زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تو هم مثل من عاشق سالاد هستی، ترکیب سبزیجات، میوه ها و مواد غذایی مختلف که با خوراکی های گوناگون تزیین و مزه دار شده اند علاوه بر یک میان وعده، پیش غذا یا وعده سبک یک اثر هنری هم محسوب می شود که قبل از نوش جان کردن می توان کلی از تماشای آن لذت برد.
در این مقاله می خواهم در مورد مواد خوراکی هیجان انگیزی با تو صحبت کنم که به کمک آن ها می توانی یک سالاد سالم و فوق العاده هیجان انگیز تهیه کنی.
دوست داری بدانی به قول معروف فوت کوزه گری سرآشپز های مشهور چیست که حتی از دیدن سالاد هایشان هم حسابی کیف می کنی پس با منودلیار تا پایان این مقاله همراه باش.

سبزیجات خام

یک سالاد هیجان انگیز بی شک با سبزیجات برگدار خام شروع می شود: اسفناج، کاهو یا کلم برگ. سایر سبزیجات خامی که بهتر است به سالادت اضافه کنی که هم خوشمزه تر و هم سالم تر شود، می تواند هویج خرد شده، پیاز، گوجه فرنگی، خیار یا کرفس باشد.
سبزیجات خام سرشار از فیبر رژیمی بوده که مزایای شگفت انگیز آن برای ماهش وزن و تندرستی بدن بی شمار است.
تحقیقاتی روی ۴۲۲ جوان انجام شد که در برنامه غذایی آن ها سالاد هایی با سبزیجات خام مانند کاهو، اسفناج, هویچ و خیار گنجانده شده بود؛ نتایج بدست آمده نشان می داد عملکرد مغز این جوانان نسبت به سایر افراد رشد قابل توجهی داشته است.

آجیل ها و دانه ها

آجیل ها و دانه های خوراکی مثل پسته، گردو، بادام زمینی، دانه کدو حلوایی، دانه چیا و تخم شربتی (دانه ریحان) از جمله خوراکی هایی محسوب می شوند که می توانی به سالادت اضافه کنی و آن را خوشمزه تر کرده و به بمب انرژی بدل سازی.
برای مثال ۲۸ گرم دانه کدو حلوایی ۵ گرم پروتئین و ۲۰ درصد نیاز روزانه تو به زینک را تأمین می کند یا ۲۲ عدد بادام ۳ گرم فیبر داشته و سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی مفید است.

میوه های خشک

سالاد و میوه های خشک یک ترکیب فوق العاده لذیذ است.
با اضافه کردن میوه های خشک نظیر کشمش، برگه زرد آلو، کرنبری، به یا آلو علاوه بر این که طعم شیرین و فوق العاده خوشمزه ای به سالاد می دهی بلکه آن را با انواع ویتامین ها و مواد مقوی غنی می کنی.
برای مثال ۲۸ گرم برگه زرد آلو ۲۰ درصد نیاز روزانه تو به ویتامین آ را تأمین کرده و همچنین ۲ گرم فیبر رژیمی دارد.
اگر مثل من طعم شیرین را دوست داری به جای اضافه کردن شکر یا سایر فرآورده های شیرین میوه های خشک شیرین مزه را امتحان کن.
در ضمن می توانی برگه یا چیپس میوه مورد علاقه خودت را تهیه کنی؛ میوه هایی که دوست داری را به ورقه های نازک تقسیم کن و آن ها را روی سینی فر بچین و برای ۲ تا ۳ ساعت درون فر با درجه حرارت ۳۵۰ فارنهایت (۱۷۵ درجه سانتی گراد) قرار بده.

غلات کامل

یکی از ترکیبات پر طرفدار و البته فوق العاده مفید سالاد برنج قهوه ای پخته، کینوا، بلغور گندم یا جو پرک شده است. این غلات کامل همراه طعم بی نظیر خواص بی نظیر تری به سالادت خواهد داد.
همچنین غلات کامل به لطف فیبر و پروتئین بالایی که دارند احساس سیری و رضایت دلپذیری بعد از صرف آن ها به تو خواهند داد. برای مثال یک فنجان برنج قوه ای ۵ گرم پروتئین و بیش از ۳ گرم فیبر رژیمی دارد.
غلات کامل در کاهش کلسترول خون و همچنین کاهش وزن هم بسیار تأثیر گذار هستند.

حبوبات

حبوبات غنی ترین منابع گیاهی پروتئین محسوب می شود که می توانی به سالاد خود اضافه کنی.
برای مثال یک فنجان از انواع لوبیا علاوه بر ویتامین ها، مواد معدنی و فیبری که در خود جای داده، ۱۵ گرم پروتئین هم دارد.
بهتر است به جای کنسرو حبوبات، آن ها را خودت در خانه بپزی تا از ضرر های مواد نگه دارنده در امان باشی. برای این منظور حبوبات را شسته و درون یک ظرف بریز و به آن به قدری آب اضافه کن که حدود ۳ سانتی از سطح حبوبات بالاتر رود. ظرف را روی حرارت به جوش بیاور سپس حرارت را پایین آورده و در ظرف را روی آن قرار بده. بگذار برای یک تا سه ساعت به آرامی بپزد. دقت کن هر نوع از حبوبات را جداگانه بپزی چرا که زمان پخت آن با هم متفاوت است.

میوه های تازه

با این که ممکن است ذهنیت تو از سالاد ترکیب سبزیجات مختلف باشد ولی میوه های تازه ارمغان طعم های متنوع تری را با خودت دارد علاوه بر مزایای بی نظیری که به سالادت اضافه می کند.
تحقیقاتی که روی ۸۰۰ بزرگسال انجام شده که روزانه حداقل تکه ای میوه تازه مصرف می کردند نشان می دهد این افراد ۱۰ درصد کم تر از سایرین در معرض خطر بیماری های قلبی قرار دارند.
پر طرفدار ترین میوه هایی که در سالاد به کار می روند خانواده بری، مرکبات، انار، سیب هستند. همچنین می توانی از پوره خانگی میوه ها یا آب میوه هایی که همان موقع تهیه می کنی در سالادت استفاده کنی.

چیپس نان های مختلف

چیپس ترتیلا، انواع نان های برشته و تست تردی و طعم بی نظیری به سالاد می دهد.
برای مثال چیپس ترتیلا در سالاد های مکزیکی به همراه انواع لوبیا، آووکادو، سالسا و پنیر رنده شده استفاده می شود. از طرفی دیگر نان پیتا در سالاد های مدیترانه ای همراه با ادویه های مخصوص بومی غوغا می کند.
اکثر این قیبل نان های برشته بدون نمک و قند هستند. برای نمونه ۱۱ عدد چیپس پیتا ۳ گرم فیبر و ۴ گرم پروتئین بیش تر را به سالاد تو هدیه می دهد.
می توانی نان های برشته خانگی برای سالادت آماده کنی. نان ها را به تکه های کوچک برش بزن، سینی فر را به روغن زیتون اغشته کرده و تکه های نان را روی آن بچین و برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه درون فر با درجه ۳۵۰ فارنهایت (۱۷۵ سانتی گراد) بپز.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

انواع ادویه های مخلوط

رژیم ضد جوش

خواص مصرف ماهی