زمان مطالعه : ۲ دقیقه

در هشتاد و نهمین دوره جوایز اسکار، فیلم فروشنده “اصغر فرهادی” توانست جایزه بهترین فیلم خارجی زبان را از آن خود کند. پیش از این، در سال ۲۰۱۲، فیلم “جدایی نادر از سیمین” این جایزه را دریافت کرده بود. او چهارمین فیلمسازی است که دو بار موفق به کسب این جایزه شده است. در پی واکنش به دستور “دونالد ترامپ” مبنی بر ممنوعیت ورود شهروندان برخی از کشورها به آمریکا، وی از حضور در این مراسم صرف نظر و “انوشه انصاری” و پروفسور “فیروز نادری” را به عنوان نمایندگان خود در اسکار معرفی کرد.
“انوشه انصاری” کاوشگر و رئیس انجمن گردانندگان شرکت فناوری ارتباط از راه دور (TTI) و اولین ایرانی فضانورد است. پروفسور “فیروز نادری” نیز مدیر کل اکتشافات منظومه خورشیدی در “ناسا” بوده است و سال گذشته، در آستانه بازنشستگی وی، سیارکی به نام پروفسور “نادری” نامگذاری شد.

برندگان اسکار ۲۰۱۷ را در اینجا بخوان.

در ادامه نگاهی می اندازیم به متن سخنان “اصغر فرهادی” که در غیاب او توسط “انوشه انصاری” خوانده شد.

افتخار بزرگی‌ است که برای دومین بار این جایزه با ارزش را دریافت می‌کنم. از اعضای آکادمی، گروهم در ایران، تهیه‌کننده‌ام الکساندر ماله‌-گی و پخش‌کنندگانم کوهن مدیا و آمازون تشکر می‌کنم. همچنین سپاسگزارم از همبستگی دیگر کاندیداهای بهترین فیلم خارجی.
متاسفم که امشب در کنار شما نیستم، من به احترام مردم کشورم و شش کشور دیگر که با قانون غیرانسانی منع ورود مهاجران مورد بی‌احترامی واقع شدند به آمریکا نیامدم.
تقسیم‌بندی جهان به ما و دشمنان ما توسط سیاستمداران افراطی، باعث ترس می‌شود، ترسی که توجیهی‌ست دروغین برای خشونت‌ها و جنگ‌ها. جنگ‌هایی که مانع بزرگی بوده‌اند برای رسیدن به دموکراسی و رعایت حقوق بشر در کشورهایی که مورد تهاجم واقع شده‌اند.
سینماگران می‌توانند با چرخش دوربین‌هایشان به مشترکات انسانی، کلیشه‌هایی را که از ملیت‌ها و ادیان مختلف ساخته شده است بشکنند و زمینه‌ همدردی و به دنبال آن همبستگی مردمان جهان را فراهم کنند. همدردی چیزی‌ است که ما امروز بیشتر از هر زمان به آن نیازمندیم.

اصغر فرهادی