زمان مطالعه : ۹ دقیقه

ساس بند چیست؟

امروز قرار است در مورد یکی از اکسسوری های فوق العاده شیک و خاص با هم صحبت کنیم. ساس بند، بند شلوار، ساسپندر (به انگلیسی: Suspend_ers) یا بند برتل (به فرانسوی: Bretelle)، یکی از اکسسوری های محبوب آقایان است که در سال های اخیر در صحنه های مد و فشن شو برندهای مطرح زیاد دیده شده و حالا دیگر یک اکسسوری مردانه به حساب نمی آید! این بند شلوار جذاب در استایل خانم ها هم خودی نشان داده و طرفداران زیادی پیدا کرده است. بنابراین اگر طرفدار استایل های خاص و شیک هستی و قصد داری خوشتیپ و متفاوت به نظر برسی، می توانی از بند شلوار استفاده کنی. در گذشته از ساس بند تنها به همراه کت و شلوار و در استایل های رسمی استفاده می شد؛ اما تو می توانی از این اکسسوری در استایل کژوال به همراه انواع آیتم های اسپرت مثل شلوار جین، بلوز یا تیشرت هم استفاده کنی. این اکسسوری، معمولاً بندی چرمی یا پارچه ای است که روی شانه ها قرار می گیرد و از آن برای بالا نگه داشتن شلوار استفاده می شود.

کمربند یکی دیگر از اکسسوری های مهم و تأثیر گذار در استایل مردانه است؛ اما ساس بند یا ساسپندر تاریخچه قدیمی تری از کمربند دارد. در گذشته در یونیفرم های نظامی از کمربند به عنوان قطعه ای تزئینی استفاده می شد و از دوران جنگ جهانی اول بود که این اکسسوری ضروری پا به دنیای فشن مردانه گذاشت. پیش از آن، از ساس بند یا ساسپندر برای نگه داشتن کمر شلوار استفاده می شد. ابداع استفاده از ساس بند در دنیای فشن به شکل امروزی را مربوط به شخصی به نام آلبرت تورستون می دانند. پس از جنگ جهانی اول، استفاده از ساس بند در لباس های یونیفرم رایج تر شد و همین باعث شد که این اکسسوری مطرح تر شود. تا یک دهه بعد، استفاده از آن روند متفاوتی پیدا کرد؛ یعنی به جای اینکه از روی لباس دیده شود، دکمه بستن ساس بند به کمر شلوار به قسمت داخلی منتقل شد و آقایان این بند شلوارها را روی زیرپوش می بستند.

درست است که این آیتم در گذشته نقشی مهم و کاربردی داشته است؛ اما در دنیای فشن تو می توانی از انواع ساس بند به عنوان یک عنصر تزئینی برای تکمیل استایلت استفاده کنی؛ همانطور که بسیاری از اوقات به بستن کمربند احتیاجی نداریم، اما برای زیباتر شدن فرم شلوار کمربند می بندیم. با این حال، استفاده از ساس بند هم قوانین خاص خود را دارد.

نحوه استفاده از ساس بند به استایل انتخابی تو بستگی دارد. گاهی می توانی این اکسسوری را جایگزین کمربند کنی و گاهی بهتر است از هر آیتمی در جای خودش استفاده کنی. اگر کمر شلوار تو گشاد است، بستن ساس بند به تنهایی گره از کار تو باز خواهد کرد و نیازی نیست نگران افتادن شلوار از پایت باشی! وقتی کمر شلوار کمی گشاد است، بستن کمربند باعث جمع شدن و چین خوردن پارچه در قسمت کمر می شود و فرم کلی پایین تنه، به خصوص در ناحیه کمر و باسن به هم می خورد. بنابراین بستن ساس بند در این مواقع پیشنهاد منطقی تری به نظر می رسد و استایل تو را نسبت به همیشه متفاوت تر خواهد کرد. یادت باشد نباید هم زمان از ساس بند و کمربند استفاده کنی. این کار نشان دهنده بد سلیقگی و ناآشنایی تو با دنیای فشن است و این طور به نظر می رسد که تنها از سبک های مختلف تقلید کرده ای و آیتم های متفاوت را با هم ترکیب کرده ای، بدون اینکه از چند و چون و قواعد این کار آگاه باشی! بهتر است شلواری که قرار است به آن ساس بند وصل کنی، جای بستن کمربند نداشته باشد.

شلوارهای فاق کوتاه برای بستن کمربند طراحی شده اند و شلوارهای فاق بلند مناسب بستن ساس بند هستند؛ بنابراین اگر قصد داری با ساس بند استایل کنی، باید به مدل شلوارت هم توجه داشته باشی و به سراغ شلواری با فاق بلند بروی. یک نکته مهم در انتخاب ساس بند، اندازه گیری قد شانه تا کمر است. اندازه طول ساس بند باید با توجه به شانه تو تنطیم شود که نه خیلی گشاد و آویزان به نظر برسد و نه آنقدر تنگ باشد که به بدن بچسبد.

