زمان مطالعه : ۳ دقیقه

اغلب ما پس از مشاهده به وجود آمدن آکنه و جوش نگران از بین رفتن لک و جای آن که می ماند هستیم. درست است که راه های درمان بسیاری برای رفع این موضوع وجود دارد، اما باید بدانی استفاده از هر روش درمانی نیازمند صبر و حوصله است. از آنجایی که پزشکان همواره مواد طبیعی را توصیه می کنند، به همین دلیل در این مقاله چند درمان موثر برای از بین بردن لک جوش و آکنه را مرور می کنیم:

۱. عسل: ۱ قاشق غذاخوری عسل را با ۳ قطره آبلیمو ترکیب کن و به صورت خود بزن، پس از ۱۵ دقیقه با آب سرد بشور. عسل خاصیت انتی باکتریال دارد و می تواند آلودگی های پوست را از بین ببرد. همچنین برای لایه برداری سطحی پوست بسیار مفید است و به همین دلیل در دراز مدت به از بین رفتن لک جوش و آکنه کمک می کند. 

۲. آبلیمو: دو بار در هفته و هر بار به مدت ۲ ساعت به وسیله پنبه کتان بر روی جوش و لک ناشی از آن آبلیمو بزن. آبلیمو می تواند پوست را پاکسازی کند و آن را لایه برداری کند. 

۳. روغن زیتون: هر روز پس از شستشوی صورت، پوست خود را به وسیله این روغن ماساژ بده. در صورتی که از روغن زیتون مرغوب استفاده کنی. نتیجه آن را پس از مدتی به وضوح خواهی دید و متوجه می شوی که لک جوش و آگنه ها چقدر کمرنگ تر می شود. روغن زیتون برای مرطوب کردن پوست هم فوق العاده است و می تواند چربی مورد نیاز پوست را تأمین کند.

۴. روغن درخت چای: هرشب پوست خود را با روغن درخت چای ماساژ بده و صبح روز بعد آن را بشور. روغن درخت چای خواص فوق العاده ای دارد و برای از بین بردن آکنه و همینطور جای جوش و آکنه از دوران قدیم مورد استفاده بوده است. اکثر کرم های ضد آکنه و درمان کننده اگزما و حساسیت های پوستی روغن درخت چای دارند و این روغن خاصیتی همانند بنزوییل پروکساید دارد. می توانی برای تهیه یک ماسک فوق العاده، ۲ تا ۳ قطره از آن را با یک قاشق غذاخوری ماست ترکیب کنی و به مدت ۱۵ دقیقه بر روی صورت بگذاری. این ماسک علاوه بر درمان آکنه و اگزما، منجر به شفاف شدن پوست نیز می شود.

۵. سیب زمینی: یک تکه سیب زمینی خام را بر روی جای آکنه بگذار و پس از ۱۵ دقیقه با آب گرم بشور. این کار را دو بار در هفته انجام بده. خواهی دید که استفاده از سیب زمینی چه تأثیری بر کاهش لک جوش و آکنه دارد.

۶. نعناع و پودر زردچوبه: ۱ قاشق چای خوری زردچوبه را همراه با ۱.۲ قاشق غذاخوری عرق نعناع ترکیب کن، بر روی جوش ها بزن و پس از ۲۰ دقیقه با آب گرم بشور. این ماسک طبیعی برای از بین بردن لک جوش و آکنه بسیار مفید است. زردچوبه خواص بسیاری دارد. می توانی از ترکیب زردچوبه با آب نیز خمیری به دست آوری و آن را به مدت ۱ شب بر روی جوش ها قرار بدهی. مطمئن باش که صبح معجزه آن را خواهی دید.

۷. آلوورا: سه بار در هفته ژل آلوورا را به مدت ۱۵ دقیقه به صورت خود بزن و بعد آن را بشور. این ژل علاوه بر از بین بردن جای جوش، به درخشان شدن پوست نیز کمک می کند. آلوئه ورا یک مرطوب کننده طبیعی پوست است که در پاکسازی آن نقش ویژه ای دارد.

یادت باشد یکی از راهکارهای مهم و تأثیر گذار در از بین بردن جای جوش و آکنه این است که با پوستت بازی نکنی و جوش را نکنی. این کار باعث باقی ماندن لک جوش روی صورت می شود. اجازه بده جوش و آکنه خود به خود خوب شوند و روند خود را طی کنند. می توانی برای تسریع این روند از داروهای مخصوص یا از روغن های طبیعی ضد جوش استفاده کنی اما نباید آن ها را بکنی. به پوست خودت رسیدگی کن و آن را همیشه تمیز نگه دار تا در حد امکان از بروز جوش و آکنه جلوگیری کنی. 

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

همه چیز در مورد جوش سر سیاه ، روش های درمان و جلوگیری از ایجاد آن

مواد غذایی که از ریزش موها جلوگیری می کنند

معجزه زردچوبه در زیبایی