زمان مطالعه : ۳ دقیقه

روغن زیتون همواره در زیبایی و سلامت کاربرد های فراوانی دارد و در ابتدا مصریان به خواص شگفت انگیز آن پی بردند. این روغن موارد مصرف گوناگونی دارد که یکی از مهم ترین‌ آن‌ ها، استفاده موضعی از آن برای بهره‌ مندی از خواص روغن زیتون برای مو و پوست است. این ماده ویتامین‌ های زیادی از جمله ویتامین A، ویتامین E، ویتامین D و ویتامین K به همراه میزان زیادی آنتی ‌اکسیدان دارد که به دلیل وجود اسکوآلن در ترکیبات آن است. وجود میزان یا این ماده در ترکیبات این روغن باعث شده است که از باقی روغن ‌ها متمایز شده و خواص آن برای پوست بیشتر شود. از قدیم از این روغن به عنوان یکی از روش های زیبایی پوست و مو استفاده می کردند؛ به عنوان مثال یکی از راز های زیبایی کلئوپاترا نیز استفاده از این روغن بوده است. در این مقاله هم همراه من باش تا به معرفی معجزه روغن زیتون در زیبایی بپردازیم.

۱. محافظت کننده پوست: این روغن سرشار از آنتی اکسیدان است و به همین دلیل از پوست در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند.

۲. مرطوب کننده: به عنوان یک ماده طبیعی برای رطوبت رسانی به پوست بسیار ایده آل بوده و منجر به درخشندگی آن نیز می شود. استفاده از لوسیون پوست حاوی روغن زیتون، به پوست شما یک درخشندگی زیبایی می دهد و ترکیب این روغن با لوسیون هایت باعث اثر بخشی بیشتر و رطوب رسانی عالی به پوستت می شود.

۳. درمان جوش های سرسیاه: استفاده روزانه از روغن زیتون به مرور به از بین بردن جوش های سرسیاه و تنگ کردن منافذ کمک می کند.

۴. ترمیم سلول های پوست: ویتامین E و پلی فنول موجود در روغن زیتون همانند کرم های گران قیمت عمل کرده و باعث افزایش سرعت بازسازی سلول ها می شود.

۵. لایه بردار ملایم: ترکیب روغن زیتون و لیمو ترش به نسبت مساوی و ماساژ آن به مدت دو دقیقه بر روی پوست سلول های مرده را از بین برده و پوست روشن تر می شود.

۶. کاهش اگزما: این روغن دارای ویتامین E است. بیشترین استفاده ‌‌ای که از خواص روغن زیتون می‌ شود، مرطوب کنندگی قوی آن است. می ‌توانی از این خواص روغن زیتون برای پوست‌ خشک و آسیب دیده در اثر اگزما استفاده کنی.

۷. ضد چین و چروک: روغن زیبایی ‌بخش زیتون، سرشار از آنتی‌ اکسیدان است و طبق تحقیقات انجام شده، آنتی ‌اکسیدان ‌های آن خاصیت ضد پیری دارند. تاثیر روغن زیتون بر پوست به گونه ‌ای است که چین و چروک و لکه‌ های قهوه ‌ای ناشی از افزایش سن را کاهش می ‌دهد.

  1. تقویت پوست سر: خواص روغن زیتون برای مو و پوست سر از زمان مصریان باستان مورد استفاده بوده است. ابتدا باید آن را در مایکروفر، یا در ظرفی که داخل آب جوش قرار دارد، گرم کنید. سپس به آرامی آن را روی کف سر و نوک مو ها ماساژ دهید و اجازه دهید که ۱۰ الی ۲۰ دقیق بماند. سپس به حمام بروید و با آب گرم و شامپو سر خود را بشویید.
  2. خشکی و ترک پا: خشکی و زبری پاشنه و درمان ترک پا نیاز به یک نرم‌ کننده و رطوبت دهنده قوی دارد. بعد از این که پا هایت را با استفاده از یک اسکراب از پوست های مرده جدا کردی، به آن‌ روغن زیتون بزن؛ حالا خوب پا هایت را ماساژ بده و سپس جوراب نخی بپوش. این کار را قبل از خواب انجام بده تا راه نروی و روغن به خوبی جذب پاهایت شود.
  3. پر پشت شدن ابرو: یکی دیگر از خاصیت ‌های شگفت ‌انگیز روغن زیتون، اثر آن بر روی ابرو و مژه است. به مرور زمان و با استفاده مداوم از لوازم آرایشی، ممکن است ابرو ها و مژه‌ ها دچار ریزش شوند که استفاده از روغن زیتون و ماساژ دادن آن روی ابرو می تواند به رویش مجدد مو های ابرو کمک کند.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

چای گل سرخ

مهمترین علل شوره سر

مزایای چای سبز