زمان مطالعه : ۳ دقیقه

این روز ها بازار سفر های نوروزی حسابی داغ است و خیلی ها دوست دارند به جای آنکه هر بار به یک جای ثابت سفر کنند یا اینکه به سفر های خارجی بروند، جاهای دیدنی همین ایران خودمان را بگردند. یکی از جاهایی که خیلی معروف است اما شاید به جاهای دیدنی اش آن را نشناسند بندر ماهشهر عزیز است. بندر ماهشهر یکی از مهم ترین و قدیمی ترین بندر های خلیج فارس است که در خوزستان قرار گرفته. این بندر زیبا علاوه بر اهمیت تجاری اش جا های دیدنی زیبایی هم دارد که می خواهیم با هم سری به برخی قسمت های این بندر قدیمی بزنیم و این مکان های دیدنی اش را با هم ببینیم. این بندر از شمال به اهواز، از غرب به آبادان و خرمشهر و از شرق به بهبهان و هندیجان و از جنوب هم به خلیج فارس منتهی می شود. این بندر زیبا و قدیمی آب و هوایی نسبتا گرم و شرجی به خصوص در تابستان دارد اما هوای آن در زمستان هم سرد می شود.

مکان های دیدنی بندر ماهشهر

یکی از این جا های دیدنی خور موسی است که جزیره های بکر و زیبایی دارد که یک عالمه حیوانات جالب از جمله پرندگان، دلفین ها، فلامینگو، انواع خرچنگ و… را در خود جای داده است. طبیعت زیبا و جذاب این خور می تواند یکی از جاه ای دیدنی باشد که حتما باید به آن سر بزنی. یکی دیگر از چیز های جذابی که در این خور وجود دارد، بازارچه های ساحلی و مکان های تفریحی این منطقه است.

شهر قدیمی آسک یکی از شهر های متروکه در جنوب شرقی کیان کوه و هندیجان قرار دارد که طبق نظر باستان شناسان قدمت آن به قرن چهارم هجری باز می گردد. آن زمان آسک یک ده بزرگ بود که در دامنه کوه ها قرار داشت و تعدادی از جنگ های خوارج در این مکان انجام می گرفت. در غرب آسک قلعه گنبدی شکل وجود دارد که در قدیم برج دیده بانی آن منطقه بود.

بندر امام خمینی هم که از مهم ترین بندر های تجاری ایران است که صادرات و واردات زیادی از این بندر صورت می گیرد. این بندر بزرگ معمولا هر سال در تعطیلات نوروزی برای بازدید گردشگران باز است که واقعا یکی از قطب های گردشگری مهم بندر ماهشهر محسوب می شود.

زیارتگاه شاهزاده حمزه از جمله مکان هایی است که در ۲۵ کیلومتری ماهشهر قرار دارد. روایت است که این امامزاده فرزند امام موسی کاظم بوده و بعد از آمدن امام رضا (ع) ایشان هم به ایران آمدند و پس از حضورشان در این روستا دستگیر و به شهادت رسیدند. البته روایتی وجود دارد که می گوید سر مبارک آن حضر به شهرری منتقل شد که در همان قسمت زیارتگاه امام زاده حمزه در حرم حضرت عبدالعظیم قرار دارد.

خب این هم از بندر زیبای ماهشهر. اگر در این روز ها به این بندر قدیمی سفر کردی برای گروه منودلیار عکس بگیر و بفرست. امیدوارم کلی به تو خوش بگذرد.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

راهنمای سفر به مالدیو

راهنمای سفر به سنگاپور

راهنمای سفر به مراکش