زمان مطالعه : ۴ دقیقه

سندرم تونل کارپال (Carpal tunnel syndrome) چیست و چرا من در دست هایم احساس درد، بی حسی و مورمور شدگی دارم؟

درد، بی حسی و مورمور شدگی دست ها و انگشتان در دوران بارداری نشانه سندرم تونل کارپال (CTS) است. تونل کارپال یک معبر باریک است که از پایین مچ تا کف دست کشیده شده است. اعصاب میانی که کنترل احساسات و حرکات این بخش از دست ها را به عهده دارند، از این معبر می گذرند. 

در دوران بارداری ورم کردن دست ها طبیعی است و علت آن احتباس و تشکیل مایعات در بافت ها است. ورم دست ها باعث فشار به تونل کارپال می شود و این فشار وارد شده به مجرای عصبی، باعث احساس درد، بی حسی و مورمورشدگی دست ها می شود.

سندرم تونل کارپال در ۷۰% از بارداری ها برای مادران رخ می دهد. در هر مرحله از بارداری ممکن است در دست هایت احساس ناراحتی، درد و بی حسی کنی؛ البته که این مشکل بیشتر در سه ماهه سوم بارداری به وجود می آید. در این زمان ورم دست ها به بالاترین حد خود می رسد. اگر در دوران بارداری به سندرم تونل کارپال دچار شدی، این مشکل با تولد نوزاد حل خواهد شد. البته در برخی از مادران ورم دست ها و درد و بی حسی تشدید می شود و تا مدت ها باعث آزار آن ها می شود.

سایر نشانه های ابتلا به سندرم تونل کارپال چیست؟

سندرم تونل کارپال گاهی در میانه شب وخیم تر می شود؛ اما ممکن است بر فعالیت های روزمره تو هم تأثیر بگذارد. نشانه های رایج سندرم تونل کارپال عبارتند از:

  • احساس درد و سوزن سوزن شدن، گز گز کردن، سوزش و بی حسی کف دست ها، انگشتان، انگشت میانی، انگشت حلقه و شست. البته که این نشانه ها ممکن است در تمام سطح دست از مچ به پایین وجود داشته باشند؛
  • درد انگشتان یا شست دست؛
  • تیر کشیدن دست، ساعد و بازو؛
  • احساس تیر کشیدن ضعیف دست ها و انگشتان؛
  • خشکی پوست یا ورم انگشتان؛
  • بی حسی کامل انگشتان.

برای کاهش درد چه راهکاری وجود دارد؟

سعی کن دست هایت را تکان دهی تا زمانی که حس درد، بی حسی یا گز گز شدن کاهش پیدا کند. بررسی کن چه چیزی درد تو را وخیم تر می کند. به عنوان مثال، فعالیت هایی که با خم کردن آرنج مرتبط هستند ممکن است این مشکل را وخیم تر کنند. اگر درد شدید دست تو را در طول شب بیدار کرد؛ سعی کن حالت خوابیدنت را تغییر دهی و به کناره بدن بخوابی. این کار درد و ناراحتی را کمتر می کند. 

طب سوزنی هم می تواند درد و ناراحتی وخیم را برای مدتی کاهش دهد. اگر قصد داری این کار را انجام دهی، حتماً به متخصص طب سوزنی یادآوری کن که باردار هستی. برای ورم دست ها درمان مشخصی وجود ندارد و نباید از داروهای ضد التهاب (حتی ایبوپروفن) برای رفع این مشکل استفاده کنی. 

آیا باید برای رفع سندرم تونل کارپال به پزشک مراجعه کنم؟

  • اگر درد شدید دست ها باعث بیداری شبانه و مختل شدن برنامه زندگی روزانه ات شده است؛
  • در قسمت های مختلف دست ها احساس درد و بی حسی داری؛
  • احساس می کنی ماهیچه های دست تو ضعیف شده؛
  • نشانه های درد و بی حسی دست تو وخیم تر شده است؛

باید به پزشک مراجعه کنی. بهترین راه حل این است که به دستت فشار نیاوری و از آن کار نکشی. پزشک به تو پیشنهاد می کند مچ بند ببندی تا مچ دست تو ثابت بماند. با بستن مچ بند، نشانه های سندرم تونل کارپال کاهش پیدا می کند.

اگر بعد از تولد نوزاد نشانه های سندرم تونل کارپال باقی ماند چه کار کنم؟

معمولاً نشانه های این مشکل به همراه ورم دست ها تا یک سال بعد از تولد نوزاد از بین می رود؛ با این حال در برخی از مادران این مشکل باقی می ماند و رفع آن نیاز به درمان دارد. اگر استفاده از مچ بند فایده ای نداشت؛ تزریق نوعی استروئید به مچ دست می تواند مؤثر باشد. این دارو التهاب را کم می کند و فشار وارد شده به معبر عصبی را کاهش می دهد. اگر هیچ کدام از علائم سندرم تونل کارپال با مرور زمان رفع نشد، پزشک به تو پیشنهاد می کند که نوعی جراحی انجام دهی و با بریدن رباط های دست، فشار وارد شده به مجرای عصبی را کاهش دهی. خوشبختانه این مشکل در اغلب مادران با تولد نوزاد بر طرف می شود.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

ضرورت آزمایش ادرار در دوران بارداری

زایمان بریچ (BREECH BIRTH) به چه معناست

فشار خون در دوران بارداری