زمان مطالعه : ۹ دقیقه

کارل اوتو لاگرفلد (Karl Otto Lagerfeld)! کم تر کسی که این اسم را نشنیده باشد حتی کسانی که معتاد دنیای مد و فشن نیستند حداقل برای یک بار هم که شده عکس کارل لاگرفلد را با آن مو های بلند، سفید و دم اسبی اش، عینک آفتابی مشکی، دستکش های نیم پنجه مشکی، آن یقه سفید معروف و البته کت و شلوار های آراسته و کراوات پهنش دیده است. او متولد ۱۰ فوریه ۱۹۳۳ میلادی در شهر هامبورگ آلمان بود که بخش اعظم زندگی اش را کارش تشکیل میداد. کارل مدیر خلاقیت، هنرمند، عکاس و کاریکاتوریست .

تقریبا در دهه ۳۰ میلادی بود، زمانی که “هیتلر” در آلمان قدرت را در دست داشت، خانواده “لاگرفلد” به روستایی دور نقل مکان کردند تا از دست نازی ها در امان بمانند. کارل که از همان زمان کودکی به طراحی لباس علاقه نشان می داد، عکس های مجله های مد را می برید و در مدرسه نحوه پوشش دیگران را مورد نقد و بررسی قرار می داد (دقت کره ای در هر مدرسه و کلاسی همیشه یکی از این آدم های خفن و خوش سلیقه که با یک عینک دودی خاصی گوشه حیاط ژست می گیرند و سلیقه خفنی هم دارند، پیدا می شود). حالا کارل دیگر یک نوجوان شده بود که  همراه خانواده اش به هامبورگ بازگشت. او کم کم راه خود را پیدا کرده بود، کارل ۱۴ ساله به پاریس مهاجرت کرد (شاید هم به سفر قطر کرد). ابتدا به یادگیری نقاشی و مطالعه تاریخ مشغول شد و سپس به عرصه مد قدم نهاد. لاگرفلد معروف که مدیر خلاقیت برند هایی از جمله شنل، فندی، برند خودش (کارل لاگرفلد) و… بوده است، حرفه خود را با همکاری نزد Balmain (بالمین) آغاز کرد و تقریبا سه سال دستیار Pierre Balmain بود.

در سال ۱۹۵۸ بود که کارل از بالمین جدا شد و همکاری اش را با برند فرانسوی Jean Patou آغاز نمود. این همکاری به مدت ۵ سال در زمینه طراحی های اوت کوتوغ طول کسید؛ اولین کلکسیون کارل لاگرفلد همراه این برند هم در همان سال با یک فشن شوی دو ساعته روی صحنه رفت. لاگرفلد تا سال ۱۹۶۲ میلادی با نام مستعار رولند کارل (Roland Karl) فعالیت می کرد. در همین دهه بود که او طراحی آثار برندهایی مانند Fendi  و Chloe را بر عهده گرفت.

در سال ۱۹۶۳ بود که او اولین کلکسیون اوت کوتوغ خود را با برند Tiziani (یک برند ایتالیایی کوتوغ) ارائه داد.

کارل لاگرفلد در سال ۱۹۶۴ میلادی فعالیت خود را با برند Chloé شروع کرد و در سال ۱۹۷۰ میلادی یک کلکسیون کامل را برای این برند مطرح جهانی خلق ارائه داد و همان زمان همکاری خود را با خانه کوتوغ Curiel رم ایتالیا آغاز کرد. در سال ۱۹۶۵ میلادی بود که او با برند فندی همکاری کرد و کلکسیون های ترکیبی از خز و چرم را در این برند ارائه داد.

بالاخره رسیدیم به دهه ۸۰ یعنی دقیقا همان سال هایی که کارل عزیز وارد برند شنل شد و به معنای واقعی کلمه توانست بعد از کوکو شنل (بنیانگذار و طراح اول برند شنل) این برند را احیا کند. در واقع شاید بتوان گفت اگر لاگرفلد در طول تمام سال های زندگی اش روی یک حلقه برلیان حرکت می کرد، شنل و طراحی هایش برای این برند دقیقا همان تک الماس بزرگ،چشم نواز، جذاب و برجسته این انگشتربود. کارل هر ساله هشت کلکسیون را برای شنل طراحی می کرد که تنها شش تا از آن ها در کت واک ها به نمایش در می آمد.

هدف او، ایجاد فشن شو های بزرگ، لوکیشن های خارق العاده و خلاقیت در جزئیاتی نظیر سوزن دوزی ها، کلاه و پر ها بود؛ به طوری اگر در تمایم فشن های ارائه شده از برند شنل توسط کارل لاگرفلد بدون توجه به تیتر و عنوان کت واکف نگاه می کردی اول از همه از طراحی صحنه و محل برگزاری کت واک و بعد از آن از روی مدل طراحی و پارچه متوجه می شدی که بی برو برگرد این فشن شوی از آن کارل جان عزیز در شنل است. آخه آدم اینقدر امضاء؟ اینقدر کار درست؟ این قدر با کاراکتر؟ من دیگر حرفی ندارم به خدا!

