زمان مطالعه : ۳ دقیقه

سویا یکی از دانه های روغنی و مغذی است که استفاده روزانه آن توصیه می شود. دانه سویا یکی از مغذی ترین دانه های گیاهی است که حتما باید  در برنامه غذای افراد در سنین مختلف قرار بگیرد.  این دانه از خانواده نخود بوده که امروزه از محصولات اصلی دنیای خوراکی ها محسوب می شود. سویا همچنین به شکل روغن، شیر، پنیر توفو و پروتئین تبدیل می شود و دو نوع عمده از سویا کشت می شود که زرد و سیاه است؛ سویا همچنین در چین و ژاپن و تقریبا همه جای دنیا بسیار مصرف می شود زیرا خواص سویا برای سلامتی و لاغری بسیار زیاد است و این روز ها به شدت سبک غذا های سالم و گیاهی که سرشار از مواد مغذی هستندف فراگیر شده است. معمولا گیاه‌ خوار ها و رژیم‌ های گیاهی غالبا با کمبود پروتئین مواجه هستند. کمبود پروتئین گیاهی در رژیم غذایی این افراد غالبا به نقص‌ ها و کاستی ‌ها زیادی منجر می‌ شود. این همان جایی است که دانه های سویا وارد عرصه می ‌شوند. دانه‌ های سویا به عنوان منبعی از پروتئین ‌های کامل به شمار می ‌آیند. پس جای تعجب ندارد که سویا بخش جدایی ‌ناپذیری از رژیم غذایی گیاهی یا گیاهخواران را تشکیل دهد.

 به دلیل خواص بیشمار سویا، انواع مشتقات آن مانند شیر، روغن و پروتئین سویا وجود دارد. کالری پایین و فیبر و پروتئین بالای سویا، این دانه روغنی را به ماده غذایی پرطرفداری تبدیل کرده است. در این مقاله پیشنهاد می کنیم خواص بی نظیر سویا را بخوانی:

  1. مرطوب کننده پوست: خشکی و ترک پوست را از بین می برد و حتی مصرف روزانه سویا منجر به ایجاد تعادل چربی در پوست های چرب می شود.
  2. استحکام ناخن ها: خوردن روزانه یک مشت سویا به مدت دو ماه، ناخن هایی سالم و محکم را برای تو به ارمغان می آورد.
  3. موهای درخشان: استفاده از آب سویا بر روی مو، به مدت سه ماه برای تو مو هایی ابریشمی و زیبا را به ارمغان می آورد و از ریزش مو جلوگیری می نماید.
  4. کمک به کاهش وزن: یک لیوان شیر سویا تنها ۸۰ کالری دارد، سرشار از اسید های چرب بوده و باعث می شود کمتر احساس گرسنگی نمایی.
  1. کاهش کلسترول:مواد معدنی موجود در سویا، کلسترول بد را کاهش می دهد. دانه سویا توانایی افزایش پروفایل لیپیدی خون را دارد. شیر سویا هم از خوراکی هایی است که چربی غیر اشباع بالا و کلسترول صفر دارد. اسید های چرب ‌غیر اشباع موجود در دانه‌ سویا از انتقال کلسترول در جریان خون جلوگیری ‌می‌ کند. اگر می ‌خواهی غلظت تری ‌گلیسیرید خون را پایین‌ بیاوری و سطح (HDL) را بالاببری، مصرف منظم سویا را حتما در برنامه غذایی روزانه ات قرار بده.
  2. افزایش انرژی: پروتئین موجود در سویا منجر به پرانرژی بودن فرد می شود. پروتئین سویا حاوی اسید های آمینه‌ ای است که در توفو یا شیر سویا نیز یافت می‌ شوند. بدن به شکل موثر می ‌تواند از این اسید های آمینه استفاده کرده و آن ‌ها را به انرژی تبدیل کند.
  3. جلوگیری از افسردگی: فولات ماده ای است که در تولید سروتونین و افزایش شادی نقش موثری را ایفا می کند.
  4. جلوگیری از سرطان سینه: مواد موجود در سویا می‌ توانند خطر ابتلا به سرطان پستان و پروستات را پایین بیاورند. می ‌توانی یک فنجان شیر سویا، نصف فنجان توفو، یا حتی دانه‌ های سویا را نوش جان کنی.
  5. پیشگیری از پوکی استخوان: پوکی استخوان یک مشکلی است که به دلیل کهولت سن و مشکلات هورمونی ایجاد می‌ شود. فیتواستروژن‌ های موجود در سویا می ‌توانند میزان جذب کلسیم بدن را افزایش دهند و به پیشگیری از پوکی استخوان‌ ها کمک کنند. اکثر خانم ‌ها مستعد ابتلا به پوکی استخوان هستند. برای بهره‌ مندی بیشتر از فواید سویا، شیرسویای غنی‌ شده با ویتامین D و کلسیم اضافی را حتما در برنامه غذایی ات قرار بده.

برای اطلاعات بیشتر مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کنم:

مراقبت از پوست در دوران بارداری

اثر یائسگی بر روی مو

خواص نارنج

این مقاله نسخه ویرایش شده مقاله اصلی به شمار می رود. مقاله اصلی با ۲۳۵ کلمه توسط سحر پناهی نوشته شده است.