زمان مطالعه : ۳ دقیقه

در قسمت قبل (تجربه هیجان انگیز بارداری و اتفاقات ماه چهارم) وارد ماه چهارم شدیم و در این مقاله به بررسی ادامه آن می پردازیم.

هفته پانزدهم

قندک: بدن او چربی زیادی ندارد و پوست نازک و ظریفش با لایه ای از موهای بسیار نازک پوشیده شده است که معمولاً با تولد جنین این موهای کرکی هم می ‌ریزد. کم کم موهای دیگر مانند ابرو و قسمت بالای سر شروع به رشد می‌ کنند. استخوان‌هایش محکم‌ تر می‌ شوند، انگشت‌ هایش هم دیگر شکل گرفته حتی ممکن است گاهی انگشت شستش را بمکد.

مادر قندک: احتمالاً رحم ۱۰-۷ سانتی متر پایین تر از ناف احساس می‌ شود. از این زمان تا پنج هفته آینده یک آزمایش خون تحت عنوان تست غربال گری صورت می‌ گیرد. این آزمایش کمک به شناسایی “سندروم داون” می‌ کند. همانطور که در قسمت قبل گفتم بعد از انجام این تست ممکن است نیاز به انجام آزمایش آمینوسنتز نیز باشد. به این شکل که در صورت مشکوک بودن به کروموزوم‌ها، نمونه‌ای از مایع درون کیسه آمینوتیک می ‌گیرند و وضعیت کروموزوم‌ها را بررسی می ‌کنند. برای این منظور توسط “اولتراسوند” و هدایت سوزنی بسیار ظریف نمونه ‌ای کوچکی از مایع آمینوتیک را خارج می‌ کنند. این آزمایش از الان تا هفته هجدهم اتفاق می افتد. تو می ‌توانی با پزشک متخصص ات راجع به آزمایش ‌هایی که برای پیش از تولد و به دنیا آوردن کودکی سالم لازم است صحبت کنی.

کم کم باید یاد بگیری که به پهلو چپ بخوابی چون در این حالت گردش خون بهتر است. یک بالش نرم برای پشت و یک بالش هم بین پاهایت هنگام خوابیدن بگذار.

هفته شانزدهم

قندک: دیگر به راحتی در مطب پزشک قادر به شنیدن صدای شیرین ضربان قلب قندک مان می ‌شوی. موهای زیبای روی سرش و کرک‌ هایی که احتمالاً روی پیشانی او در آمده است چقدر تصور کردن او را برایت شیرین‌ تر می‌ کند. حالا دیگر می‌ تواند بازو و پاهایش را تکان دهد. سیستم عصبی کودک کار می ‌کند و او همه چیز دنیای اطرافش را حس می‌ کند.

مادر قندک: در عرض چند هفته آینده حرکت ‌های عزیز دلت را حس خواهی کرد که بسیار برایت مهیج و نیرو بخش است. حرکت ‌هایی که گاه در قالب لگد زدن آن را می ‌شناسیم و شبیه حباب‌های گاز یا حرکت‌های ظریف حس می ‌شوند. این حرکت ‌ها تکرار شونده هستند و مرتباً اتفاق می افتند. بله این قندک تو ست؛ قندکی که از ابعاد دانه برنجی اش بزرگ و بزرگ‌ تر شد و در بدن تو جان گرفت، در آغوش رحم تو بزرگ شد، اندام هایش شکل گرفت و حالا آنقدر رشد کرده که هم می‌ تواند حرکت کند و هم متوجه صدای اطرافش بشود.

بدن تو در این راستا تغییرات دیگری هم خواهد کرد. جریان خون همان طور که در هفته‌های قبل هم شاهد آن بودیم بیشتر می‌شود و ممکن است گاهی خون ریزی بینی داشته باشی. رگ‌ های پا متورم و واضح‌ تر می شوند. به دلیل تغییر موقعیت رحم و اتفاقاتی که در بدن می افتد احتمالاً نیاز کمتری به ادرار کردن خواهی داشت.

زمانی که حجم خون زیاد شده و رگ‌ها در ناحیه پا متورم می‌ شوند، بیشتر دلت می ‌خواهد که ساپورت های محکم و کشی بر تن کنی تا تورم رگ‌ ها کمتر شود. در این زمان بهتر است پاها را تا جایی که می ‌توانی بالا بگیری و با تمرینات ورزشی جریان خون را افزایش دهی تا مانع از جمع شدن حجم خون در یک ناحیه شود.

به طور کلی در این ماه چه اتفاقی می افتد؟

بیشتر جزییات بدن کودک مانند، ابرو و مژه‌ها، موهای سرش، پلک و ناخن‌ هایش شکل گرفته و استخوان ‌هایش محکم ‌تر می‌ شود. توانایی مکیدن انگشت شست را پیدا می ‌کند و می‌ تواند خمیازه بکشد. کم کم حرکت‌های بدنی او شروع و قابل حس کردن می‌ شود.

پایان ماه چهارم

ادامه در قسمت بعد

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

چای و دمنوش های گیاهی در دوران بارداری

مردان بدون زنان

راهکارهایی ساده برای از بین بردن چربی شکم