زمان مطالعه : ۴ دقیقه

درست است که صبحانه مهم ترین وعده غذایی محسوب می شود ولی این گفته زمانی اهمیت دارد که روزت را با یک صبحانه سالم و مغذی شروع کنی.
به همین دلیل در این مقاله می خواهم در مورد مواد مغذی صحبت کنم که بهتر است در وعده صبحانه استفاده شوند. پس با منودلیار تا پایان این مقاله همراه باش تا بهترین مواد غذایی برای صبحانه را به تو معرفی کنم.

تخم مرغ

تحقیقات نشان داده مصرف تخم مرغ برای صبحانه احساس سیری را افزایش داده و در نتیجه مقدار کالری دریافتی تا وعده غذایی بعد را کاهش می دهد. همچنین  مقدار قند خون و انسولین خون را تنظیم می کند.

در ضمن زرده تخم مرغ حاوی آنتی اکسیدان هایی است که به سلامت چشم ها و کاهش خطر ابتلا به بیماری های مربوط به آن ها کمک می کند.
همچنین تخم مرغ یکی از منابع غنی کولین (coline) به شمار می آید؛ ماده ی بسیار مهمی که برای سلامت مغز و کبد حیاتی است.

جالب است بدانی با این که تخم مرغ حاوی مقادیر  قابل توجهی کلسترول است ولی سطح کلسترول خون را در بسیاری از افراد بالا نمی برد. در واقع مصرف روزانه یک تخم مرغ با کاهش کلسترول بد خون (LDL) و جایگزینی آن با کلسترول خوب (HDL) امکان ابتلای تو به بیماری های قلبی را کم می کند.

سه عدد تخم مرغ بزرگ ۲۰ گرم پروتئین دارد.

ماست یونانی

با ماست یونانی چه صبحانه های هیجان انگیزی می توان درست کرد؛ به خصوص وقتی کمی شیر به آن اضافه کنی که دیگر فوق العاده می شود.
ماست یونانی سرشار از پروتئین است. تحقیقات نشان می دهد که مصرف پروتئین در وعده صبحانه علاوه بر این که اشتها را کم می کند بلکه انرژی بیش تری نسبت به چربی ها و کربوهیدرات ها برای سوخت و ساز به تو می دهد.
جالب است بدانی لبنیاتی مانند ماست یونانی به روند کاهش وزن تو هم کمک می کند چرا که سطح ترشح هورمون هایی که باعث ایجاد سیری در تو می شود را افزایش می دهد.
همچنین این نوع ماست حاوی اسید لینولئیک کانژوگه (CLA) بوده که باعث آب شدن چربی شده و خطر ابتلا به سرطان سینه را کم می کند.

نکته دیگری که در مورد ماست یونانی بهتر است بدانی این است که این مدل ماست دارای پروبوتیک های مفید بوده که تو را سالم نگه می دارد.
ماست یونانی را همراه با تکه های میوه میل کن تا سطح ویتامین ها، مواد معدنی و همچنین فیبر دریافتی ات را افزایش دهی.

جو دو سر پرک

جو دو سر پرک که از جو آسیاب شده درست می شود حاوی نوعی فیبر منحصر به فرد است که سطح کلسترول خون را کاهش می دهد و با فعال سازی هورمون های مربوط به سیری، اشتها را هم کم می کند.

همچنین این مدل جو حاوی مقادیر قابل توجهی آنتی اکسیدان است که خطر ابتلا به بیماری های قلبی و فشار خون را کاهش می دهد.

جو دو سر پرک با این که حاوی گلوتن نیست ولی در دسته غلات کامل حاوی گلوتن قرار داده می شود چرا که تمام خواص این دسته از غلات را دارد.

دقت داشته باش که اگر به گلوتن حساسیت داری حتماً قبل از استفاده از جو دو سر پرک روی بسته را بررسی و مطمئن شو که فاقد گلوتن باشد.
در ضمن از آن جایی که یک فنجان جو دو سر پرک تنها ۶ گرم پروتئین دارد، بهتر است همراه لبنیات مصرف شود.

دانه چیا

دانه های چیا یکی از غنی ترین منابع فیبر محسوب می شود به طوری که حدود ۲۸ گرم دانه چیا ۱۱ گرم فیبر دارد؛ تازه فیبر موجود در آن از نوعی است که آب را به خود جذب می کند. بنابراین با گردش مواد بیش تر در دستگاه گوارش تو احساس سیری طولانی تر و در نتیجه رضایت بیشتر خواهی داشت.

در هر بار استفاده از دانه های چیا تنها ۴ گرم پروتئین به بدنت می رسد که برای وعده صبحانه به تنهایی کافی نیست.

این دانه های خوشمزه حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان بوده که از سلول های بدنت در برابر رادیکال های آزادی محافظت می کند که در فرآیند سوخت و ساز در بدن تولید می شوند

در پژوهشی که برای ۱۲ هفته روی افراد مبتلا به دیابت انجام گرفته ثابت شد افرادی که دانه چیا مصرف می کردند نسبت به سایر افراد احساس سیری بیش تر داشته و همچنین قند و فشار خون آن ها تنظیم بود.

تو صبحانه چه مواد غذایی نوش جان می کنی؟ تجربیات و نظراتت را در مورد بهترین صبحانه ها با من و سایر دوستان منودلیاری ات در میان بگذار.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

روزت را با یک صبحانه مفصل شروع کن

صبحانه ای بی نظیر با تارت خانگی

۳ صبحانه ورزشکاری پر انرژی