زمان مطالعه : ۹ دقیقه

ریحانه پارسا متولد اسفند ۱۳۷۷ خورشیدی (۲۰ ساله) در تهران، بازیگر، عکاس و کارگردان است.
او با بازی در نقش “لیلا” در سریال تلویزیونی “پدر” در سال ۱۳۹۷ خورشیدی به شهرت رسید.
دوست داری با ریحانه پارسا، زندگی خصوصی و حرفه ای او بیشتر آشنا شوی پس با منودلیار تا پایان این مقاله همراه باش تا هر آنچه درباره او می دانم را با تو در میان بگذارم.

زندگی خصوصی ریحانه پارسا

ریحانه پارسا متولد ۵ اسفند سال ۱۳۹۷ خورشیدی در یک خانواده پنج نفری در تهران به دنیا آمد؛ پدر او شغل آزاد دارد و مادرش خانه دار است، ریحانه بچه اول خانواده بوده و دو خواهر کوچک تر از خود دارد.
ریحانه در توصیف خود می گوید که به شدت در زندگی شخصی اش، فردی تنها و خانه نشین است؛ در طول روز کار خاصی انجام نمی دهد و سعی می کند دورش تا جای ممکن خلوت باشد تا در آرامش باشد، بیشتر اوقات می نویسد و امیدوار است روزی در نویسندگی نیز به شهرت برسد.

خبر ازدواج ریحانه پارسا و همسرش روزبه حصاری

ریحانه پارسا در ۱۳ فروردین سال ۱۳۹۸ خورشیدی در ۲۰ سالگی با انتشار عکسی از حلقه ازدواج در دستانش در صفحه اینستاگرام خود، خبر ازدواج خود با روزبه حصاری را اعلام کرد و به عنوان کپشن نوشت: “گر هیچ نباشد چون تو باشی. ممنون از تبریکاتون و تشکر ویژه از جواهری بابت طراحی زیبای حلقه هامون”.
اما در کمتر از ۲۴ ساعت با انتشار عکس دیگری به مناسبت سیزده به در اعلام کرد این خبر دروغ سیزده بود .

زندگی حرفه ای ریحانه پارسا

ریحانه پارسا مدرک دیپلم خود را در رشته نمایش از هنرستان سوره در سال ۱۳۹۵ خورشیدی گرفت، خانم پارسا به جز بازیگری در عکاسی نیز فعالیت تخصصی دارد.
با اتمام مدرسه، خانم پارسا تصمیم گرفت کار تئاتر را به صورت حرفه‌ ای شروع کند و فکر می کرد شروع زندگی حرفه ای او به عنوان یک بازیگر حداقل چندین سال زمان می برد.

او در برنامه خندوانه به رامبد جوان، مجری این برنامه تلویزیونی، گفته است که به تحصیلات دانشگاهی و آکادمیک اعتقادی ندارد و قصد ادامه تحصیل ندارد.
ریحانه پارسا فعالیت حرفه ای خود را از تئاتر و فعالیت های هنری در هنرستان سوره شروع کرد. او در توصیف خود می گوید که این قدر بلند پرواز بوده که می دانسته یک روزی موقعیتی برای دیده شدنش پیش خواهد آمد ولی در عین حال گمان نیز نمی کرد که به این زودی به شهرتی که آرزویش را داشت، دست پیدا کند.

اولین و حرفه ای ترین تجربه رسمی او در تلویزیون با سریال “پدر” در سال ۱۳۹۷ خورشیدی با بازی در نقش “لیلا” آغاز شد که از شبکه دو سیما پخش گردید؛ ریحانه از طریق دستیار کارگردان به این پروژه تلویزیونی معرفی شده بود.
برای نقش “لیلا” در سریال “پدر” حدود ۲۵۰ نفر تست دادند که در میان آن ها بازیگران مشهور و شناخته شده نیز وجود داشتند که در آخر ریحانه پارسا برای این نقش آفرینی انتخاب شد. خانم پارسا در مورد انتخاب شدنش برای نقش “لیلا” در سریال پدر می گوید: ” در ابتدا قرار بود که بازیگری به نام “سوگل خلیق” این نقش را بازی کند اما با انصراف ناگهانی او در حالی که ۲۴ ساعت تا شروع کار مانده بود، گروه سازنده سریال پدر به دنبال یک بازیگر جایگزین بودند که دستیار آقای توفیقی، کارگردان سریال، من را برای این کار انتخاب کردند. فردای آن روز من با پدرم به دفتر کارگردان رفتم و گویا که من نزدیک ترین گزینه برای این نقش تشخیص داده شدم. ۸ اسفند ما به دفتر آقای توفیقی رفتیم و ۱۰ اسفند من جلوی دوربین بودم!”.

