.

۵ مدل کفشی که ترند سال ۲۰۱۹ می شوند

راهکارهایی برای چیدمان اتاق های بدون پنجره

صبحانه به صرف نیمرو با ظرف آووکادو