زمان مطالعه : ۸ دقیقه

سلام سلام من آمدم، اما امروز تنها نیستم بلکه به همراه یک انسان فوق العاده آمده‌ام و یک عالمِ خبر و حرف هیجان انگیز برایت آورده‌ام. بیا چند دقیقه با هم بنشینیم و گپ بزنیم شاید نتیجه گپ امروز من و تو بشود دلیل دیدارمان روز جمعه تاریخ ۹/۶/۹۷.

خب چون می دانم احتمالاً تو هم مثل من طاقت نداری پس اول آن فرد فوق العاده را معرفی می‌کنم و بعد با هم یک سری می‌زنیم به بوتیک مال ملل. خانم‌ها آقایان این شما و این هم “کسری فرزانه فر” مدیرعامل گروه ” فر” (دست، جیغ و هورا).

امروز به هوای رویداد “فردات” که توسط “گروه فر” برگزار شده است، سری به بوتیک ملل مال در خیابان فرشته نبش بوسنی هرزگوین زدم. با این تصور به سمت در ورودی رفتم که احتمالاً الان وارد ملل می‌شوم و باید به دنبال محل برگزاری رونمایی بگردم و یا ته سالن چند تا برند مانتو را در کنار موتورهای دست ساز به همراه یک سری چراغ‌ها تزیینی و لوازم آرایه‌ای منزل می‌بینم؛ اما همه این تصورات بیچاره در نطفه خفه شدند. همین که آن درهای بزرگ، آینه‌ای و مجلل ملل را باز کردم از همان بدو ورود نقاشی و تابلوهای کسری فرزانه که سمت راست نسب شده بودند و پایه‌هایی که رویشان با آثار تجسمی تزیین شده بود چشمم را قلقلک داد. همین طور محو استوری گرفتن برای تو عزیز دل بودم که ناخودآگاه نحوه قرارگیری تابلو و مجسمه‌ها بدون آنکه من را متوجه کنند به سمت انتهای سالن هدایتم کردند. پله برقی را هم پشت سر گذاشتم و یک دفعه با چند عدد کله رنگی مواجه شدم که دلم می‌خواست از هیجان آن‌ها را بغل کنم آنقدر که خوشگل و رنگی بودند. منظورم از کله‌های رنگی همان مجسمه های فوق العاده زیبای عکس زیر است که هنر دست مریم رحیمی بودند و خوش آمد گویی زیبایی برای ورود به سالن اصلی گردهمایی به حساب می‌آمدند. وارد سالن شدم، سمت چپ قستی برای پذیرایی با آرایه‌گری‌ای زیبا تعبیه شده بود. سمت راست سالن هم دو راهرو رفت و برگشت پر از طراحان هنرمند با کارهایشان مشاهده می‌شد که کنار هم معاشرت می‌کردند. در این سالن ۱۷ طراح مانتو، پنج طراح زیورآلات، سه طراح شال و روسری و دو برند آشنای “آرت من” و “ژین” در قسمت کیف و کفش، حضور داشتند و تعدادی از کارهای خود را به نمایش درآورده بودند.

عکاس: mooyaz@

در قسمت زیورآلات چه آن‌هایی که با طلا طراحی شده بودند و چه نقره و قلع همگی زیبا بودند و حداقل سلیقه چند سبکی من را به شخصه پوشش می‌داد. از میان آن‌ها اما یک غرفه چنان چشمکی برایم می‌زد که دویدم سمتش و دیدم بله ایشان با کلی طرح‌های نوستالژیک و نشانه‌های شهر تهران دارند آن میان دلبری می‌کنند. از انگشتر با نشان‌واره پیکان گرفته تا تکه‌های آلاگارسون شده روزنامه‌ای که آویزی برای گوش بودند و چند نمونه از آن‌ها در موزه ملی اسکاتلند نیز به نمایش درآمده‌اند. “فریش البرزکوه” همان نازنینی است که به گفته خود این مجسمه‌های پوشیدنی را طراحی می‌کند. فریش می‌گوید بیش‌تر کارهایش را در فضای پاپ آرت با موضوعات اجتماعی شهری اجرا می‌کند. کارهایی که در تعداد محدود و بعضاً تک نسخه‌ای با الهام گرفتن از مجسمه‌ها خلق شده‌اند و باعث شدند که سال گذشته در فلورانس، جایزه نفر سوم در بخش طراحی جواهرات معاصر تعلق بگیرد به طراح نازنین این آثار یعنی همان فریش خانم خودمان.

