زمان مطالعه : ۳ دقیقه

خود درمانی باور اشتباهی است که متأسفانه برای خیلی از خانواده ها وجود دارد. هدف ما دمنوش گیاهانی مثل بابونه، گل گاوزبان، آویشن یا استفاده موضعی از روغن بادام و رز ماری نیست، همه ما گاهی پا را فراتر می گذاریم و با ترکیب چند گیاه دارویی به صورت خودسرانه چنان معجونی تهیه می کنیم که استفاده از آن نه تنها حالمان را بهتر نمی کند، بلکه ممکن است سلامت مان را هم به خطر بیندازد.

تداخل خطرناک برای بیماری قلبی

خیلی از افراد میان سال به توصیه نزدیکان شان یا عطاری ها مصرف سیر خام را در برنامه غذایی روزانه شان می گنجانند. در بیشتر مواقع این گروه سیر خام را با وعده های ناهار و شام میل می کنند یا کپسول های حاوی سیر خشک شده یا عصاره آن را از عطاری ها تهیه کرده و می خورند. تصور این گروه این است که با مصرف سیر می توانند فشار خون، چربی خون و کلسترول را کنترل و غلظت خون را مهار کنند. این در حالی است که اگر مصرف سیر یا فرآورده های آن هم‌زمان با مصرف بعضی دارو های رقیق کننده خوب مثل وارفارین همراه باشد، خطر زیادی برای مبتلایان به بیماری های قلبی به دنبال دارد و باعث اختلال ریتم منظم قلبی می شود.

حتماً درباره فواید درمانی زغال اخته مطالب زیادی شنیدید. درمان گران طب طبیعی معتقدند مصرف خوراکی زغال اخته تازه و خشک می تواند به تصفیه خون و بهبود جریان گردش خون کمک کند. مصرف این میوه ترش مزه برای تسریع روند درمان بیماران مبتلا به واریس و گرفتگی عروق خونی، گر گرفتگی های زنانه و حتی اختلالات ناشی از باز شدن دریچه معده مفید می دانند اما زغال اخته با همه ویژگی های مثبتی که دارد، می تواند تأثیر خواص درمانی بعضی دارو های بیماران قلبی همچون دارو های رقیق کننده خون را در بیماران مبتلا به تصلب شرایین را خنثی کند و احتمال خونریزی ناشی از مصرف این دارو ها را که از جمله عوارض جانبی مصرف این دارو ها است، بیشتر کند.

دیابتی ها سراغ شنبلیله نروند

درمان گران شیوه های طبیعی درمان شنبلیله و تخم آن را از جمله بهترین دارو ها برای بهبود عملکرد دستگاه گوارشی به ویژه معده می دانند. گروهی دیگر نوشیدن دم‌نوش آن را در دوره زمانی مشخص برای کنترل کلسترول خون مفید می دانند. درمان گران شیوه های طبیعی درمان استفاده از این گیاه دارویی را بهترین راه برای افزایش میزان شیر مادران شیرده می دانند اما آن ها همیشه به بیماران خود توصیه می کنند که در صورتی که سابقه ابتلا به بیماری دیابت یا بیماری قلبی دارند داروی گیاهی دیگری را جایگزین شنبلیله کنند. چرا که مصرف این گیاه می تواند اثرات درمانی داروهای بیماران دیابتی را از بین ببرد.