زمان مطالعه : ۳ دقیقه

اگر برای اولین بار قصد سفر به جنوب ایران و جزیره های زیبای خلیج همیشه فارس را داری، با منودلیار تا پایان این مقاله همراه باش چرا که این روز ها بهترین زمان برای سفر به جزیره ها و شهر های ساحلی به شمار می رود که چرا که از گرمای طاقت فرسا خبری نیست و می خواهم جاذبه های گردشگری و نحوه سفر به قشم، بزرگ ترین جزیره جنوب ایران و خلیج فارس، را با تو در میان بگذارم.

اگر مبدا تو تهران است، هم از طریق قطار و هم از طریق هواپیما می توانی به بندر عباس بروی ولی اگر قصد داری با خودروی شخصی به این سفر بروی، برای رسیدن به قشم، باید به بندر پل رفته و از آنجا با لندیگراف همراه با ماشین به بندر لافت در جزیره قشم، منتقل شوی؛ اما اگر ماشین نداری، لازم است به اسکله شهید حقانی بندرعباس رفته و از آنجا با تهیه بلیط شناور های تندرو یا قایق، در کمتر از یک ساعت به جزیره شگفت انگیز قشم برسی. شناور ها تو را در اسکله‌ شهید ذاکری قشم پیاده می کنند.

اگر با خانواده مسافرت می کنی، می توانی از هتل های این جزیره و اقامتگاه های بوم گردی استفاده کنی. می توانی با اجاره ون و یا هایلوکس، قشم گردی رو شروع کنی. غار نمکی، جنگل های حرا، دره ستارگان، تنگه چاهکوه و جزایر ناز مکان هایی هستند که بهتر است در این سفر از دست ندهی. همینطور با رفتن به روستای شیب دراز و اسکله کندالو و سوار شدن قایق های تفریحی به تماشای دلفین ها در آب های نیلگون خلیج فارس بروی. همچنین سری به جزیره کوچک “هنگام” بزن. برای گشت تفریحی “کندالو” به “هنگام” و برگشت به اسکله، نیاز است بلیط تهیه کنی اما اگر فقط قصد رفتن به هنگام را داری، می توانید با قایق محلی به جزیره هنگام برسی که از نظر هزینه به صرفه تر نیز به شمار می رود. غذا های محلی، سمبوسه ماهی و میگو را هم فراموش نکنی. جالب است بدانی که در قشم کمتر رستورانی را می بینی که به صورت رسمی غذا های محلی را ارائه دهد بلکه رستوران های محلی که بیشتر شبیه خانه هستند به صورت بومی غذا های این منطقه را سرو می کنند به طوری که احساس می کنی در منزل یکی از مردم بومی قشم مهمان شده ای.

“جزیره هرمز” نیز یکی از اسرار آمیزترین و جذاب ترین مناطق و یکی از جزیره های جنوب ایران زمین محسوب می شود. خاک های رنگی، کوه ها با شکل های جالب و متنوع و منظره های بی نظیر آن، حتما تو رو مجذوب خود خواهد کرد. برای رفتن به این جزیره، هم از بندرعباس و هم از جزیره قشم، شناور تندرو وجود دارد. در جزیره هرمز، می توانی با کرایه موتور سه چرخ، دور تا دور جزیره را بگردی. از دیگر مکان های دیدنی این جزیره می توان به ساحل مفنق، قلعه پرتغالی ها، الهه نمک، دره رنگین کمان و … اشاره کرد.

اگر برای اولین بار به بزرگ ترین جزیره خلیج فارس سفر می کنی در نظر داشته باش که جاذبه های شگفت انگیزی در این جزیره انتظارت را می کشد؛ جزیره ای که با وجود عظمت و داشتن بندرگاه های بزرگ هنوز هم بافت سنتی و بومی خود را حفظ کرده است.

این شما و این هم جزیره قشم.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

کال جنی دره ای مخوف و شگفت انگیز در دل کویر های ایران

روستای کندوان یکی از سه روستای صخره ای جهان در ایران

تجربه ای هیجان انگیز روی طولانی ترین پل معلق خاورمیانه در مشگین شهر

این مقاله نسخه ویرایش شده مقاله اصلی به شمار می رود. مقاله اصلی با ۳۵۷ کلمه توسط میلاد عبادی نوشته شده و توسط محبوبه ترکمنی ویرایش شده است.