کمی که جلوتر می‌روی روسری‌های معروف عرفان با همان اعداد و حروف همیشگی برایت دست تکان می‌دهد که چند طرح جدید و خوش آب و رنگ هم به جمعشان اضافه شده است.

بعد از آن بلافاصله شال‌های گره گالری به چشم می‌خورد من که خودم همیشه عاشق آن طرح چشم و شال‌های براقی که با پر طلایی تزیین شده‌اند، بوده‌ام. تو هم اگر رفتی حتماً سری به آن‌ها بزن چون مطئنم اگر عاشق این‌ها نشوی قطعاً آن شالی که پایینش با خط خوش نوشته شده “لبخند” دل تو را می‌برد. انتهای سالن در فضایی طراحی شده با چترهای هیجان انگیز دو قفسه آرت من و ژین با نظم و ترتیب یک جا نشسته‌اند و طبق معمول من می‌دوم به سمت همان کفش زرد رنگ مورد علاقه‌ام در قفسه آرت من که هیچ وقت قسمت نمی‌شود آن را بخرم؛ امروز هم کسی از این برند در غرفه حضور نداشت و کفش موجود هم طبق معمول به پایم بزرگ بود. ژین هم با چند نیم بوت بسیار دلبر به استقبالتان می‌آید که می‌تواند گزینه خوبی برای فصل پیش رو باشد.

به انتهای راهرو رسیدم، به محض اینکه دور می‌زنم چند تا رگال می‌بینم که کارهایشان برایم آشناست طبیعی ست چون یا همیشه از آن اول در ” گردهمایی‌های آخر هفته بانوان در فروشگاه ام زون” به چشمم می‌خوردند یا طراحان مورد علاقه‌ام هستند مثل “فردا دیزاین”؛ اما قبل از آن‌ها اولین رگال مربوط به خواهران موفق سپیده و سحر است، بله همان سیپورای خودمان که احتمالاً اگر در اینستاگرام هم آن‌ها را دنبال نکنی و فقط به چند رویداد طراحان مانتو رفته باشی کارهای سپیده و سحر را دیده‌ای. در این رویداد تعدادی از کارهای کالکشن تابستان سیپورا با تخفیف (قسمت مهم داستان اینجا است) به نمایش درآمدند. خبر هیجان انگیز بعدی اینکه شو روم دائمی سپیده و سحر به اسم “او چلو” در محدوده جردن با حضور بسیاری از طراحان ایرانی از سال ۹۶ برپا شده است.

عکاس: @mooyaz

دوان دوان به سمت رگال “فردا دیزاین” می‌روم، بدون اینکه حتی نشان‌واره‌ی داخل لباس را ببینم از آن پرچ و حلقه‌های فلزی لباس می‌فهمم که کار، کار فردا است. من هلاک طرح‌های آوانگارد فردا هستم که واقعاً برای فردا طراحی شده است. سارا و مریم ایده‌های بی نظیری دارند که من متاسفانه خودشان را نه ولی با کارهایشان از نزدیک در بوتیک ام زون آشنایی دارم.

خب این همه به بهانه‌های مختلف حرف از ام زون شد تا یادم نرفته بگویم که عسل خلیل پور دوست داشتنی هم با دو برند “کپسول” و “کویین بی” که با همکاری آیدا جان آن‌ها را خلق کرده‌اند نیز در این گردهمایی حضور داشت.

بین لباس‌ها و مانتوهای مختلف غرق بودم که دو حرف م. ع را دیدم؛ او متهم است به خلق آثار ساده که عجیب زیبا روی تن می‌نشینند.

بله مینا عاطفی نیز بخشی از کالکشن تابستانه‌اش را با چند درصد تخفیف به نمایش گذاشته بود. به گفته خود او استفاده از خطوط ساده و چین پلیسه دو موضوعی هستند که از ابتدا در کارهای مینا بوده‌اند و تبدیل به امضاء برند مینا عاطفی شده‌اند. من همیشه چشمم به کارهای مشکی او عادت داشته است اما خودش می‌گوید کالکشن این تابستان علاوه بر پلیسه و خطوط ساده بر پایه دو رنگ سفید و سیاه طراحی شده است. طراحی‌های مینا عاطفی نه تک هستند و نه تعداد انبوه؛ او می‌گوید از برخی کارها بیش از ۱۰ عدد هم سفارش می‌گیرد اما هرگز نمی‌گذارد تعداد آن‌ها بیش از این شود حتی اگر پارچه موجود باشد. کارهای مینا عاطفی را علاوه بر گردهمایی “فردات” که تا روز جمعه در بوتیک مال ملل برپا است، در گالری تهران آتلیه، پارادایم و مرکز خرید روشا به صورت دائمی می‌توان دید و لذت برد.

