زمان مطالعه : ۳ دقیقه

از سیر به عنوان یک معجزه طبیعی برای درمان انواع بیماری ها نام برده می شود. این چاشنی پر کاربرد و محبوب علاوه بر طعم و عطر خوشی که غذا ها و سالاد ها می بخشد، خواص شگفت انگیزی را نیز در خود جای داده است که در این مقاله می خواهم چند مورد از مهم ترین آن ها را با تو در میان بگذارم پس با منودلیار تا پایان این مقاله همراه باش تا با خواص سیر بیشتر آشنا شوی.

۱. افزایش قوای جسمانی

یکی از قدیمی ترین راه هاى افزایش قوای جسمانی، مصرف سیر به شمار می رود. در یونان باستان، ورزشکاران المپیک قبل از مسابقات، برای تقویت خود سیر مصرف می کردند.

۲. سلامت استخوان ها

استخوان های قوی یکی از علائم سلامت است. تحقیقات نشان می دهد سیر از پوکی استخوان و ساییدگی مفاصل جلوگیری می کند. برای خانم هایی که در سن یائسگی هستند، مصرف سیر به شدت توصیه می شود. سیر باعث ترشح استروژن در بدن خانم ها و تقویت استخوان ها می شود.

۳. بالا بردن قدرت دفاع بدن

یکی از موارد استفاده سیر در تاریخ، بالا بردن سیستم دفاعی بدن است. برای مثال مصرف روزانه سیر باعث می شود که امکان ابتلا به سرما خوردگی تا ۶٣ درصد کاهش بیابد. حتی بعد از ابتلا به آن، افرادی که مرتب سیر مصرف می کنند، تا چهار برابر زود تر از بقیه خوب می شوند.

۴. افزایش طول عمر

عمر طولانی با بدن سالم بهترین هدیه است که هر انسانی می تواند آن را داشته باشد. پس سیر صرف کن تا هم عمر طولانی تر و هم بدنی سالم تر داشته باشی. مصرف سیر باعث جلوگیری از فشار خون، کاهش کلسترول، جلوگیری از ابتلا به بیماری های مختلف می شود.

۵. خواص غذایی بسیار بالا و کالری پایین

سیر دارای مقادیر بسیار بالای منگنز، ویتامین C، فیبر و ویتامین B6 است. همچنین سرشار از مس، فسفر، ویتامین B1، کلسیم، پتاسیم و آهن است.
جالب اینجاست که یک وعده خوراکی سیر (تقریبا ٢٨ گرم) دارای ۴٢ کالری، ٩ گرم کربوهیدرات و ١,٨ گرم پروتیین است.

به راستی که سیر یک معجزه غذایی است.

حقایق غذایی یک حبه سیر

 • انرژی کل: ۴ کالری
 • چربی کل: ۰.۰۱ گرم
 • کربوهیدرات کل: ۰.۹۳ گرم
 • فیبر رژیمی: ۰.۱ گرم
 • قند: ۰.۰۳ گرم
 • پروتئین: ۰.۱۸ گرم
 • کلسیم: ۵ میلی گرم
 • آهن: ۰.۰۵ میلی گرم
 • منیزیم: ۱ میلی گرم
 • پتاسیم: ۱۱ میلی گرم
 • ویتامین ث: ۰.۹ میلی گرم

نظرت در مورد خواص شگفت انگیزی که در این مقاله برای سیر عنوان شده است، چیست؟ از کدام ها پیش تر اطلاع داشتی و از فواید آن بهره می بردی و کدام ها برایت تازگی داشت، بار اول بود در موردش می شنیدی و دوست داری آن را امتحان کرده و اثر بخشی آن را بسنجی؟ به نظر تو مهم ترین مزیت سیر نسبت به سایر چاشنی کدام است؟ از این ماده خوراکی پر خاصیت چقدر و به چه صورت در برنامه غذایی خود و خانواده استفاده می کنی؟ ماده خوراکی طبیعی مورد علاقه ات چیست؟ چه فواید دیگری را از سیر سراغ داری که در این مقاله به آن ها اشاره نشده است ولی تو از نتیجه آن راضی هستی؟ تا به حال در مورد مصارف غیر خوراکی سیر فکر کرده ای برای مثال مصرف آن در زیبایی و تهیه ماسک های طبیعی؟ نظرات و تجربیاتت را در این باره با من و سایر دوستان منودلیاری ات در زیر این مقاله در میان بگذار.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

بهترین و مفیدترین ادویه ها

بهترین مواد غذایی برای جلوگیری از کم آبی بدن

گیاه شگفت انگیزی به نام کدو سبز

این مقاله نسخه ویرایش شده مقاله اصلی به شمار می رود. مقاله اصلی با ۲۸۷ کلمه توسط مریم کوثر نوشته شده است.