زمان مطالعه : ۲ دقیقه

نام کتاب: درآمدی بر جامعه شناسی

نویسنده: نیکولاس اَبِر کرامبی

ترجمه: هادی جلیلی

ناشر: انتشارات نی

جذابیت جامعه‌شناسی به این است که می‌توانیم در پرتو دیدگاه‌های آن نگاهی تازه به جهانی بیندازیم که عمرمان را در آن سپری کرده‌ایم. (پیتر برگر)

این کتاب به صورت عمومی دانش جامعه‌شناسی را در اختیار خوانندگان و علاقه‌مندان به جامعه‌شناسی می‌گذارد، به سؤالاتی پاسخ می‌دهد که اغلب مردم در طول روز از خودشان می‌پرسند سؤالاتی نظیر: آیا کار مایه دردسر است؟ آیا جادو از میان رخت بربسته است؟ و…

فصل اول به شباهت میان زندگی‌های مختلف می‌پردازد. خواننده داستان زندگی یک خانواده چهار نفره را می‌خواند. سپس با شباهت‌های زندگی خودش و دیگران مواجه می‌شود. بر اساس عقیده ابرکرامبی: «مردم روزشان را بدون اینکه پرسش‌های عمیقی راجع به رفتارشان از خود بپرسند، سپری می‌کنند. روزها همه شبیه به هم است و با از یاد بردن وقایع روز گذشته زندگی را از سر می‌گیرند. زندگی روزمره برای آدم‌ها کاملاً عینی است.»

فصل دوم که با مقدمه زندگی روزمره و به چالش کشیده شدن آن شروع شده به هویت می‌پردازد. عنوان فصل «فکر می‌کنیم چه کسی هستیم؟» است. نویسنده شرح می‌دهد که شناخت دیگران تا چه حد مهم است. وقتی با فرد جدیدی رو به رو می‌شوید احتمالاً از محل سکونت، شغل والدین، علاقه مندی‌هایش سؤال می‌کنید و می‌خواهید با شناخت زندگی او پی به هویتش ببرید. این فصل به تشکیل گروه‌ها، پذیرفته شدن افراد در گروه‌های مختلف می‌پردازد و سه وجه ثابت هویت را بررسی می‌کند. نویسنده متذکر می‌شود که «هویت برساخته اجتماعی است. کیفیتی ثابت یا ذاتی نیست. بلکه ساخته می‌شود و سپس در تعامل با دیگران تغییر می‌کند.

فصل سوم که ادامه فصول قبلی است و به دو پرسش زندگی روزمره و هویت پاسخ داده به سؤال مهم به چه کسی عشق بورزیم اختصاص دارد.

این کتاب دارای نه فصل است.

منودلیار کتابهای زیر را به تو پیشنهاد می کند.

تیز پا و سم طلا و چهار داستان دیگر

قصه های پند آموز و شیرین کِلیله و دِمنه

صد دست لباس