یک نکته جالب در مورد ساس بند وجود دارد و آن این که استفاده از این اکسسوری برای افراد کوتاه قد ایده فوق العاده ای است؛ چرا که باعث می شود دو خط باریک عمودی در قسمت بالاتنه به وجود آید و چشم از بالا به پایین حرکت کند! با این ایده بدن کشیده تر و قد بلندتر به نظر می رسد.

ساس بندها انواع متفاوتی از نظر طرح، رنگ و فرم دارند؛ اما معمولاً همه آن ها با نوعی دکمه یا کلیپس به کمر شلوار وصل می شوند. برخی از انواع ساس بند دو بخشی هستند و هر بخش آن ها به جلو و عقب یک طرف از شلوار وصل می شود. برخی از آن ها از پشت کمر به هم متصل هستند و فرمی X، Y یا H شکل دارند. این مدل ها معمولاً از روی شانه سر نمی خورند. بعضی مدل های ساس بند تمام کشی هستند. در اغلب مدل ها هم پلی فلزی وجود دارد که امکان متعادل کردن اندازه بندها بر اساس اندام و قد شانه تا کمر افراد را فراهم می کند.

چطور ساس بند را انتخاب کنیم؟

اغلب ساس بندها نزدیک به ۴۶ سانتی متر طول دارند؛ اما همانطور که گفتم، اندازه آن ها با وجود پلی که روی بندها قرار گرفته قابل تنظیم است. پهنای ساس بند عموماً ۲/۵ تا ۳ سانتی متر است و اندازه پهنای آن ربطی به فرم اندام و عرض بدن ندارد. با این حال اگر بالاتنه تو درشت است یا عرض بدنت زیاد است، می توانی از ساس بندهای عریض تر استفاده کنی. اگر هم اندام باریکی داری، بهتر است نمونه های باریک را انتخاب کنی.

ساس بندها در انواع رنگ و طرح وجود دارند و انتخاب رنگ و طرح آن ها به سلیقه و البته استایل و رنگ آیتم هایی که قرار است با آن ست کنی بستگی دارد. همانطور که لزومی ندارد رنگ کراوات یا دستمال جیبی با کت شلوار همرنگ باشد و اتفاقاً تفاوت رنگ این اکسسوری ها با آیتم های اصلی به به استایل تو رنگ و جلوه تازه ای می دهد، ساس بند هم می تواند رنگ و طرح متفاوتی با کت شلوار یا آیتم های اصلی داشته باشد. با این حال این موضوع اهمیت زیادی ندارد، چون معمولاً ساس بند زیر کت قرار می گیرد و تنها فرم کلی آن است که به چشم می آید. پوشیدن ساس بند همراه کت شلوار به تو کمک می کند زمانی که می خواهی کتت را دربیاوری هم ظاهر شیک و فوق العاده خودت را حفظ کنی!

اگر قرار است از ساس بند چرمی استفاده کنی، یادت باشد که رنگ کفش تو باید با رنگ ساس بند ست باشد. ترکیب ساس بند شتری با کفش شتری چرمی با هر استایلی جواب می دهد! همانطور که گفتم ساس بندها نوعی دکمه یا کلیپس دارند که با کمک آن ها به کمر شلوار متصل می شوند. ساس بند دکمه ای شیک تر است و بسیاری از کت شلوارهای رسمی مردانه، دکمه مخصوص بستن ساس بند دارند. اگر دکمه یا کلیپس ساس بند تو فلزی است، رنگ این بخش باید با رنگ سایر اکسسوری های تو یکی باشد. به عنوان مثال اگر از ساس بندی با کلیپس طلایی استفاده کرده ای، رنگ ساعت، انگستر و دکمه سر آستین تو هم باید طلایی باشد.

هرچه ساس بند ساده تر و تیره تر باشد، حالتی رسمی تر دارد. اگر قرار است تنها یک ساس بند خریداری کنی و آن را با استایل ها و آیتم های مختلف ست کنی؛ بهتر است به سراغ یک رنگ تیره با طرح ساده بروی تا ترکیب آن با لباس های متفاوت ساده باشد. اگر قصد داری از یک ساس بند رنگی یا طرح دار استفاده کنی، می توانی تمام آیتم های دیگر استایلت را با یک رنگ روشن یا خنثی انتخاب کنی. خوب است پهنای این ساس بند هم معمولی باشد، یعنی نه زیاد باریک و نه چندان پهن باشد. شاید بهترین انتخاب برای استفاده از ساس بند در استایل رسمی، ست کردن یک دست کت شلوار مشکی خوش دوخت با پیراهن سفید و ساس بند مشکی نازک باشد. این استایل هیچ وقت از مد نمی افتد و همیشه شیک، جذاب و منحصر به فرد است.

