زمان مطالعه : ۴ دقیقه

خیلی از ما دوست داریم برای محیط کار، لباسی شیک و رسمی به تن کنیم اما از پوشیدن لباس های فرم و یکدست متنفریم! در این مقاله قصد دارم چند ترکیب لباس بهاره مناسب استایل رسمی و قرارهای کاری را به تو معرفی کنم. با ایده گرفتن از این ترکیب ها می توانی استایل فوق العاده ای داشته باشی و از بابت ظاهرت در قرارهای کاری و مصاحبه ها مطمئن باشی!

آنچه که می پوشی، نشان دهنده سلیقه، روحیه و شخصیت توست و اگر قصد داری با کمک ظاهرت، در محل کار، مصاحبه ها یا قرارهای کاری خودت را معرفی کنی، باید به لباس هایت بسیار دقت کنی. استایل رسمی، شیک و متناسب است؛ اما هرکس می تواند بنا به روحیه یا سلیقه ای که دارد، آیتم هایی که در سبک رسمی به کار می روند را به نفع خودش تغییر دهد. 

اواین نکته ای که به ذهنم می آید این است که یک دامن مدادی، بهترین انتخاب برای استایل رسمی است. دامن مدادی، حالتی اسلیم فیت دارد و در عین سادگی، به دلیل تأکیدی که بر فرم اندام پایین تنه دارد، بسیار خوش ترکیب است. می توانی این دامن مدادی را با انواع کت، شومیز و پیراهن ست کنی. یک نکته مهم در پوشیدن این دامن ها وجود دارد و آن این است که باید همیشه انتهای شومیز یا پیراهنت را داخل کمر دامن بگذاری. این حالت برای استایل رسمی بهتر و شیک تر است. ترکیب دامن مدادی با پارچه کت شلواری و یک کت تک خوش دوخت، فوق العاده شیک، رسمی و زیباست که هیچ وقت از مد نمی افتد و به هر اندامی می آید. می توانی از انواع طرح ها برای پارچه دامنت استفاده کنی. به نظر من یک دامن ساده با رنگ خنثی، انتخابی عالی است که می توانی آن را با انواع آیتم ها ست کنی؛ اما پارچه های رسمی با طرح راه راه، چهارخانه، بافت دار و… هم برای این دامن ها مناسب هستند. 

انواع شلوار پارچه ای راسته و خوش دوخت، پیشنهاد بعدی من برای آیتم پایین تنه در استایل رسمی هستند. بهتر است رنگ شلوار تو تیره باشد. به سراغ رنگ های سرمه ای، مشکی، زغالی، خاکستری و قهوه ای برو و اگر دوست داری از رنگ ها هم استفاده کنی، این وظیفه را به آیتم های بالا تنه مثل کت یا شومیز واگذار کن. 

نکته بعدی این است که تو برای استایل رسمی، به یک کت تک خوش دوخت احتیاج داری. این کت می تواند کمر کوتاه، یقه بسته، ساده یا مدل دار باشد. اما هرچه که هست، باید در عین سادگی، شیک به نظر برسد. مهم است که از کت هایی که کاملاً متناسب با اندام تو هستند استفاده کنی. ترکیب کت با انواع شلوار و دامن عالی به نظر می رسد. 

دامن های میدی انتخاب بهتری برای استایل رسمی هستند؛ بنابراین به جای دامن ماکسی، به سراغ انواع مدل های میدی برو. می توانی از پیراهن های سرهمی هم برای استایل رسمی استفاده کنی. یادت باشد پیراهن، دامن، بلوز، کت، شلوار و به طور کلی تمام آیتم هایی که در استایل رسمی استفاده می کنی، بهتر است ساده باشند و تا حد امکان از پارچه های طرح دار استفاده نکنی. اگر شلوار و کت تو ساده و تک رنگ هستند، می توانی در کنار آن ها از شومیز طرح دار استفاده کنی، اما باز هم تأکید می کنم که رعایت سادگی انتخاب بهتری است. بنابراین شومیزهای ساده، سفید و تک رنگ هم آیتم ضروری دیگر تو برای استایل رسمی هستند. 

یک نکته اساسی را فراموش نکن! تا حد امکان لباس های اورسایز را برای استایل خیابانی و کژوال کنار بگذار! در استایل رسمی بهتر است لباس های تو اندازه، خوش ترکیب و کاملاً متناسب باشند. بنابراین از پوشیدن سوییشرت ها و ژاکت های گشاد، شلوارهای از بالا گشاد و دامن های لایه لایه خودداری کن! 

کفش ها و کیف های چرمی هم بهترین انتخاب برای اکسسوری های استایل رسمی هستند. می توانی از انواع کفش چرمی تخت، پاشنه دار، عروسکی و بوت استفاده کنی. این به فصلی که در آن قرار داری و موقعیتی که برای آن آماده می شوی بستگی دارد. اگر قرار است تمام روز سر پا بایستی و به پوشیدن کفش پاشنه دار عادت نداری، می توانی از انواع کفش های تخت استفاده کنی. مدل کیف و سایز آن هم به وسیله هایی که قرار است با خودت حمل کنی بستگی دارد! یک اکسسوری ضروری دیگر هم در استایل رسمی وجود دارد! کمربندهای خوش فرم و زیبا را فراموش نکن. می توانی از انواع کمربند چرمی، رنگی یا مدل دار برای زیباتر کردن استایلت یا آب و رنگ دادن به لباس هایت استفاده کنی. بستن کمربند روی پیراهن، بر فرم کمر هم تأکید می کند. 

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

استایل شخصی ات را بشناس: راهنمایی برای استایل کژوال

استایل شخصی ات را بشناس: راهنمایی برای استایل بوهمین

کت چرم؛ آیتمی که تکراری نمی شود