زمان مطالعه : ۳ دقیقه

خوشبختانه ایران از نظر طبیعی کشوری غنی است و می‌ توان در گوشه و کنار آن با مناطق زیبا و خوش منظره‌ ای رو به رو شد. قبل از تدارک دیدن سفر لازم است که بهترین منطقه‌ ای که می‌ شود در آن کمپ بر پا کرد را انتخاب کنید. لازم است که منطقه انتخابی شما امن، زیبا و آرام باشد و بتوانی به سادگی در آن به آب آشامیدنی، تلفن، سرویس بهداشتی و برق دسترسی داشته باشید.

طبیعت گردی به همان اندازه که جذاب است، دشوار هم هست. کمپ زدن در طبیعت قواعد و قوانین خاص خودش را دارد که رعایت نکردن آنها به معنی تن دادن به خطر است. اگر ماجراجویی در سفرهای شما حرف اول را می زند، این مطلب را تا انتها بخوانید. کمپ به محلی گفته می‌ شود که کوه‌ پیمایان، کوه نوردان و طبیعت گردان برای اقامت خود از آن استفاده می‌ کنند، عمدتاً کمپ برای برنامه‌ های بیش از یک روز تعبیه می‌ شود و باید به تمام خصوصیاتی که به توضیح آنها پرداخته شده توجه کافی داشته باشید. کمپ‌ ها به دو نوع تقسیم می‌ شوند؛ کمپ طبیعی و کمپ مصنوعی

کمپینگ، شامل:

استفاده از زیرانداز مناسب “sleeping pad” برای جلوگیری از نفوذ سرمای زمین به کیسه خواب “sleeping bag” و نرمی بیشتر محل استراحت. دیواره داخلی چادر را در زمان بارندگی و تعرق لمس نکن، زیرا سطح داخلی چادر شروع به چکه کردن می‌ کند. انتقال کفش‌ ها، کوله، کیسه خواب و هر وسیله دیگر به داخل چادر برای جلوگیری از نفوذ باران، رطوبت شب هنگام مناطق کوهستانی، ورود جانوران گزنده کوچک و سرقت احتمالی آن.

در صورتی که مجبور به قرار دادن وسایل در خارج از چادر باشی، این کار باید به نحوی انجام شود که امکان ورود جانوران گزنده و آب باران به داخل آنها منتفی شود. مثلاً کفش‌ ها را در کیسه‌ ای محکم قرار بده، در کوله‌ ها را ببند و کیسه خواب را جمع کن و در کیسه مخصوص بگذار و فراموش نکن که قبل از پوشیدن لباس‌ ها و کفش‌ ها آنها را خوب تکان بده.

بهتر است در زمان استراحت در چادر، یک چراغ قوه یک قمقمه و هر آنچه را که ممکن است در شب بدان نیاز پیدا کنی، طوری در دسترس قرار بده که در تاریکی مطلق نیز قادر به استفاده از آن‌ ها باشی و به راحتی آن‌ ها را پیدا کنی. در هوای سرد و در کیسه خواب معمولاً سرما از قسمت انتهایی نفوذ کرده و موجب آزار می‌ گردد. به پا کردن جوراب گرم و خشک «ترجیحاً جوراب پر» و به دست کردن یک جفت دستکش در طول شب کمک به سزایی می‌ کند.

در شب‌ های کوتاه مدت و بین راهی «یک شب»، بهتر است که فقط لوازم ضروری را از کوله خارج و پس از استفاده، مجدداً در کوله قرار دهی؛ تا اولاً صبح روز بعد زمان کمتری صرف برچیدن وسایل شود، ثانیاً در صورت وقوع خطر، احتمال نجات وسایل بیشتر گردد، ثالثاً در فضای خلوت و مرتب، بتوانی احساس آسایش بیشتری نسبت به فضای شلوغ و درهم و برهم داشته باشی. بیشترین اتلاف گرمایی از طریق سر انجام می‌ شود. به سر گذاردن یک کلاه پشمی یا بافتنی تا حدود زیادی از اتلاف گرما جلوگیری خواهد کرد.

اگر در ارتفاعات بالا و سرمای زیاد، کفش‌ های خود را هنگام خواب در آورید، با یخ زدن کفش‌ ها و مشکلات مرتبط با آن «سرمازدگی پا ها و…» مواجه خواهی شد. پس در این مواقع بهتر است کیسه‌ ای روی کفش‌ ها کشیده و با کفش به داخل کیسه خواب بروید. یا در صورت وجود جای کافی در داخل کیسه خواب، می‌توان کفش‌ ها را از پا بیرون آورده و آن‌ ها را در یک کیسه قرار داد و سپس به داخل کیسه خواب منتقل کرد تا از یخ‌ زدگی آن‌ ها جلوگیری شود.