لیلا سریال “پدر”، ریحانه را به شهرت عجیب و شگفت انگیزی رساند و باعث شد پیشنهاد های زیادی برای بازیگری به او داده شود. برای او بیشتر جذاب بود که سینما و نقش آفرینی در فیلم های سینمایی را هم تجربه کند اما در ابتدا تصمیم گرفت وارد حوزه حرفه ای خود یعنی تئاتر شود و تجربه های بیشتری به دست بیاورد.
او همیشه از سریال تلویزیونی پدر به عنوان سکوی پرش خود یاد می کند.
در واقع می توان گفت که سریال تلویزیونی “پدر” سکوی پرتاب دو بازیگر نقش اول این سریال یعنی ریحانه پارسا و سینا مهراد بود که نقش مقابل ریحانه یعنی “حامد” را بازی می کرد و موجب شد این دو بازیگر جوان خوش بدرخشند و شناخته شوند.

سریال “پدر” قصه دختر جوان و شروری که حین انتقامی ساده در دانشگاه دلباخته پسر همکلاسی خود می شود و به یک باره تحولی عمیق در زندگی اش روی می دهد.
لیلای سریال پدر یک دختر امروزی است که به خاطر برخی اتفاقاتی که در دانشگاه می‌ افتد با پسری به نام حامد تهرانی آشنا می‌ شود و کل سریال جریان زندگی و رابطه این دو نفر است.
از سوی دیگر، حامد پسر جوانی است که طی یک ماجرا درگیر داستانی عشقی با لیلا می شود. او به خاطر اعتقاداتش و پدری که برایش الگویی تمام عیار است ناچار سر یک دو راهی قرار می گیرد که باید دست به انتخابی سرنوشت ‌ساز بزند.
نقش حامد را سینا مهراد بازی می‌ کند.
سکانسی که حامد برای رهایی از مزاحمت لیلا در اتاق، به ناچار خود را از پنجره به بیرون پرت می کند بسیار در شبکه های اجتماعی دیده شد و از آن جا مخاطبان این سریال تلویزیونی بیشتر شدند.
ریحانه پارسا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چقدر فکر می کند لیلای سریال پدر نمود واقعی در جامعه دارد یا صرفاً فقط یک فیلمنامه است، گفت: “بعید نمی دانم که وجود نداشته باشد چون خودم ندیدم، اتفاق ساده ایی نبود”.
سریال تلویزیونی “پدر” به نویسندگی حامد عنقا و سید حسین امیر جهانی، تهیه کنندگی حامد عنقا و کارگردانی بهرنگ توفیقی هر شب از شبکه دو سیما پخش شد.

عکس های جنجالی ریحانه پارسا پس از بازی در سریال پدر

ریحانه پارسا پس از بازی در سریال تلویزیونی “پدر” با انتشار عکس های تازه ای از خود در صفحه اینستاگرامش سر و صدای زیادی به پا کرد. او پس از پایان این سریال تلویزیونی، عکس های مربوط به این سریال را از صفحه اینستاگرام خود پاک کرد و عکس های جدید و البته متفاوتی از خود را در این شبکه اجتماعی منتشر کرد. برخی کاربران ایرانی اینستاگرام به شدت از رفتار ریحانه پارسا به عنوان بازیگر نقش لیلا در سریال پدر انتقاد کرده اند.
پس از این اقدام خانم پارسا، حامد عنقا، تهیه کننده سریال “پدر”، به سرعت واکنش نشان داد. او با انتشار عکسی از “لیلا” این جمله را در صفحه اینستاگرام رسمی سریال تلویزیونی “پدر” منتشر کرد و نوشت: “ما عاشق نقش ها می شویم نه نقش پردازان”.

او در اسفند گذشته در کنسرت نمایش هفت شهر عشق روی صحنه رفت که در سالن هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار شد.

ریحانه پارسا بعد از بازی در سریال “پدر” در اولین تجربه اش در مقام کارگردان، فیلم کوتاه “شب” را به تهیه کنندگی موسسه “مهر طاها” جلوی دوربین برده است.
فیلمنامه این فیلم را ریحانه پارسا و خاطره عباسی نوشته اند، ابوالفضل عباسی آن را فیلمبرداری کرده و عرفان ابراهیمی صدا گذاری آن را بر عهده داشته است.
به تازگی تدوین این فیلم توسط محمد کریم پور به پایان رسیده و آخرین مراحل فنی آن در حال انجام است تا فیلم “شب” برای نمایش در جشنواره فیلم کوتاه تهران آماده شود.
فریبرز باغی و پادینا کیانی بازیگران این فیلم هستند.
در خلاصه داستان فیلم کوتاه “شب” آمده است: بی حکمت نیست که روز خبر از یک پایان نه چندان مطلق می دهد.

