زمان مطالعه : ۴ دقیقه

چه چیزی عامل سر درد دوران بارداری است؟

سر درد دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی بدن اتفاق می افتد. این مشکل در اوایل دوران بارداری بسیار رایج است. هورومون پروژسترون که در دوران بارداری در بدن ترشح می شود، باعث آرامش رحم و رگ های خونی بدن می شود که در سر و گردن هم وجود دارند. کاهش جریان خون در این رگ ها منجر به سر درد می شود. تغییر فشار خون هم یکی دیگر از عوامل سر درد دوران بارداری است. اگر پیش از بارداری هم گاهی به سر درد و میگرن دچار می شدی، در دوران بارداری خیلی بیشتر در معرض ابتلا به سر درد قرار داری. خستگی، گرسنگی، دی هیدراته شدن بدن، استرس، کمبود هوای تازه و ورزش نکردن هم از دیگر عوامل سر درد دوران بارداری است. اگر قصد کم کردن میزان کافئین یا ترک سیگار را داشته باشی هم ممکن است به سر درد دچار شوی. 

التهاب و تراکم سینوس ها هم می تواند منجر به سردرد در قسمت جلویی صورت و گونه ها شود. دید و بینایی تو هم ممکن است به دلیل تغییر فشار ناحیه اطراف چشم ها دچار اختلال شود. این اختلال در بینایی هم می تواند منجر به سر درد دوران بارداری شود. اگر بدن تو دی هیدراته شده باشد، سر درد بیشتر مربوط به ناحیه جمجمه و پشت گردن خواهد بود. سر درد اواخر دوران بارداری چندان رایج نیست، اما ممکن است به مسائل جدی تری مثل فشار خون بالا مربوط باشد. بنابراین اگر در سه ماهه سوم بارداری سر درد داری، حتماً این موضوع را به پزشک اطلاع بده؛ به ویژه اگر این مشکل مربوط به قسمت جلویی سر توست و با اختلال در دید، بیماری یا بی حسی انگشتان همراه است. این عوامل ممکن است نشانه ای از پره اکلامپسی باشند.

چطور می توانم از بروز سر درد دوران بارداری جلوگیری کنم؟

  • استراحت و ریلکسیشن: بیشتر استراحت کن و اگر شاغل هستی، مرخصی ات را بیشتر کن. شب ها زودتر بخواب. روش هایی برای ریلکسیشن پیدا کن؛ بیشتر ورزش کن و در هوای تازه تنفس کن؛ سعی کن روزمرگی هایت را تغییر دهی؛ پیاده روی و شنا کنی. 
  • خوب غذا بخور: رژیم غذایی سالم و مقوی و دریافت تمام مواد مورد نیاز بدن به طور روزانه تا حد زیادی از سر درد دوران بارداری جلوگیری می کند. اگر حالت تهوع بارداری داری و نمی توانی خوب غذا بخوری، هرچه که تو را آزار نمی دهد را در برنامه غذایی ات بگنجان تا شکم تو برای مدت طولانی خالی نماند. به طور منظم غذا بخور تا قند خونت افت نکند. تعداد وعده های غذایی را بیشتر کن و از اسنک های سالم در طول روز استفاده کن. به عنوان مثال میوه خشک و انواع آجیل انتخاب های خوبی برای اسنک هستند. روزانه حداقل ۱.۵ لیتر آب بخور و میزان کافئین دریافتی ات را کم کن. میوه های تازه مصرف کن و از انواع دمنوش به جای چای و قهوه استفاده کن
  • پوسچر و فرم متناسب بدن را فراموش نکن: یادت باشد نوع نشستن می تواند باعث سر درد شود؛ بنابراین حواست به پوسچر و فرم بدن به هنگام رانندگی، کار و استراحت باشد. در دوران بارداری فرم بدن به طور کلی تغییر می کند و خود این عاملی برای سر درد است؛ بنابراین باید از تغییر بیش از اندازه فرم بدن جلوگیری کنی. ارتفاع بالش هایت را چک کن که بیش از اندازه بلند نباشند. این عامل هم باعث فشار به گردن و سر درد می شود. 

چطور می توانم با سر درد دوران بارداری کنار بیایم؟

اگر سر درد تو بیشتر و شدیدتر شده است؛ وقت بیشتری را به استراحت اختصاص بده. پیاده روی در هوای آزاد و چرت زدن در طول روز می تواند از شدت آن بکاهد. می توانی برای کاهش سر درد این راهکارها را هم امتحان کنی: کیسه آب یخ یا داغ را روی محل درد قرار دهی و امتحان کنی کدامیک برای کاهش درد مؤثر تر هستند. حمام آب سرد هم برای کاهش تنش و تحریک فشار خون مناسب است و می تواند سر درد را کم کند. می توانی سرت را ماساژ بدهی یا با شستن و ماساژ دادن موها این تنش را کم کنی و رگ های خونی سر را تحریک کنی. اگر سر درد تو بر یک نقطه تمرکز دارد، آن محل را به آرامی ماساژ و فشار بده. بهتر است از سشوار و سایر خشک کننده های مو استفاده نکنی یا از آن ها در دمای بسیار کم استفاده کنی. 

در آینده باز هم در مورد سر درد دوران بارداری با هم صحبت می کنیم!

آروماتراپی در دوران بارداری

آیا مصرف آسپرین در دوران بارداری خطرناک است

علائم و نشانه های سقط جنین چیست