زمان مطالعه : ۳ دقیقه

روغن های اسنشیال چیست؟

روغن اسنشیال (Essential Oils) عصاره طبیعی، غلیظ شده ولی سبک و لطیف گیاهان، میوه ها و سبزی ها به شمار می رود که از روش های مختلف به دست می آید. جالب است بدانی از قسمت های مختلف گیاه می توان روغن های اسنشیال مختلفی بدست آورد که خواص، فواید و کاربرد های متفاوتی نیز دارد برای مثال روغن اسنشیال در یک گیاه برای مثال از گل آن گرفته می شود مانند روغن گل سرخ و در گیاه دیگر از خود آن مانند روغن پرتقال.
تحقیقات نشان می دهد که خواص روغن اسنشیال یک گیاه حدود ۷۵ درصد قوی تر از خشک شده همان گیاه است. به همین دلیل لازم است در استفاده از این روغن ها جنبه احتیاط را رعایت کنی چرا که از نظر متخصصان تنها دو قطره از این قبیل روغن ها برای تقریباً تمامی کاربرد ها کافی است.
در ضمن متخصصان توصیه می کنند هیچ کدام از روغن های اسنشیال را مستقیم بر روی پوست خود استفاده کنی و حتماً قبل از استفاده آن ها را رقیق کنی مگر آن که بنا به نظر پزشک لازم است مستقیم مصرف شود.

خواص و فواید روغن های اسنشیال بازه گسترده ای را در بر می گیرد: از تسکین درد مقاصل و ماهیچه ها گرفته تا درمان کم خوابی، رفع استرس و کاربرد های زیبایی آن ها برای شادابی پوست و تقویت مو های سر و ابرو ها

کاربرد های روغن های اسنشیال

روغن های اسنشیال همان طور که پیش تر نیز گفتم کاربرد های فراوانی دارد؛ به عنوان لوسیون و نرم کننده مو و پوست، تسکین دهنده ورم عضلات و ماهیچه ها، مراقبت از سلامت و شادابی پوست و مو، برای تمیز کردن وسایل منزل، برای درمان سر درد، درد های مفاصلی، کم خوابی و بی خوابی های شبانه، مدیریت و کنترل استرس، اضطراب، تنش و نگرانی.
همچنین رایحه دلنشین و بی نظیر این روغن ها را به هیچ عنوان نمی توان نادیده گرفت.

برخی از این روغن های اسنشیال مانند روغن اسطوخدوس و روغن پرتقال شیرین از این دسته بندی ها خارج شده اند چرا که خواص آن ها بی شمار است.

در ضمن علاوه بر استفاده از این روغن ها از طریق ماساژ و استفاده مستقیم، می توانی از راه سیستم بویایی نیز از مزایای این قبیل روغن ها مانند خاصیت آنتی باکتریال و ضد عفونی کنندگی نیز بهره مند شوی. برای مثال پژوهشگران ژاپنی دریافته اند که اگر روغن اسطوخدوس را بو کنی زودتر در رفع استرس به تو کمک می کند تا این روغن را بر روی پیشانی خود بمالی.

چطور روغن های اسنشیال را رقیق کنی

جدا از این که رقیق کردن روغن های اسنشیال از ایجاد اگزما، آلرژی یا حساسیت بر روی پوستت جلوگیری می کند بلکه موجب می شود که این روغن ها عملکرد بهتر و سریع تری نیز داشته باشند چون زود تر جذب پوست خواهند شد.
برای رقیق کردن روغن های اسنشیال به یک روغن طبیعی که معمولاً به روغن های Carrier شناخته می شود مانند روغن زیتون، روغن نارگیل یا روغن جوجوبا نیاز داری تا این دو نوع روغن را با هم ترکیب کنی. درصد این ترکیب بستگی به کاربرد و استفاده دارد ولی معمولاً روغن های اسنشیال را تا ۵ درصد رقیق می کنند.

نظر تو در مورد روغن های اسنشیال و کاربرد های ارائه شده برای آن ها چیست؟ تو چه خواصی برای روغن های اسنشیال معرفی شده در این مقاله می شناسی که به آن اشاره نشد؟ نظرات و تجربیاتت را در این باره با من و سایر دوستان منودلیاری ات در زیر این مقاله در میان بگذار.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

محبوب ترین اسکراب خانگی برای لایه برداری لب ها

بهترین روغن های گیاهی برای درمان آفتاب سوختگی

بهترین روغن های گیاهی برای درمان اگزما و حساسیت پوستی