تقریبا ۱ سال بعد از ورود به شنل کارل برند شخصی خودش را با نام “کارل لاگرفلد” راه اندازی کرد که شروع تولید محصولاتش با طراحی لباس و خط تولید عطر بود.

۱۰ فشن شوی برتر شنل که توسط گارل لاگرفلد طراحی شد

۱. مجموعه اوت کوتوغ بهار و تابستان ۱۹۸۳ شنل

کارل لاگرفلد اولین مجموعه طراحی هایش را برای Chanel در ۲۵ ژانویه ۱۹۸۳ به نمایش در آورد. او در این کلکسیون سری به سال های دور تر زد و از طرح های دهه بیست و سی میلادی الهام گرفته که از میان آن ها می توان به پیراهن های بلند و باریکی اشاره کرد که کارل آن ها را برای دهه هشتاد میلادی مدرن کرد؛ پیراهن هایی که بسیار شیک و زنانه شدند.

۲. مجموعه بهار و تابستان ۱۹۸۴ شنل

اولین کلکسیون “Ready-to-wear” شنل در این سال ارائه شد. طراح جدید می خواست با ارائه کلکسیون لباس های روزانه یک تغییری در استایل این خانه مد بدهد. این دقیقا همان کاری بود که کارل همیشه تمایل به انجام آن داشت. برای مثال می خواست شلوار های ورزشی را وارد این برند لاکچری کند. بنابراین کارل در کلکسیون بهار و تابستان ۱۹۸۴ برای اولین بار جین، لباس موتور سواری و همین طور کلاه ایمنی را در شوی خود ارائه داد که یک اتفاق جذاب برای طرفداران این برند بود.

۳. مجموعه اوت کوتوغ پاییز و زمستان ۱۹۸۶/۸۷

یک کلکسیون غیر معمول و کلاسیک، عنوانی است که به این مجموعه در زمان طراحی و ارائه آن داده شد. برای تایید این عنوان، کارل کلکسیون جدید خود را به لباس های شبانه خارق العاده با کارولین های کوتاه و یک تفسیر و الهام جدید از لباس های محلی شنل تقسیم کرد. برای نمونه می توان عدم استفاده از آستر و دکمه های طلایی را در این مجموعه نام برد که این خود یک انقلاب کوچک برای این خانه مد به حساب می آمد. چنین کاری در توان چه کسی جز اسطوره دنیای مد کارل لاگرفلد می توانست باشد؟

۴. مجموعه بهار و تابستان ۱۹۹۱ شنل

کارل معتقد بود که برخلاف چهره کاریزماتیک خودش، فشن همیشه هم نباید جدی باشد. بنابراین کلکسیون بهار و تابستان ۱۹۹۱ را با درونمایه ای ساحلی در رنگ های روشن به نمایش درآورد که از اجزای این کلکسیون می توان به کیف های ساحلی کوک خورده شنل، کت های پولکی در رنگ آبی ( این رنگ از امواج کالیفرنیا الهام گرفته شده)، شلوار های دوچرخه سواری و تخته موج سواری که به عنوان اکسسوری در شو به همراه مدل ها به چشم می خورد، اشاره کرد.

۵. مجموعه بهار و تابستان ۱۹۹۶ شنل

این کلکسیون شاید به دو دلیل بی ظیر و عجیب و غریب به نظر می رسید. اول این که کارل لاگرفلد به وضوح از مراکز خرید الهام گرفت و لباس های روزانه معمولی را با ترکیب جین و مخمل به همراه لوگوی شنل ایجاد کرده بود و دلیل دوم حضور بیکینی های کوچک و بامزه ای بود که برخی از مدل ها مانند آمبر ولتا و استلا تنات به تن داشتند که برای آن دوران یک حرکت و خلاقیت تازه به حساب می آمد.

۶. مجموعه بهار و تابستان ۱۹۹۸ شنل

با این کلکسیون کارل لاگرفلد، زندگی کاری کوکو شنل را جشن گرفت. کارل این مجموعه را به شش گروه تقسیم کرد که هر کدام از آن ها سنگ بنای استایل های شنل را برجسته می کرد. لباس هایی از پارچه های توئید در رنگ های متنوع، استفاده از تور های سیاه و لباس خواب هایی از پارچه جرسی (ژرسه) نمونه هایی از این کلکسیون جذاب و بزرگ بودند.

۷. مجموعه کروز ۲۰۰۸ شنل در سانتا مونیکا

از سال ۲۰۰۰ لاگرفلد کلکسیون های کروز را به جای سالن های مد در مکان های هیجان انگیز و عجیب غریب بسیار بزرگ ارائه می داد. برای کلکسیون میانی در سال ۲۰۰۸، او برای اولین بار یک حرکت شگفت انگیزی را انجام داد که مانند خود کلکسیون حس جذاب سفر را منتقل می کرد. به همین دلیل در ۱۸ مه ۲۰۰۷ بود که کارل مهمانان خود را به فرودگاه سانتا مونیکا در لس آنجلس دعوت کرد جایی که مدل ها از داخل هواپیما حرکت خود را به کت واک آغاز می کردند. این کلکسیون ترکیبی از خود شنل و کلیشه مد ساحل غرب بود.

