زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تمر هندی جزو یکی از تنقلات ترش و شیرین و باب طبع ما ایرانی هاست که علاوه بر خوردن آن به عنوان تنقلات از آن به عنوان یک چاشنی برای طعم دادن به غذا های اصیلمان هم استفاده می کنیم. تمر هندی نوعی میوه‌ مربوط به مناطق گرمسیری است. در سراسر دنیا، از این میوه برای تهیه‌ غذا های مختلفی استفاده می‌ کنند و خواص دارویی فراوانی دارد. تمبر هندی میوه درختی است، بلند با چوب سخت که ابتدا در هندوستان و آفریقای شمالی رویش داشته است ولی امروزه به علت موارد استفاده‌ فراوان در اکثر مناطق گرم نیز کشت می ‌شود. این درخت، غلاف ‌هایی شبیه به دانه لوبیا تولید می ‌کند که درون آن، دانه ‌هایی وجود دارد. هر چقدر که رسیده‌ تر می‌ شود، آبدار تر شده و طعم آن به سمت ترشی و شیرینی می‌رود. در برخی مناطق این میوه را با نام خرمای هندی هم می شناسند. شاید برای تو هم جالب باشد که بدانی از این چاشنی ترش و شیرین علاوه بر طعم دادن به غذا ها برای موارد درمانی به عنوان یک داروی طبیعی هم استفاده می شود.

گرچه این میوه بومی نواحی آفریقایی است اما به دلیل خواص فراوان و طعمی منحصر به ‌فردی که دارد، امروزه به سراسر دنیا رفته و در کشور های مختلفی کشت می ‌شود؛ تقریبا در همه مناطق گرمسیری پرورش داده می ‌شود. قبل تر ها این میوه را فقط در بسته ‌‌های کوچک ‌تر و به قول معروف تمر هندی‌ های گوشتی که البته نمک هم به‌ عنوان افزودنی به آن ها اضافه می‌ شد، می ‌دیدیم. در حالی که مدت هاست آن را به شکل میوه خشک شده در بسته بندی های جعبه ای داخل میوه فروشی ها هم در دسترس هستند.

بهبود گردش خون با تمبر هندی

کمبود آهن باعث ایجاد بیماری ‌هایی مثل کم خونی می ‌شود. بارز ترین علائم کم‌ خونی عبارت ‌اند از ضعف، خستگی، سردرد، اختلالات شناختی و ناراحتی ‌های معده. تمبر هندی یکی از خوراکی هایی است که می تواند احتمال ابتلا به کم خونی را کاهش داده و به دلیل غنی بودن آن از آهن می تواند در بهبود خون رسانی و گردش خون موثر باشد. مصرف هر واحد تمر هندی، بیش از ۱۰ درصد از نیاز روزانه بدن به آهن را تأمین می ‌کند.

کاهش وزن با تمر هندی

تمبر هندی موجب کاهش اشتها می‌ شود چون سروتونین انتقال ‌دهنده عصبی را افزایش می ‌دهد. به‌ نظر می ‌رسد که تمبر هندی می ‌تواند مکملی عالی برای کاهش وزن باشد.

زیبایی پوست با تمر هندی

تمبر هندی آنتی اکسیدان زیادی دارد. این میوه حاوی مقادیر قابل ملاحظه ای کاروتن، ویتامین C و برخی فلاونوئید ها است به طوری که می ‌تواند جایگزین خوبی برای ویتامین C در افرادی باشد که دچار کمبود این ویتامین هستند. طبیعتا خشک شده این میوه دارای مقادیر کمتری از این مواده مغذی است اما به دلیل میزان ویتامین c و آنتی اکسیدانی که دارد هم برای زیبایی پوست مفید بوده و هم برای درمان سرماخوردگی ها.

این میوه یک لایه بردار طبیعی برای پوست است منبعی شگفت ‌انگیز از اسید های آلفاهیدروکسی (AHA) است که یکی از مواد اصلی کرم‌ های لایه‌ بردار موجود در بازار به شمار می آید. این اسید ها، کثیفی و ناخالصی‌ ها را که به عمق پوست ‌تان رفته از بین می ‌برد و منافذ بسته پوست را باز می ‌کند.

تمر هندی عامل ضد پیری

تمبر هندی سرشار از اسید های متنوع، آنتی‌ اکسیدان ‌ها، فیبر و ویتامین ‌هایی است که با رادیکال ‌های آزاد عامل پیری زودرس، مبارزه‌ می ‌کنند. می توانی از ترکیب ۱ قاشق غذاخوری پوره تمبر هندی به همراه ۱ قاشق غذاخوری آرد نخود، ۱ قاشق چایخوری سمولینا و ۱ قاشق چایخوری عسل می توانی یک ماسک تهیه کنی که باید آن را روی پوست تمیز و بدون آرایشت به مدت ۱۰ دقیقه قرار بدهی. این ماسک را می توانی ۱ یا ۲ بار در هفته تکرار کنی و از نتایجش روی پوستت لذت ببری.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

چرا افراد به پروتئین بیشتری نیاز دارند؟

خواص زیره

خواص ماست پروبیوتیک