ریحانه پارسا در مورد راز موفقیت و مشهوریت خود به عنوان یک بازیگر می گوید: “از سال ۹۳ که وارد هنرستان سوره شدم؛ هیچ وقت خودم برای بازی در کاری پیش قدم نشدم. ولی قطعاً یک ارتباط، زمینه ایجاد ارتباط های دیگر می شود. اولین کسی که به من پیشنهاد بازی داد، دستیار کمال تبریزی بود ولی از آنجا به بعد مرتب برای تست به‌جا های مختلف معرفی می شدم و چند روز یک بار تلفنم زنگ می خورد و برایم پیشنهاد های بازی می رسید.
شاید تفاوت من با خیلی افراد دیگر این بود که من در مسیر این کار بودم. درسم را می خواندم و در جشنواره ها حضور فعال داشتم و به هر حال ارتباطی با عوامل این حوزه گرفته بودم ولی این راحتی تنها برای من نیست و می توانم نام بیش از صد نفر از دوستان خودم را ببرم که دستیار کارگردانان بیشتری را می شناسند و در پروژه های مختلف به آنها زنگ می زنند که برای تست بروند. این اتفاق حتی برای نقش لیلا هم افتاده و تقریباً راحت ایجاد می شود یعنی باید بگویم بسیاری از دستیاران کارشان این است که چهره های جدید را بشناسند و آن ها را به پروژه های مختلف معرفی کنند. همیشه در زندگی ام با یک اعتقاد کار کردم و آن این است که هیچ وقت کار خوب روی زمین نمی ماند. در گذشته یک بار این حرف را به کسی زدم و آن زمان آن آدم بسیار به من خندید و خیلی دوست دارم که حال این روزهایش را ببینم.
البته قصدم این نیست که خودم را خیلی خوب معرفی کنم ولی اگر بازیگری را در خودم نمی دیدم و فکر نمی کردم روزی نقش لیلایی برایم اتفاق می افتد، هیچ وقت به دنبال آن نمی آمدم. کافی است که کار خود را بلد باشید؛ آن‌وقت قطعاً آدم های دیگر حاضرند به هر قیمتی شما را برای بودن در کارشان راضی کنند. من اگر شبیه لیلا نبودم؛ قطعا این نقش دیده نمی‌شد و نمی توانست موفقیتی کسب کند.
امروز بسیاری از افراد هستند که تئاتر کار کردند و سال‌ها به بازی روی صحنه پرداختند و شاید آرزوی چنین نقشی را داشته باشند ولی به آن ها نقشی نمی رسد.
از نظر من هر اتفاقی زمان خاص خود را دارد و وقتی این زمان فرا رسد قطعاً اتفاق ایجاد خواهد شد. وقتی برای نقش لیلا انتخاب شدم، بسیاری از دوستان خودم که برای این نقش تست داده بودند، آن چنان واکنش منفی نشان دادند که انگار من مقصر انتخاب نشدن آن‌ها هستم. اینکه آدم‌ها از انتخاب یک دختر که از جنس خودشان است ناراحت می شوند واقعاً جای تعجب دارد. من فکر می کنم که همین انرژی بد می تواند بزرگ ترین عاملی باشد که سبب شده تا اتفاقی برای آن‌ها نیفتد و تا زمانی که این انرژی همراه آن‌ها باشد، نمی توانند موفق شوند”.

ریحانه پارسا در واکنش به انتخاب نشدنش برای فیلم جدید رسول صدر عاملی به نام “سال دوم دانشکده من”، تصویری از این کارگردان مشهور را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد و در این باره نوشت: “با سلام و احترام، من ریحانه ۱۹ سال دارم، دو سالِ پیش نوشتم من ریحانه ۱۷ سال دارد می شود برای من اتفاق! مدتی نه کم نه زیاد با این رویا هر شب به خواب رفتم!
امشب بعد از دیدنِ فیلم دیدم که چه درست من ریحانه ۱۷ سال نداشتم من تکرارِ اتفاقِ سال‌ها پیش نیستم اما لبخند به لب دارم، با جان دل نشستم به تماشای دخترانی که یک ماه شب به شب با هم رویا بافتیم برای یک هدف!
کنارِ هم به ناچار می‌خندیدیم اما حالمون از هم برای اون روزها خوب نبود و نیست. اولین تشکر از شما بابت درسی که بهمون دادین، سینما بی رحمه، دومین سینما بی‌رحمه، سومین سینما بی‌رحمه. ممنون که باعث اشک و شاید حسرتِ یک دوره ما شدی، ممنون که اینقدر واقعی، تلخ عین حقیقت با ما رفتار شد.
کوتاه می‌کنم ممنونم که انتخاب نشدم، شما ثابت کردین انتخاب نکردنتون هم باعث رشد میشه و کمک است و قوت قلب، امشب نوشتم برای خودم، برای شما، برای ۴۰ نفر از طرف یکی از آن ۴۰ نفر کاندید نهایی آخرین اثر رسول صدر عاملی”.

نظر تو در مورد ریحانه پارسا، بازیگر جوان ایران چیست؟ بازیگر مورد علاقه تو کیست؟ نظرات را در این باره با من و سایر دوستان منودلیاری ات در زیر این مقاله در میان بگذار.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

بیوگرافی مهتاب کرامتی ؛ از فعالیت حرفه ای تا زندگی شخصی

بیوگرافی کامل نوید محمدزاده : فیلم ها، جوایز و استایل پر حاشیه او

بیوگرافی لیلا حاتمی؛ از فعالیت حرفه ای تا زندگی شخصی