زمان مطالعه : ۴ دقیقه

روغن نارگیل یکی از معدود مواد غذایی است که به آن لقب سوپرفود superfood را داده اند و همین نشان دهنده خواص شگفت انگیز آن است. در این روغن انواع اسیدهای چرب وجود دارد که بر سلامتی تأثیرات مثبتی دارند. به عنوان مثال مصرف روغن نارگیل باعث لاغری، کارکرد بهتر مغز و… می شود. در این مقاله ۱۰ خاصیت روغن نارگیل را با هم بررسی می کنیم:

  • روغن نارگیل حاوی اسیدهای چرب است که خواص فراوانی دارند:

این روغن غنی از چربی های اشباع شده سالم است که باعث چربی سوزی بدن شده و انرژی مورد نیاز بدن و مغز را تأمین می کنند. این چربی ها کلسترول خوب خون را بالا می برند و به همین دلیل احتمال بیماری های قلبی را کاهش می دهند. اغلب چربی های موجود در مواد غذایی، تری گلیسرید زنجیره بلند هستند؛ اما اسیدهای چرب موجود در این روغن زنجیره کوتاهتری دارند و راحت تر به کبد می رسند؛ بنابراین سریع تر به انرژی یا کتون تبدیل می شوند. کتون ها خواص فراوانی برای مغز دارند و در درمان آلزایمر و سایر بیماری های مغزی مؤثرند. 

  • جوامعی که روغن نارگیل مصرف می کنند بسیار سالم تر هستند:

در برخی از نقاط جهان روغن نارگیل یکی از مواد غذایی اصلی و همیشگی است. نتیجه تحقیقات نشان داده این افراد نسبت به جوامعی که روغن نارگیل مصرف نمی کنند بسیار سالم تر هستند و کمتر به بیماری قلبی دچار می شوند. 

  • روغن نارگیل سوخت و ساز بدن را بالا می برد:

چاقی و اضافه وزن یکی از بزرگترین مشکلات جهانی است و گرجه بسیاری از افراد تصور می کنند تنها علت چاقی، مصرف کالری زیاد است، موادی که از آن ها کالری جذب بدن می شود هم در این مورد اهمیت زیادی دارند. در واقع مواد غذایی مختلف بر بدن و هورمون ها تأثیر می گذارند. تری گلیسرید زنجیره کوتاه که در روغن نارگیل وجود دارد هم از موادی است که نوع سوخت و ساز آن نسبت به کالری موجود در چربی های زنجیره بلند متفاوت است و انرژی زیادی به بدن می دهد.

  • روغن نارگیل میکروارگانیسم های مضر بدن را از بین می برد:

در این روغن لوریک اسید وجود دارد که توانایی مقابله با میکروارگانیسم های مضر مثل باکتری و ویروس را دارد. 

  • روغن نارگیل گرسنگی و اشتها را کاهش می دهد: 

این روغن شگفت انگیز به دلیل اسیدهای چرب فراوانی که دارد گرسنگی و اشتها را کاهش می دهد. این موضوع شاید به نحوه متابولیسم و سوخت و ساز چربی ها در بدن مرتبط باشد؛ چرا که کتون باعث کاهش اشتها می شود. نتیجه تحقیقات ثابت کرده افرادی که در رژیم غذایی آن ها روغن نارگیل وجود دارد، کمتر کالری مصرف می کنند. 

  •  اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل باعث کاهش تشنج می شوند:

رعایت رژیم کتوژنیک یکی از راهکارهای مقابله با بیماری های مختلف است. در این رژیم باید از میزان بسیار اندکی کربوهیدرات و میزان زیادی چربی استفاده شود تا تجمع کتون ها در خون بالا رود. به دلایل مختلفی این رژیم باعث کاهش احتمال تشنج در کودکان می شود. چون اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل مستقیم به کبد می روند و به کتون تبدیل می شوند، از آن برای درمان یا کاهش احتمال تشنج استفاده می شود.

  • روغن نارگیل کلسترول خوب بدن را بالا می برد:

این روغن حاوی چربی های اشباع شده طبیعی است که کلسترول خوب را بالا می برند و می توانند کلسترول بد را به فرم دیگری که کمتر مضر باشد تبدیل کنند. به همین دلیل مصرف این روغن برای سلامت قلبی مؤثر است. 

  • روغن نارگیل از پوست، مو و سلامت دندان ها مواظبت می کند:

به جز اینکه این روغن یک ماده غذایی است و خورده می شود، از آن در بسیاری از مواد آرایشی و بهداشتی یا محصولات مراقبت از پوست و مو استفاده می شود. استفاده از روغن نارگیل رطوبت مورد نیاز پوست را تأمین می کند و نشانه های اگزما را کاهش می دهد. همچنین این روغن از آسیب مو در برابر نور آفتاب می کاهد. روغن نارگیل برای مقابله با باکتری های مضر داخل دهان بسیار مفید است، سلامت دندان ها را افزایش می دهد و بوی بدن دهان را کم می کند.

  • اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل برای کارکرد مغز و پیشرفت آلزایمر مفید هستند:

بیماری آلزایمر یکی از رایج ترین مشکلات جهانی است و به دلیل کاهش توان استفاده از گلوگز در بخش هایی از مغز به وجود می آید. کتون ها می توانند کمبود گلوکز این سلول های مغزی را جبران کنند و نشانه های آلزایمر را کاهش دهند. تری گلیسرید زنجیره متوسط هم برای بهبود فعالیت مغزی بیماران آلزایمری مفید است. 

  • روغن نارگیل باعث کاهش وزن می شود:

همانطور که گفتم این روغن باعث کاهش اشتها و احساس سیری می شود و چربی سوزی و متابولیسم را افزایش می دهد، به همین دلیل باعث کاهش وزن می شود. این روغن به ویژه برای کاهش چربی شکمی مؤثر است. 

دیدی روغن نارگیل چه خواص شگفت انگیزی دارد؟ بهتر است این روغن را با روغن های دیگری که در رژیم غذایی ات داری جایگزین کنی و از ویژگی های فوق العاده آن بهره مند شوی!

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند: 

باید ها و نباید ها برای پوست های حساس

۵ اسکراب خانگی ساده برای پوست خشک

اصول اولیه رژیم غذایی کم کربوهیدرات