زمان مطالعه : ۶ دقیقه

زیبایی، مفهومی نسبی است و به سلیقه و طبع مرتبط است، ریشه در سنت ها دارد و به فرهنگ ها و عقاید مختلف نیز وابسته است. بنابراین کاملاً مشخص است که با توجه به شرایط جغرافیایی، سلیقه زیبایی شناسی متفاوت و گاهی عجیب باشد.

هر فرهنگی استانداردهای به خصوص خود را در زمینه زیبایی دارد و ممکن است یک زن ایده آل و زیبای غربی برای مردم آفریقا اصلاً جذاب نباشد. بعضی از کشورها زیبایی را در سادگی می دانند، در حالی که ممکن است برخی دیگر عقاید کاملاً متفاوتی در این زمینه داشته باشند و زیبایی را در آرایش زیاد و متفاوت ببینند. گاهی آنچه که برای ما زیبا، دلچسب و جذاب است، برای مردم گوشه دیگری از دنیا اصلاً جالب توجه و دلپذیر نیست… دوست داری با معیارهای مردم نقاط مختلف جهان در مورد  زیبایی آشنا شوی؟

آرایش کردن: در فرانسه بیرون رفتن بدون آرایش بسیار ساده است، چرا که در این کشور داشتن زیبایی طبیعی به زیبایی که با کمک لوازم آرایشی ایجاد شده، ترجیح داده می شود. برعکس، در آمریکا افراد مشهور با لایه های مختلفی از لوازم آرایشی چهره طبیعی خود را می پوشانند که این دقیقاً خلاف عقیده فرانسویان است. به گفته یک متخصص مد فرانسوی: “آنچه که ما می خواهیم این است که خودمان باشیم! نه یک نمونه بهتر و متفاوت از خودمان. ما احساس می کنیم بهتر است چیزی را بدون تغییر دادن، در بهترین حالت ممکن داشته باشیم؛ پس به جای آرایش زیاد، به مدل موی مناسب فرم صورت مان فکر می کنیم”. اگر یک زن فرانسوی از لوازم آرایشی استفاده کند، این کار را صرفاً برای تقویت خصوصیات طبیعی چهره اش و به میزان بسیار اندک و نامشخص انجام می دهد.

چاقی و لاغری: گرچه در کشورهای غربی، بدن متناسب و اندام برجسته و خوش فرم، جذاب و ایده آل به نظر می رسد، در برخی از کشورها عقیده دارند: “هرچه بزرگتر، بهتر”! در برخی از فرهنگ های آفریقایی چاقی نمادی از زیبایی محسوب می شود و مردان آفریقایی دوست دارند زنانی چاق داشته باشند، چرا که چاقی آنها نشان دهنده این است که همسرشان به آنها توجه کرده، بیمار و ضعیف نیستند و می توانند بچه دار شوند. داشتن باسن و لگن بزرگ نزد مردمان جامائیکایی بسیار مطلوب است. یکی از زنان جامائیکایی می گوید: “اگر روی استخوانت گوشت نداشته باشی، کسی سلامتی، پویایی و هستی تو را درک نمی کند”. بعضی از زنان جامائیکایی برای بزرگ تر کردن اندام خودشان از “قرص مرغ” استفاده می کنند که البته این کار به دلیل محتویات آرسنیک موجود در این ماده می تواند برای آنها خطرناک باشد.

اگر این افزایش وزن مطلوب زنان جامائیکایی را با تلاش برای کاهش وزن جابه جا کنیم، به سلیقه آمریکایی می رسیم! بنابراین ایده تناسب وزن در هر نقطه از جهان با این مفهوم در نقطه ای دیگر متفاوت است و به سادگی می تواند به فرهنگ و علاقه مندی های افراد بستگی داشته باشد.

برجستگی های بدن: مدت هاست که شادابی و سلامتی به عنوان یکی از معیارهای اصلی بدن ایده آل شناخته می شود؛ ولی در این سالها در نتیجه رفتارها و انتخاب های افراد مشهور و سلبریتی ها، تغییراتی در سلیقه مردم به وجود آمده است. کیم کارداشیان، بسیاری از خبرهای اینترنتی را با برجستگی های بدن خود تسخیر کرده و حالا بسیاری از مردمی که زندگی افرادی مشابه او را دنبال می کنند، می خواهند بدن خود را برجسته تر کنند. اما مدت ها پیش از آن، در سایر نقاط جهان مثل برزیل، این رسم در میان زنان رواج داشته است.

در برزیل پایین تنه بزرگ برای زنان بسیار جذاب و مطلوب است، هرچند که امروزه معیارهای زیبایی تغییر کرده و زنان به دنبال بدن هایی لاغرتر هستند. در ونزوئلا نیز معیارهای ظاهری خاصی وجود دارد. باسن بزرگ، کمر باریک و بدن چاق از جمله معیارهای مناسب برای این زنان است که حتی سبب شده آنها زیر بار عمل های جراحی سخت بروند تا خود را با استانداردهای زیبایی کشورشان منطبق کنند. حتی لباس پوشاندن به مانکن هایی با این خصوصیت ظاهری هم سبب فروش بهتر فروشندگان می شود، چرا که این مانکن ها از جهت بصری می توانند جذاب و ایده آل باشند.

گردن کوتاه و بدون زیورآلات: شاید تا به حال تصویر زنانی با گردن های بلند و پر از حلقه های گردنبند را در مجله های نشنال جئوگرافی دیده ای. این مدل فرم دادن به بدن در فرهنگ های تایلند و بوما (میانمار) دیده می شود و علامتی برای زنان قبیله “پادائونگ” است. هرچه گردن ها بلندتر شوند جذاب تر است و این اتفاق زمانی رخ می دهد که حلقه های طلای سنگینی که زنان به عنوان زیورآلات از آنان استفاده می کنند، به شانه و استخوان های ترقوه آن ها فشار وارد کرده و سبب بلند شدن گردن های شان می شود. در حقیقت داشتن گردن طبیعی برای این زنان ناخوشایند است و گردنی بلند و پوشیده از گردنبندهای ضخیم و محکم مهر تأییدی بر زیبایی و تعلق آنها به این قبیله است.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

ترفندهای زیبایی برای جذابتر شدن

کیف ساحلی با برند خودت را بساز

صندل یا گیوه مسأله این است؟