زمان مطالعه : ۵ دقیقه

معمولاً اکثر شیرینی ها، از جمله رول دارچینی، دارای فراورده های حیوانی و لبنی هستند. اما برخی از دستورات آشپزی وجود دارند که با رژیم های گیاهی و سلیقه گیاهخواران مطابقت دارند. اگر تو جزء کسانی هستی که در استفاده از محصولات حیوانی و لبنی ممنوعیت داری و یا دوست داری رژیم های خاص گیاهخواران را دنبال کنی، این دستور غذایی، یک دسر دلچسب یا یک صبحانه عالی را برایت مهیا می کند. با کمی صبر و حوصله، می توانی در یک بعداز ظهر خنک پاییزی، خودت را به رول دارچینی گرم و مرطوب با روکش شکری مهمان کنی!

  • مواد لازم برای خمیر:

۲ پیمانه شیر بادام که در دمای محیط قرار گرفته، نصف پیمانه کره گیاهی ذوب شده، ۱/۴ پیمانه شکر سفید، یک بسته مخمر فعال خشک، ۵/۵ پیمانه آرد الک شده، ۱ قاشق چای خوری نمک.

  • مواد لازم برای داخل شیرینی:

۳/۴ پیمانه کره گیاهی نرم شده، ۳/۴ پیمانه شکر قهوه ای، ۲ قاشق غذاخوری دارچین.

  • مواد لازم برای روکش:

۱ پیمانه پودر قند، ۲ قاشق غذاخوری شیر بادام، نصف قاشق چای خوری عصاره وانیل.

یک ظرف مناسب فر که نچسب هم باشد را انتخاب کن، کمی کره را در تمام نواحی و گوشه های آن به خوبی بمال. در یک ظرف دیگر، کره گیاهی ذوب شده، شیر بادام و شکر را به وسیله یک همزن دستی به خوبی با هم مخلوط کن؛ این مخلوط باید کمی گرم (در حدود ۳۸ – ۴۳ درجه سانتی گراد) باشد. اما اگر مخلوط خیلی گرم است، بهتر است قبل از استفاده اجازه دهی کمی خنک شود؛ چون که گرمای زیاد آن باعث می شود خمیر به خوبی عمل نیاید. پودر مخمر را روی مخلوط بپاش و در حدود یک دقیقه صبر کن. نمک و ۵ فنجان از آرد را به مواد اضافه کن. با یک همزن چوبی همه مواد را به خوبی مخلوط کن تا زمانی که کل آن با هم یکدست شود. کاسه را با یک پوشش پلاستیکی بپوشان و در حدود یک ساعت اجازه بده در یک محیط گرم استراحت کند.

پس از یک ساعت، پوشش پلاستیکی روی کاسه را بردار و مقدار آرد باقی مانده را به خمیر به عمل آمده اضافه کن. سپس خمیر را روی میز کار یا سطح آرد پاشی شده ورز بده. اگر خمیر هنوز چسبناک است باز هم به آن آرد اضافه کن، تا زمانی که خمیر به دست یا سطح کار نچسبد و به راحتی ورز داده شود. سپس خمیر را به شکل یک مستطیل باز کن. برای این کار از وردنه استفاده کن، تا وقتی که ضخامت خمیر پهن شده مستطیلی ات به حدود ۱ سانتی متر برسد.

کره گیاهی را با یک کاردک روی خمیر پخش کن. دارچین و شکر قهوه ای را روی سطح خمیر بپاش و خمیر را به صورت استوانه ای رول کن. این کار را به دقت انجام بده و انتهای خمیر را با انگشت بر روی سطح دیگر آن بچسبان. با چاقوی تیز آشپزخانه خمیرهای اضافی را ببر. خمیر رول شده را به قطعات یک اندازه تقسیم کن. برای این کار از چاقوی تیز یا نخ دندان استفاده کن. هر رول دارچینی باید در حدود ۴ سانتی متر ضخامت داشته باشد. رول های دارچینی را درون ظرف مخصوص فر، که قبلاً سطح آن را کره مالیده ای بچین، روی آنها را با یک پوشش پلاستیکی بپوشان و اجازه بده در یک مکان گرم برای مدت ۳۰ دقیقه استراحت کند.

فر را در دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد تنظیم کن. پلاستیک روی ظرف را بردار و آن را به مدت ۲۵ – ۳۰ دقیقه در فر قرار بده؛ تا زمانی که سطح روی آنها طلایی و قهوه ای شود.

در یک کاسه دیگر پودر قند و شیر بادام را به خوبی با هم مخلوط کن تا یک مایه لطیف به دست آید. سپس عصاره وانیل را به این مایه کرمی اضافه کن. رول های دارچینی را از فر خارج کن و اجازه بده برای مدت ۱۰ دقیقه خنک شوند. مایه کرمی را روی رول های دارچینی بریز. می توانی برای تزئین بیشتر این دسر خوشمزه و هیجان انگیز از پودر دارچین یا آجیل خرد شده استفاده کنی.

نوش جان!

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

شیرینی کاراملی خوشمزه

شیرینی عسلی

نوتلا گرانول