زمان مطالعه : ۵ دقیقه

در تابستان آدم ناخودآگاه هوس می‌کند پوستش طلایی شود. همه ما از خطرات تیره کردن پوست با دستگاه کم و بیش آگاهیم. به طور کلی قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور مستقیم خورشید از فواید آن کاسته و می‌تواند منجر به ضرر شود، باعث دهیدراته شدن و خشکی پوست به خصوص کسانی که پوست حساسی دارند هم می‌شود. پس استفاده از کرم‌ هایی که مرطوب کننده و اس پی اف دارند بسیار مهم است. مساله بعدی اینکه هرگز اهمیت ضد آفتاب برای صورت را فراموش نکن و به هیچ عنوان بدون ضد آفتاب، کلاه و عینک مدت طولانی زیر نور مستقیم خورشید آن هم با دمای این روزها، قرار نگیر. پوست صورت بسیار حساس‌ تر از بدن است. یادت نرود اگر در حین مراحل لیزرهای پوستی مانند لیزر موهای زائد هستی قبل و بعد از آن آفتاب نگیری. استفاده از کرم ضد آفتاب با اس پی اف مناسب پوست تو از جمله مواردی ست که نباید فراموش کنی.

حالا اگر قول می ‌دهی که مواظب سلامت پوستت هم باشی چند روش برنزه شدن را برایت می ‌نویسم تا زمان‌ هایی که لوسیون و کرم مخصوص برنزه شدنت تمام شده بود، یا ناگهانی تصمیم به حمام آفتاب گرفتی و وسایلت را به همراه نداشتی به راحتی بتوانی با موادی که در دسترس داری برای خودت یک برنزر خانگی و طبیعی تهیه کنی.

روغن‌های مختلفی از جمله روغن هویج، آووکادو، نارگیل و زیتون وجود دارند که می‌ توانی آن ‌ها را روی بدن اسپری کنی اما استفاده از این روغن‌ ها به همراه موادی مانند قهوه آسیاب شده و یا پودر کاکائو می ‌تواند رنگ بهتری به پوستت بدهد. ترکیب روغن زیتون یا روغن بچه با پودر قهوه از قدیمی ‌ترین روش‌های خانگی برنزه کردن پوست به حساب می آید. در این محلول‌ها می ‌توانی چند قطره عصاره لوندر یا گل رز استفاده کنی تا رایحه ‌ای مطبوع را در حین آفتاب گرفتن استشمام کنی.

ترکیب مساوی آب هویج و روغن آرگان و اضافه کردن چند قاشق روغن بچه از دیگر محلول‌ های سریع و آسان است. به ازای ۱۰۰ میلی لیتر از هرکدام (آب هویج و آرگان) دو قاشق غذاخوری روغن بچه کافیست.

ترکیب طبیعی بعدی که به راحتی می‌توانی از بهترین مواد آشپزخانه آن را درست کنی، مخلوط یک زرده تخم مرغ، دو قاشق غذاخوری ماست هم زده، پنج قاشق غذاخوری روغن هویج و چند قطره عصاره یا اسانس هویج است. این مواد را با هم ترکیب کن، روی پوستت ماساژ بده و بعد از بیست دقیقه آن را با آب پاک کن. شاید فکر کنی بوی این ترکیب تو را کمی اذیت ‌کند اما این مخلوط رنگ دهنده طبیعی به سرعت اثر می‌ کند ضمن آنکه می ‌توانی چند قطره عصاره گیاهان خوش بو به آن اضافه کنی. فقط به دلیل وجود ماست و تخم مرغ بیشتر از سه روز آن را نگهداری نکن.

در حین گرفتن حمام آفتاب ضد آفتاب را هم مانند کرم‌ها و محلول‌های برنزه کننده، تمدید کن. بهتر است که از ضد آفتاب ضد آب استفاده کنی تا مضرات آفتاب مستقیم را به حداقل برساند.

توجه داشته باش نقاطی از پوست که تیره‌ تر هستند مانند زانوها و آرنج را بیشتر آغشته به ضد آفتاب کنی تا بیش از حد تیره نشوند و به یک دست شدن پوستت کمک کند.

از پوست زیبا و دقیقه های آخر تابستان شیرینت لذت ببر.