زمان مطالعه : ۳ دقیقه

کنجد یکی از پر خاصیت ترین دانه های روغنی است که بسیار برای سلامتی و زیبایی پوست و مو مفید است. معمولا خواص کنجد برای خانم ها و تاثیراتش در زیبایی خانم ها بسیار چشمگیر بوده و پیشنهاد می شود حتما از این ماده غذایی در وعده هایت استفاده کنی. امروز می خواهیم با هم راجع به خواص کنجد در زیبایی پوست بیشتر بدانیم.

یکی از مهم ترین خواص کنجد تاثیر آن در زیبایی ناخن هاست حالا بگو چرا؟ چون خوردن یک قاشق غذاخوری کنجد موجب تامین ۱۴ درصد از نیاز کلسیم خانم‌ ها شده و اگر تو جزو ان دسته از خانم هایی هستی که عادت به بلند کردن ناخن‌ هایت را داری، با مصرف کنجد ناخن ‌هایت محکم‌ تر شده و ترک یا شکنندگی آن از بین می رود. به این ترتیب علاوه بر استحکام استخوان ها زیبایی دست هایت را نیز بههمراه دارد؛ می دانی که دست های زیبا و جوان یک خانم بخش مهمی از زیبایی او به حساب می آیند.

کنجد با توجه به چربی و پروتئینی که در چربی آن وجود دارد جزو یکی از مواد غذایی مهم برای زیبایی و خوش حالت شدن مو هاست که باعث جلوگیری آن ها از خشکی می شود. پروتئین موجود در چربی کنجد به ترمیم مو های آسیب دیده کمک کرده و از خشکی بیش از حد این عضو جلوگیری می کند. امروزه از روغن کنجد خصوصا کنجد سیاه در تهیه انواع فرآوده‌ های آرایشی و بهداشتی خصوصا محصولاتی که برای رفع انواع خشکی ‌ها تجویز می شوند استفاده می ‌شود. معمولا این روغن در ترکیب انواع کرم ‌ها، ماسک ‌ها و شامپو‌ های ترمیمی استفاده می شود تا خاصیت درمانیشان را چند برابر کند.

کنجد منبع غذایی بسیار با ارزشی است که علاوه بر منگنز و مس فراوان دارد از نظر کلسیم، منیزیم، آهن، فسفر، ویتامین B1 ، روی و فیبر های غذایی نیز منبع ارزشمندی به شمار می رود. مواد معدنی موجود در این دانه روغنی علاوه بر کمک به سلامتی بدن می تواند در رشد مو ها، تقویت آن و زیبایی پوست بسیار مفید واقع شود.

از دیگر فواید کنجد تاثیر آن در در رژیم کاهش وزن و گیاهخواری است. کنجد، منبع خوبی از پروتئین رژیمی بوده و اسید های آمینه مفیدی این دانه را تشکیل ‌می ‌دهند. بنابراین کنجد برای قرارگرفتن در رژیم گیاهی با پروتئین بالا بسیار عالی است. فقط باید دانه‌ های کنجد را روی سالاد ها، سبزیجات و نودل ‌های خود بپاشی.

خب این همه از فواید اسن بچه در زیبایی گفتیم مهم ترین آن که زیبایی پوست است را نمی شود فراموش کرد که؛ بله کنجد جان دانه و روغن کنجد ازطریق رفع پلاک دندانی و سفیدکردن دندان به تقویت سلامت دهان و دندان کمک‌می‌کند. چرخاندن روغن کنجد در دهان، می‌تواند مقدار جهش‌های استرپتوکوکوس را در دندان و بزاق دهان کاهش‌داده و سلامت کلی آن را افزایش‌دهد.

روغن کنجد، با محافظت از مو در برابر اثرات آسیب‌رسان اشعه فرابنفش آفتاب و آلودگی، مانند ضدآفتابی طبیعی برای موها عمل ‌می ‌کند؛ پس می توانی آن را هنگام آفتاب گرفتن استفاده کنی.

تاثیر دیگر ان در زیبایی دهان و دندان است. دانه و روغن کنجد ازطریق رفع پلاک دندانی و سفید کردن دندان به تقویت سلامت دهان و دندان کمک ‌می‌ کند. چرخاندن روغن کنجد در دهان، می‌ تواند مقدار جهش ‌های استرپتوکوکوس را در دندان و بزاق دهان کاهش ‌داده و سلامت کلی آن را افزایش ‌دهد.

کنجد را می توانی  به‌ صورت خام یا خشک ‌شده یا حتی به صورت میان وعده در کنار مغز های برشته دیگر مصرف‌ کنی. از کنجد در بسیاری از غذا ها استفاده ‌می ‌شود؛ به عنوان مثال این دانه را می توانی در انواع سالاد ها یا خوراک مرغ کنجدی استفاده کنی. کنجد سفید، آهن بیشتری نسبت به نوع سیاه آن دارد و اکثرا به‌ عنوان روغن در غذا ها مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند: