زمان مطالعه : ۲ دقیقه

نام کتاب: درخت بلوط

نویسنده: پرل باک

ترجمه: محمدرضا مهدی زاده

ناشر: سپیده

در درخت بلوط می خوانید مری‌ لو دختر بچه‌ کوچکی است که به همراه خانواده‌ اش زندگی می‌ کند. روزی پدرش تصمیم می‌ گیرد که در طبقه‌ بالای خانه‌شان اتاق جدیدی بسازد. مری‌ لو گمان می‌ کند که این اتاق برای اوست اما پدر اتاق را برای پدر بزرگ که قرار است به خانه‌ آنها بیاید می‌ سازد. پدر بزرگ پیر و ناتوان شده و دیگر قادر نیست به تنهایی زندگی کند. او در یک شهر بسیار دور زندگی می‌ کند و مری لو تا به حال او را ندیده‌ است. پدر بزرگ به خانه‌ آنها می‌ آید و حضور او زندگی مری لو و خانواده‌ اش را تغییر می‌ دهد.

مری‌ لو دیگر تنها نبود یکی از بهترین فایده‌ های حضور پدر بزرگ در خانه این بود که او همیشه برای حرف زدن وقت داشت. باید در هر خانه‌ ای یک سالمند با وقت کافی برای حرف زدن و مخصوصاً جواب دادن به سوال‌ ها وجود داشته باشد.

کتاب درخت بلوط به مخاطبین خود مفاهیمی از قبیل احترام به افراد سالمند و حضور ارزشمند آنها در زندگی را می‌ آموزد. مری‌ لو دوست دارد پدر بزرگ به همراه آنها زندگی کند زیرا با آمدم او زندگی آنها عوض شده ‌است.

پرل باک سال ۱۸۹۲ میلادی در ویرجینیای آمریکا به دنیا آمد. خانواده‌ اش مبلغین دینی بودند و زمانی که او سه ماهه بود به چین سفر کردند. پرل باک ۴۲ سال در چین زندگی کرد و بیشتر داستان‌ های خود را درباره‌ چین و مردم آن نوشت. او در سال ۱۹۳۸ جایزه‌ نوبل ادبی و در سال ۱۹۳۲ جایزه پولستر را دریافت کرد. همچنین کتاب مادر او کسب درجه افتخاری M.A از دانشگاه ییل را برای او به ارمغان آورد. از کتاب‌ های دیگر این نویسنده می‌ توان به نسیم مغرب، خانه‌ های قسمت شده، این دل پر غرور، میهن‌ پرست، انقلابی جوان و … اشاره کرد.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند.

پول‌های بالدار

۲ اکتبر، روز جهانی بدون خشونت

نبایدهای غذایی در دوران بارداری