زمان مطالعه : ۳ دقیقه

شاید تو هم یک دفعه به خودت می آیی و می بینی در حال در ذهنت در حال محاسبه میزان کالری، قند، چربی و پروتئین خوراکی هایی هستی که در طول روز مصرف کرده ای یا قصد نوش کردنشان را داری. از آن جایی که حفظ تناسب اندام یا رسیدن به اندام ایده آل برای همه خانم ها مهم است پس این مورد بعید نیست اما لازم است بدانی ماده خوراکی دیگری وجود دارد که در روند لاغری و سلامت بیش تر از سایر مواد خوراکی تأثیر گذار است: فیبر رژیمی!
در این مقاله می خواهم در مورد فیبر رژیمی با تو صحبت کنم و این که فیبر در چه غذاهایی وجود دارد پس با منودلیار تا پایان این مقاله همراه باش.

متخصصان تغذیه معتقدند مقدار فیبر مورد نیاز روزانه بدن در خانم ها ۲۵ گرم و برای آقایان ۳۸ گرم است که بالای ۵۰ سال این میزان برای خانم ها به ۲۱ گرم و برای آقایان به ۳۰ گرم کاهش می یابد.

با این وجود تحقیقات نشان می دهد اکثراً مردم جهان کم تر از مقدار مورد نیاز بدن خود فیبر مصرف می کنند البته این روز ها به لطف متخصصان تغذیه مختلف و رواج رژیم های فیبر برای لاغری توجه به این ماده خوراکی بیش تر شده است.
پژوهش ها نشان می دهد فیبر رژیمی خطر ابتلا به دیابت نوع دو، آرتروز زانو و حساسیت و آلرژی های غذایی را به میزان قابل توجهی کم می کندو نوید زندگی شاد تر و طولانی تر را به تو خواهد داد.

تحقیقات زیادی پیوند بین فیبر و تجربه زندگی شاد تر و طولانی تر را تقویت می کنند برای مثال با این که تحقیقاتی که در دهه ۸۰ میلادی صورت گرفت نشان داد راز طول عمر ژاپنی ها مصرف مواد غذایی فیبر دار بوده ولی به تازگی استفاده از فیبر رژیمی در  برنامه غذایی روزانه مورد توجه قرار گرفته است.

پژوهش هایی که در سال ۲۰۱۷ صورت گرفت ارتباط بین فیبر و میکروب های مفید روده را کشف کرد. یک رژیم فیبر دار مناسب به خوبی این میکروب های مفید را تقویت کرده و تعداد و نوع آن ها را افزایش می دهد.

منبع: Harper Bazaar

جالب است بدانی Hanza نام قبیله ای در تانزانیا بوده  که یکی از معدود قبایل شکارچی محسوب می شود که هنوز وجود دارند. افراد این قبیله روزانه ۱۰۰ گرم فیبر مصرف می کنند که همگی ریشه گیاهی داشته  و مربوط به میوه ها و سبزیجات همان فصل هستند. به همین دلیل میزان تنوع میکروب های روده این افراد در تمام دنیا بی سابقه شمرده می شود.

در ادامه چند ترفند را با تو در مین می گذارم که به کمک آن ها می توانی روزانه فیبر بیش تری مصرف کنی:

میوه ها و سبزیجات

فیبر در همه میوه ها و سبزیجات موجود است. مطالعات نشان می دهد مصرف یک عدد سیب قبل از هر وعده غذایی می تواند میزان فیبر مورد نیاز بدن تو را برای یک روز تأمین کند و همچنین فواید شگفت انگیز بسیاری را هم به دنبال دارد.

از خوراکی های هر فصل غافل نشو

با شروع هر فصل دقت کن که خوراکی های آن فصل را مصرف کنی چرا که میوه های وقتی تازه و در همان فصل استفاده شوند برای بدنت مفید تر بوده و بدون شک فیبر بیش تری را به بدنت می رسانند، خوشمزه تر و کم هزینه تر خواهد بود.

حبوبات را فراموش نکن

معمولاً حواست هست که میوه و سبزیجات را مصرف کنی ولی حبوبات را فراموش می کنی. حبوبات همگی دارای مقادیر قابل توجهی فیبر بوده و طعم فوق العاده ای هم دارند. از حبوبات می توانی در انواع سالاد ها و سوپ ها استفاده کنی.

فیبر را در صبحانه ات بگنجان

صبحانه های سنتی مانند تخم مرغ فاقد فیبر هستند یا مقدار ناچیزی فیبر دارند. با اضافه کردن سبزیجات، میوه ها یا جو دو سر پرک به اولین وعده غذایی، روزت را با فیبر آغاز کن.

غلات کامل را در برنامه غذایی ات قرار بده

به یکی از فروشگاه های سلامت سر بزن و ببین چه محصولات و خوراکی های هیجان انگیزی این روز ها با غلات کامل تهیه می شود که هم سالم و سرشار از فیبر بوده و هم فوق العاده خوشمزه هستند.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

راز لاغری اندازه گیری وزن نیست: آشنایی با رژیم ماکرو

مواد معدنی و ویتامین های لاغری

آیا ورزش کردن ناشتا بیش تر لاغر می کند