زمان مطالعه : ۵ دقیقه

تصویر سازی مد، نمایان ‌گر وجه بصری تاریخ مد و ارائه دهنده و ابلاغ کننده آن است. تصویر سازی مد، در واقع اثری هنری است که نقشی حیاتی در صنعت مد ایفا می ‌کند. این هنر به چنان جایگاهی دست یافته است که ردپای آن از طراحی لباس به دیوار خانه ‌­ها هم رسیده و به عنوان آثاری زیبا و منحصر به فرد از تصویر سازان ماهر، طرفداران زیادی پیدا کرده است و امروزه بسیاری از اهل فشن از این آثار به صورت چاپی یا نقاشی به عنوان تایلو های تزیینی دیواری یا الگویی در پارچه های لباس یا دکوراسیون داخلی از آن استفاده می کنند. در بین هنرمندان تصویر ساز، بی‌ شک باید از “David Downton” نام برد. استاد تصویر سازی مد که آثارش بر روی مجلات معروفی از جمله “Vogue” ,”Harper’s Bazaar” ,”The New York Times” و… دیده شده و کار های تبلیغاتی زیادی برای برند هایی از جمله Chanel”  “Tiffany & Co”” “Harrods” و “Dior” انجام داده است.

آشنایی با دیوید دانتون

دیوید دانتون متولد ۱۸ فوریه ۱۹۵۹ در کنت انگلستان است. او تحصیلاتش را در Canterbury (1977 – ۱۹۷۸) و در Wolverhampton در رشته تصویرگری/گرافیک از سال ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۱ گذرانده است. در سال ۸۴ میلادی بود که دیوید به برایتون نقل مکان کرد و کار تصویر گری اش را آغاز کرد. او در طیف گسترده ای از کار تصویرگری را در این مدت تجربه کرد؛ از تبلیغات، بسته بندی کالا ها و تصویر سازی داستانی گرفته تا کتاب های آشپزی و هر از گاهی مد و فشن. برخی از نقاشی و اسکیس های او در نمایشگاه های بین المللی مد منتشر شد و مورد استقبال قرار گرفت. در طول دهه گذشته، “David Downton” به عنوان هنرمندی پیشرو در صنعت مد به شهرت زیادی دست یافته است. او در سال ۹۸ میلادی شروع به کار کردن بر روی مجموعه ای از پرتره های زنان زیبای جهان کرد و در این مدت به چنان مهارتی دست یافت که در می ۲۰۰۹ موفق به دریافت نشان دکترای افتخاری از دانشگاه هنر سانفرانسیسکو شد. امروزه تصویر سازی‌ های او از مد و همچنین پرتره‌ هایش از زنان، در کتاب‌ها، مجلات و بیلبورد های تبلیغاتی دیده می ‌شود. وی همچنین کتابی با عنوان “‌‌Masters of Illustration” منتشر کرده است و در سال ۲۰۰۷ سردبیری مجله “?Pourquoi Pas” را نیز برعهده گرفت. در ان زمان این مجله تنها نشریه ای بود که به تصویر گری در زمینه مد اختصاص داده شده بود. دیوید به عنوان استاد مهمان در دانشگاه معروف “London College of Fashion” نیز حضور یافته است که مدرک کارشناسی ارشدش را نیز از همین دانشگاه دریافت کرد.

آثار دیوید دانتون
آثار دیوید دانتون
آثار دیوید دانتون
آثار دیوید دانتون

در سال ۹۶ میلادی بود که دیوید دانتون تصویرگری مراسم کوتوغ پاریس را بر عهده گرفت و از همان زمان به طور مداوم به عنوان یک تصویر گر مد کار کرده است. گزارش های این مراسم در مجله هایی مانند ووگ، هارپر بازار، نیویورک تامیز و مجله تلگراف پخش شد و اخیرا آثارش در نمایشگاه Vanity نمایش داده شده است.

در طی ۱۰ سال گذشته، دیوید دانتون شهرت خود را به عنوان یکی از مدرن ترین هنرمندان مد جهان به دست آورده است. تصاویر کلاسیک زیبا و در عین حال بسیار معاصر، عامل اصلی احیای سنت در تصویرگری مد بوده است و می توان دیوید را جانشین ارزشمند برای هنرمندان بزرگ در زمینه کاری خود از جمله Gruau، Eric و Antonio دانست.

در آثار او به خصوص در پرتره‌ هایی که از زنان به تصویر کشیده است جوهره و روح زن چنان زیبا به تصویر کشیده شده که پیش از او در آثار هیچکس این لطافت و زیبایی را نمی ‌توان یافت. تصویر سازی ‌های زیبا و خاص وی عاملی کلیدی در احیای هنر تصویر سازی در صنعت مد بوده است.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

بهترین رنگ ها برای استایل کردن برای تویی که رنگ پوست سفید صورتی داری

ترند مدل موی باب برای کسانی که عاشق مو هایی با قد متوسط اند

استایل تاکسیدو و هر آنچه باید آقایان راجع به آن بدانند