چطور با ساس بند استایل کنیم؟

استایل رسمی:

اگر قصد داری از ساس بند به همراه کت شلوار استفاده کنی و استایلی رسمی داشته باشی، باید آن را زیر کت قرار دهی. ترکیب کت شلوار سفید و ساس بند سرمه ای، به همراه کفش چرم سرمه ای و دستمال جیبی سرمه ای، ایده ای است که هرکسی به سراغ آن نمی رود! ساده ترین و کلاسیک ترین روش برای بستن ساس بند با کت شلوار این است که رنگ ساس بند را با رنگ کت شلوار ست کنی. برای کت شلوار خاکستری به سراغ یک ساس بند خاکستری (ساده یا طرح دار بودن آن فرقی ندارد) برو و برای یک دست کت شلوار قهوه ای از یک ساس بند کرم استفاده کن. بهترین کار این است که پیراهن تو ساده و سفید رنگ باشد. می توانی در پوشیدن کت شلوار هم خلاقیت به خرج دهی! همانطور که می دانی این روزها کت شلوارها هم دیگر رسمی نیستند؛ بنابراین می توانی از انواع کت شلوار ترندی، مثل مدل های رنگی، اورسایز، طرح دار و… با ساس بند استفاده کنی.

استایل نیمه رسمی:

استفاده از ساس بند برای استایل های نیمه رسمی هم فوق العاده است. می توانی یک شلوار کتان یا پارچه ای خوش دوخت اسلیم فیت را با یک پیراهن اسلیم فیت ساده ست کنی و برای تکمیل این استایل شیک و نیمه رسمی ساس بند ببندی. در این حالت می توانی با خیال راحت از ساس بندهای رنگی یا طرح دار استفاده کنی. این استایل فوق العاده با کفش های کالج چرمی جذاب تر خواهد شد. اگر قصد داری از پیراهن ساده سفید و شلواری با رنگ خنثی استفاده کنی، می توانی به سراغ یک ساس بند باریک خاکستری بروی و با انتخاب یک کراوات یا پاپیون رنگی به استایلت روح تازه ای بدهی. می توانی از ساس بندهای رنگی هم استفاده کنی. اگر دوست داری از رسمیت استایلت کم کنی، بهتر است آستین پیراهنت را تا بزنی.

استایل کژوال:

اگر استایل کژوال را ترجیح می دهی و اکثر اوقات شلوار جین و تیشرت می پوشی هم می توانی ساس بند ببندی. گرچه این استایل چندان رایج نیست، اما در دنیای فشن امروز هیچ چیز عجیب نیست! یکی از بهترین انتخاب ها برای استفاده از ساس بند در استایل کژوال، ترکیب شلوار جین تنگ با پاچه های تا زده شده، پیراهن چهارخانه یا پیراهن جین، بوت و ساس بند مشکی است. ست کردن شلوار جین راسته، پیراهن ساده، ساس بند چرمی شتری، کفش چرم شتری، پاپیون طرح دار و کلاه مردانه هم ایده جالبی است که می توانی در نظر داشته باشی!

استایل هیپستر یا تیپ هنری:

اگر طرفدار استایل هیپستر یا تیپ های هنری و متفاوت هستی، می توانی از شلوارهای رنگی استفاده کنی و این آیتم های ترندی را با ساس بند چرمی یا مشکی ست کنی. در این استایل مهم نیست رنگ آیتم های تو هم خوانی داشته باشند؛ تنها کافی است جرأت ترکیب آیتم های متفاوت را با هم داشته باشی! پیشنهاد بعدی من این است که یک شلوار جین مشکی اسکینی، تیشرت سفید، ساس بند قرمز و بوت قهوه ای یا کتانی سفید را با هم ست کنی. در گذشته کارگران از نوعی ساس بند برای بستن شلوار استفاده می کردند که بندهای ضخیمی داشت. این روزها این ساس بندها هم روی بورس هستند و ترکیب آن ها با شلوار جین، کتانی و پیراهن چهارخانه فوق العاده است. البته که ترکیب شلوار جین با ساس بند کاملاً غیر رسمی است و برای مصاحبه های شغلی یا قرارهای کاری مناسب نیست. این استایل نوعی تیپ هنری است که این روزها هم طرفدار زیادی دارد.

این اکسسوری آنقدر جذاب است و چنان در دنیای مد و فشن مطرح شده که استفاده از آن در هر استایل و سبک و سیاقی مناسب به نظر می رسد. بنابراین برای خودت محدودیت ایجاد نکن. اگر طرفدار استایل های رنگی و شاد هستی، با خیال راحت از ساس بندهای طرح دار و رنگی استفاده کن و این اکسسوری ها را با انواع لباس های طرح دار ست کن. بهتر است آیتمی که برای بالاتنه و زیر ساس بند استفاده می کنی، ساده باشد یا با رنگ و طرح ساس بند متضاد باشد تا این اکسسوری به چشم بیاید.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

محبوب ترین اکسسوری ها در استایل بوهمین

کدام لباس ها و اکسسوری های متالیک ترند شده اند

استفاده از اکسسوری های پوست ماری در استایل خیابانی