زمان مطالعه : ۳ دقیقه

با رسیدن پاییز و دانه دانه کردن انار یا درست کردن باقالی گرم، گلپر با عطر و طعم جادویی خود بیشتر دلبری می کند. این گیاه خواص دارویی زیادی دارد و برای درمان تشنج، ورم و بیماری های قارچی به کار می رود.
رادیکال های آزاد عامل اصلی بیماری های خطرناکی مانند ناراحتی های قلبی، کبد و سرطان گردد. جالب است بدانی عوارض آن تنها به جسم ختم نمی شود بلکه روی ذهن و عملکرد مغز نیز تأثیر می گذارد و موجب بروز آلزایمر و پارکینسون می گردد ولی گلپر می تواند مانع از بروز آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد گردد و بدن تو را در برابر آن ها ایمن کند.
البته فواید گلپر فقط به این موارد محدود نمی شود به همین دلیل در ادامه می خواهم خاصیت های دیگری از آن را با تو در میان بگذارم پس با منودلیار تا پایان این مقاله همراه باش.

خواص گلپر برای لاغری و کاهش وزن

یکی از موثرترین راه های لاغری کنترل اشتهای کاذب است و جالب است بدانی متخصصان طب سنتی علت اصلی بروز اشتهای کاذب را سرد بودن طبع معده می دانند. مصرف گلپر به دلیل طبیعت گرم آن می تواند این مشکل را برطرف کند.
استفاده از مواد چربی سوز روند آب شدن چربی ها به ویژه در ناحیه شکم و پهلو را سرعت می بخشند یکی از چربی سوزهای طبیعی ولی موثر برای لاغری و کاهش وزن، چای گلپر است به همین دلیل نوشیدن یک فنجان چای گلپر پس از ورزش، باعث افزایش چربی سوزی در بدن تو می شود.
همچنین می توانی دانه های خشک این گیاه که بسیار معطر نیز هستند یا پودر آن را همراه با غذا و به عنوان ادویه استفاده کنی. گلپر می تواند جایگزین خوبی برای نمک به شمار رود.
ساقه و برگ گلپر که گلپر ترشی نیز نامیده می شود، دارای همان خواص بوده و مصرف آن با انواع خوراک ها یا افزودنش به ترشی ها بسیار مفید است چرا که از فساد شدن ترشی نیز جلوگیری می کند.

خواص ضد دیابتی گلپر

استفاده از گلپر در کاهش علائم در افراد مبتلا به دیابت موثر است در واقع این گیاه با خواص ضد تورمی و ضد عفونی کنندگی خود قدرت سیستم ایمنی را بهبود داده و بدن را در برابر این بیماری محافظت می کند.

گلپر در درمان تشنج

گلپر در درمان تشنج بسیار موثر است چرا که این گیاه حاوی تریترپنس، ترپنوئیدها و آلکالوئیدها بده که در جلوگیری از بروز تشنج و کنترل کردن آن بسیار تاثیر گذار خواهند بود.

خواص ضد عفونی کنندگی گلپر

گلپر در واقع یک ضد عفونی کننده طبیعی و موثر است که به توقف رشد میکروب ها کمک می کند درست همانطور که آنتی بیوتیک ها به جلوگیری از رشد باکتری ها کمک می کنند.
می توانی از عصاره گیاه گلپر به عنوان آنتی بیوتیک نیز استفاده کنی.

گلپر، یک مسکن طبیعی

بررسی هایی بر روی خواص ضد درد گیاه گلپر انجام شده است. استفاده از این گیاه، برای درمان زخم های پوستی توصیه می شود. کاربرد عصاره گلپر روی زخم ها، به ضد عفونی کردن آن ها و جلوگیری از گسترش آن ها کمک می کند و مانند یک مسکن درد ناشی از آن را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

خواص ضد تورمی گلپر

گلپر خواص ضد تورمی دارد بنابراین برای درمان بیماری هایی مانند ورم مفاصل و نقرس مفید خواهد بود؛ این قبیل بیماری ها بر اثر التهاب مفاصل استخوان بروز می کنند و می توانند باعث بیشتر شدن درد شوند. با کاهش تورم، درد در بیماران مبتلا به این ناراحتی ها کاهش می یابد.