این وسط من هم به سرعت نور می‌رفتم لباس عوض می‌کردم که برایت عکس‌های خوبی از کارهای موجود در ایونت بگیرم، هم سی و سه هزار بار می‌رفتم بیرون و می‌آمدم. یکی از همین سی و سه هزار دفعه متوجه شدم که موتورهای دست سازی که می گفتند در رویداد “فردات” شرکت کرده‌اند را ندیده‌ام. از در ورودی سالن مد و لباس بیرون رفتم و دیدم در سالن رو به رو به چند تابلو بسیار زیبا و چند موتور هیجان انگیز از دید عشاق موتور وجود دارد؛ داخل رفتم و متوجه شدم که بله قسمت هنری رویداد فقط محدود به آن کله‌های رنگی جذاب جلوی درب نمی‌شد؛ بلکه در این سالن هم چند اثر هنری در قالب تابلو نقاشی از گالری‌های مختلف تهران، چهار موتور دست ساز به هنر علیرضا حقیقی و یک میز شیشه‌ای فوتبال دستی که بسیار قرتی تشریف داشت و برای شرکت وارد کننده لوازم خانگی لوکس “بام و افق” بود، نیز به چشم می‌خورد.

 اما مثل سالن طراحان مد و لباس آماده نبود و حتی زمانی که من از آنجا بازدید کردم تازه مشغول نظافت و چیدمان بودند.

دوباره به سالن مورد علاقه خودم یعنی جایی که طراحان لباس و زیورآلات در آن حضور داشتند رفتم و سری به غرفه خواهران متین زدم، از غذا با آیدا و آناهیتا هم درام زون آشنا شدم (اینجاست که شاعر می‌گوید: گردهمایی طراحان لباس برگزار می‌کردند وقتی که ایونت مد نبود، بیخودی که آدم عاشق عسل خلیل پور نمی‌شود). حالا خلاصه متوجه شدم که دوقلوهای متین یک لاین جدید به اسم “A2” به کارهایشان اضافه کرده‌اند که حال و هوایی مدرن و معاصر دارد. تعدادی از کارهای مربوط به این لاین را می‌توانی در گردهمایی فردات ببینی، بخری و به ایرانی بودنمان افتخار کنی.

آخرین غرفه را هم برایت معرفی می‌کنم و از تو قول می‌گیرم که خودت حتماً به این دورهمی سر بزنی و باقی طراحی‌ها را ببینی و اگر روز جمعه آمدی، من هم روی ماهت را ببینم و ذوق‌ها به سر دهم.

خب می‌رسیم به “مون اَ مون” با طراحی مونا که ایده طراحی هر کالکشن آن با توجه به حالت روحی دختر قصه “مون اَ مون” طراحی می‌شود. گاهی یک کالکشن رنج‌های دخترک را نشان می‌دهد و گاهی زخم‌های التیام یافته‌اش را؛ استفاده از دکمه، سگک و چیزهای اضافی به خصوص در کالکشن التیام نماد مرهمی بر زخم‌های دختر قصه است. مانتوهایی با متراژ پارچه زیاد و لباس‌های چند منظوره از ویژگی‌های طراحی “مون اَ مون” هستند.

حالا یک چیزی را برایت بگویم، کسری فرزانه فر را که یادت می‌آید؟ همان کسی که در بدو ورود چشممان با کارهایش روشن شد؛ هنرش به همین جا ختم نمی‌شود. تمام این رویداد از ایده گرفته تا اجرای قابل قبول آن و فکری که در پس آن بوده همگی حاصل زحمات او است. در واقع “گروه فر” توانست با انتخاب محلی مناسب و لوکس برای این گردهمایی به خوبی هنرهای مختلف را در کنار هم جمع کند و پیوند نهفته هنر در عرصه‌های مختلف را به نمایش در بیاورد.

امیدوارم تو هم سری به این مجموعه بزنی و از دیدن این همه هنر و هنرمند کیف کنی.

رویداد “فردات” از سه شنبه ۶ شهریور- جمعه ۹ شهریور از ساعت ۱۰ صبح الی ۱۰ شب است.

خیابان فرشته، نبش بوسنی هرزگوین، بوتیک مال ملل.

 

عکاس: @mooyaz