زمان مطالعه : ۴ دقیقه

عطر سازی در زمان های قدیم از مصر شروع شده و در ایران و روم باستان توسعه پیدا کرده است. خب این یک امر طبیعی است که همه ما می­ خواهیم خوشبو باشیم. یک عطر مناسب باید شبیه شخصیت خودت باشد و روی آن بنشیند تا هر کسی که این بو را حس کرد یاد تو بیافتد یا متوجه شود که چه کسی آمده است. عطر ها مثل یک امضا برای آدم ها هستند. در ادامه مطالبی در مورد راهنمای استفاده از عطر ها را با هم بررسی می کنیم پس همراه من باش.

همیشه یادت باشد در فصل­ ها و مکان­ های مختلف از عطر های متناسب با همان موقعیت استفاده کنی.

برای مکان های رسمی رایحه ­‌های تلخ، گرم، شیرین و تند و برای مکان­ های دوستانه و صمیمی رایحه ­‌های سرد و ترش مناسب است.

بهترین محققان عطر نکته ­‌هایی را برای اینکه به طور مناسب عطر بزنی در اختیار تو می­ گذارند:

راهنمای استفاده از عطر ها

قبل از استفاده از عطر مطمئن باش که پوستت سالم و تمیز است.

عطر را در هوای روبروی خود اسپری کرده و از آن عبور کن تا به طور یکنواخت روی بدنت بنشیند.

عطر را روی پوست مرطوبت بزن.

بهتر است قبل از استفاده عطر ازیک لوسیون روی پوست تمیزت استفاده کنی. این لوسیون می تواند بوی همان عطرت را بدهد یا می تواند بی بو باشد اما هر چه باشد ماندگاری عطر را روی بدنت بیشتر می کند.

زدن عطر ها روی نقاطی از بدن که نبض می زند به دلیل فشار خون بالا و افزایش گردش خون در آن ناحیه باعث پخش بوی بیشتر و ماندگاری طولانی تر عطر می شود. معمولاً اگر مقدار کمی روی مچ دست، پشت گردن، مچ پا، پشت زانو و گوش­ ها بزنی می توانی همه را تحت تاثیر خودت قرار بدهی.

نبض باعث پخش شدن رایحه می ­شود.

مو ها نیز جایگزین عالی دیگری به جای پوست است. زیرا عطر روی مو های بسیار بیشتر می ماند و با حرکات سرت به خوبی این بو در هوا پخش می شود اما نکته ای که باید به آن دقت کنی این است که عطر ها به دلیل الکلی که دارند به سرعت مو ها را خشک کرده و می توانند به آن ها آسیب وارد کنند. پس بهتر است این کار را زیاد انجام ندهی و عطر را ابتدا در هوا اسپری کنی و از داخل آن رد شوی تا هم بوی یکنواخت تر و بهتری بگیری هم به مو هایت آسیب نرساند.

شیشه­‌ های عطر های گرم معمولاً صورتی، قرمز، نارنجی و زرد هستند و شیشه­‌ عطر های سرد معمولاً خاکستری، آبی و سورمه‌­ ای است.

هر عطر معمولا سه نت یا رایحه دارد. اول رایحه ابتدایی آن است، بعد رایحه میانی که مدت زمان بیشتری می ماند و در آخر رایحه انتهایی یا نت پایانی که پس از مدتی روی لباست هنوز باقی مانده و بعد از بین می رود. مهم ترین قسمت بوی یک عطر رایحه میانی آن است که چند دقیقه پس از استفاده می­‌ توانی بوی آن را استشمام کنی.

عطر هایی با غلظت بین ۱۵ – ۴۰ درصد خالص ترین و ماندگار ترین نوع عطر ها هستند. ادو­پرفیوم ها معمولا غلظتی بین ۱۰ – ۲۰ درصد دارند و رایج ترین نوع عطر هستند اما در طول روز و خصوصا در هوای شرجی باید دو الی سه بار استفاده شوند.

ادو توالت ها با ۵ – ۱۵ درصد غلظت عطر خالص معمولا جزو پایین ترین رده های عطر هستند که ماندگاری زیادی ندارند.

در نهایت هم می رسیم به ادوکلن که غلظتی بین ۳ – ۸ درصد داشته و (معمولاً ۵ درصد است) ماندگاری کمی دارد. در طول روز باید چندین بار ادوکلن ها را بزنی تا پخش بوی خوبی داشته باشد و پس از چند ساعت باید تمدید شوند.

بهتر است عطری را بخری که یکی از کلمات Eau de Perfum  یا Perfume روی آن درج شده باشد.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

عطر های قدیمی اما خوشبو

اولین عطر کلوین کلاین با طراح دیور

جدید ترین عطر های برند H&M در ۲۵ رایحه منتشر شد