زمان مطالعه : ۳ دقیقه

خانه مد فرانسوی شنل (Chanel) به عنوان یک برند لوکس در سرتاسر دنیا شناخته شده است. لاکچری بودن این برند نه تنها در کیفیت مواد اولیه، بلکه در تهیه و بهره گیری صحیح از این مواد نیز منعکس می شود.

مدت کوتاهی قبل از شوی ​​۲۰۱۹ “Métiers d’Art” در نیویورک برونو پاولوفسکی، رئیس برند لوکس شنل، اعلام کرد که این برند از استفاده از پوست حیوانات عجیب و غریب نظیر تمساح، مارمولک، مار و کروکودیل و همین طور خز و پشم حیوانات در آینده خودداری خواهد کرد. این یک تصمیم جدی و پایدار بوده و برای این خانه مد فرانسوی کار بسیار دشواری است. به همین دلیل، برند شنل روی جستجوی یک روش جایگزین برای توسعه و ایجاد منسوجات و چرم به طور خلاقانه متمرکز شده و فقط از پوست حیواناتی که در صنایع مواد غذایی نیز کاربرد داشته و به عنوان یک محصول زائد یا زباله در آن صنعت محسوب می شوند، استفاده می کند. همچنین از ماه می (اردیبهشت) آینده، هیچ خزی در کلکسیون این به برند به چشم نخواهد خورد.

برونو پاولوفسکی در مصاحبه ای با WWD توضیح می دهد: «این تصمیم به ما فرصت می دهد تا نسل جدیدی از محصولات لوکس را با حفظ اصالت شنل تولید کنیم.» توسعه و پیشرفت به معنای از دست دادن کیفیت نیست. رئیس شنل معتقد است که آن چه این برند را لوکس می کند، هنرهای کار دست این خانه مد است که این برند افسانه ای را منحصر به فرد و به طور ویژه ای شناخته شده کرده است. به عنوان مثال، برش و الگو های سخت و سوزن دوزی های پیچیده که حتی برای متخصصان هم کپی برداری از آن ها راحت نیست، مهر تأییدی بر منحصر به فرد بودن این برند فرانسوی محسوب می شود.

دلیل عدم استفاده از چرم و پوست حیوانات این بوده که اطمینان از منشأ و خاستگاه این حیوانات بسیار دشوار است چرا که به گفته پاولوفسکی «امروزه اکثر مشتریان می خواهند بدانند که این مواد از کجا آمده و چگونه از این حیوانات نگهداری می شود.»
البته استفاده از چرم مطابق استانداردهای اخلاقی دغدغه دیگر برند شنل است. پاولوفسکی افزایش و تولید چرم با فن آوری های بیو را در این برند فرانسوی در آینده نه چندان نزدیک را وعده داده است.

شنل یکی از اولین برند های لوکس دنیا است که استفاده از پوست حیوانات را از محدوده محصولاتش حذف کرده است. پیش تر، شرکت هایی نظیر Asos، Nike، H & M، Puma و Diane von Furstenberg در این مسیر گام برداشته اند.

شنل در شوی کلکسیون “Métiers d’Art” در موزه متروپولیتن نیویورک که در روز سه شنبه ۴ دسامبر برگزار شد، نشان داد که بدون چرم و خز و با بهره گیری از هنر کار دست نیز می توان شگفتی آفرید.

نظر تو در مورد منع استفاده از پوست و خز حیوانات توسط برندهای مطرح جهانی چیست؟

 

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

رنگ سال ۲۰۱۹

عینک آفتابی های جذاب صورتی برای فصل زمستان

خداحافظی با کلیشه ها در دنیای مد!