۸. مجموعه پاییز و زمستان ۲۰۱۰/۱۱ شنل

لاگرفلد بعد از این کلکسیون در مورد استفاده از خز و پوست حیوانات مصنوعی گفت: «امروزه دیگر دلیلی وجود ندارد که از آن ها استفاده نکنم.» بنابراین برای کلکسیون این فصل، پارچه های توئید را با خز های مصنوعی بافت و یک پارچه ترکیبی جذاب و خاصی را به وجود آورد. این مراسم در یک قصر بزرگ با بلوک های برفی عظیم سه بعدی که همه آن ها از سوئد تهیه شده بودند، برگزار شد.

۹. مجموعه پاییز و زمستان ۱۷\۲۰۱۸ شنل

بعد از تعداد بی شماری از فشن شو های این برند، چه چیزی در انتظار حاضرین بود و قرار بود کارل چگونه مانند همیشه تماشاچیان را حیرت زده کند؟ این مهم ترین سوالی بود که همه علاقه مندان به این طراح در سر داشتند و بی صبرانه منتظر فرا رسیدن این شو بودند. 
حضور یک موشک ۳۷ متری عظیم در کت واک این کلکسیون، خبر از یک اتفاق نو را می داد. این موشک در کت واک نهایی چند متری از زمین بلند شد و یک موقعیت و فضای بی نظیری را ایجاد کرد. در مورد لباس های این کلکسیون، همان لباس های کلاسیک شنل است که کارل بار ها و بار ها در کلکسیون های مختلف از آن ها الهام گرفته و هر بار مجموعه هیجان انگیزی را خلق کرده است. کارل این بار نیز با یک خوش بینی به آینده، مجموعه ای در رنگ نقره ای و پر از زرق و برق را به نمایش در آورد.

۱۰. مجموعه “MÉTIERS D’ART “2018 شنل در هامبورگ

هامبورگ زادگاه این اسطوره آلمانی است ولی سال ها بود که کارل پاریس را خانه خود معرفی می کرد. او برای فشن شوی مجموعه “MÉTIERS D’ART” مجدد به هامبورگ بازگشت. زیرا تحت تاثیر مهندسی خلاقانه الب فیل هارمونی “Elbphilarmonie” (لوکیشن برگزاری شو) قرار گرفته بود و در نهایت این شهر، منبع اصلی الهام گیری کارل شد.

رژیم کارل لاگرفلد

یکی از بزرگ ترین تصمیماتی که کارل در زندگی اش گرفت، رژیم لاغری و کاهش وزن در سنین پیری بود. او با انجام تمرینات منظم و یک رژیم غذایی ویژه توانست ۴۰ کیلوگرم وزن کم کند که همه روش هایش را در کتاب “رژیم کارل لاگرفلد” نوشته است. در بسیاری از رژیم های کاهش وزن به رژیم غذایی او نیز اشاره می شود.

خداحافظی نابغه دنیای فشن

خداحافظی کارل نابغه با دنیای مد صبح روز ۱۹ فوریه سال ۲۰۱۹ (۲۹ بهمن ۱۳۹۷) در سن ۸۵ سالگی بود که برند شنل هم خبر فوت او را تأیید کرد. هنوز از شوکی که در هفته مد اوت کوتوغ پاریس و در فشن شو شنل به شرکت کنندگان با حاضر نشدن کارل لاگرفلد وارد شد، بیرون نیامده بودیم که خبر فوت کارل عزیز این اسطوره دنیای مد و بهترین جانشین کوکو شنل را شنیدیم. البته الان که به گذشته نگاه می کنیم و یاد فشن شوی بهار و تابستان ۲۰۱۹ (دقیقا آخرین فشن شویی که کار در آن حضور داشت) می افتیم که کارل با دستیار ارشدش “Virginie Viard” به روی صحنه حاضر شد و در فشن شوی بعدی امسال که مربوط به مجموعه پاییز و زمستان ۲۰۱۹/۲۰ برند شنل بود هم حضور نیافت. این ها همه نشانه هایی از خوب نبودن حال لاگرفلد بود.

کارل لاگرفلد افسانه بود؛ یک افسانه شاید تکرار نشدنی که با رفتنش نه تنها کمپانی شنل بلکه بسیاری از برند های دیگر و میلیون ها طرفدارش را غمگین کرد. از جمله مشهور ترین طرفداران این هنرمند بزرگ می توان به الیزابت تیلور ستاره هالیوودی در زمان زندگی اش اشاره کرد.

آخرین طراحی که در حال حاضر از کار های لاگرفلد رونمایی شد طراحی لباس آنا وینتور در مراسم مت گالای ۲۰۱۹ بود که همین هفته گذشته (می ۲۰۱۹) برگزار شد.

قصه ما به سر رسید و از قضا کارل عزیز هم به خانه ابدی اش رسید.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

“AUDREY HEPBURN”(آدری هپبورن)

ترند لباس های براق در تابستان ۹۸

راز هایی در رابطه با زندگی جی جی حدید