زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تا به حال به معجزه رنگ ها دقت کرده ای؟ رنگ می تواند حال و هوای فضا را تغییر دهد و آن را به محیطی کاملاً متفاوت تبدیل کند. اتاق خواب یا نشیمن تو، مثل یک تابلوی خالی است که تو می توانی پالت رنگ را در دست بگیری و آن را هر طور که می خواهی نقاشی کنی! جرأت داشته باش و اتاق نشیمن را با پالت رنگی محبوبت نقاشی کن! اصول کار را نمی دانی؟ با من همراه باش تا چند نکته کلی را برای استفاده از رنگ ها در دکوراسیون با هم یاد بگیریم!

  • تطابق رنگ دیوارها و قفسه ها:

می توانی با رنگ کردن دیوارها و قفسه ها با یک رنگ و سایه مشترک، ظاهر متناسب و جذابی به وجود آوری. در این اتاق نشیمن این ترفند برای قفسه گسترده و بزرگی که تمام سطح دیوار را از زمین تا سقف پوشانده، به خوبی جواب داده است. رنگ طوسی متعادل مات که این روزها هم ترند شده، کنتراست ظریفی با در چوبی سفید رنگ به وجود آورده و بدون هیچ زحمتی با رنگ خاکستری کفپوش و کاناپه ترکیب شده است. استفاده از رنگ های پاییزی خوشایند و دوست داشتنی مثل سبز زیتونی یا نارنجی، حسی از آرامش پاییزی را در این فضا ایجاد کرده است.

  • رنگ کردن یک بخش مهم و خاص:

تغییر دادن ظاهر دیواره شومینه با رنگ دلخواهت که با رنگ سایر دیوارهای اتاق تفاوت دارد، می تواند خیرگی بسیاری در فضا به وجود آورد. ترکیب دو رنگ صورتی و طوسی در این اتاق نشیمن، به خوبی باعث ایجاد گرما و صمیمت شده، بدون اینکه یک رنگ بر دیگری حاکم باشد. اگر نگرانی که یکی از رنگ ها در فضا خیره شدگی به وجود آورد، از یک آینه بزرگ برای شکستن سد رنگ ها استفاده کن.

  • بازی با طرح و نقش ها:

در خانه ای که منظره جذاب و دیدنی دارد، باید از رنگ ها و طرح ها با دقت استفاده کرد. فرش کف این اتاق، برای پالت رنگ ها حد و حدودی تعیین کرده است. همچنین از سایه های زیبا و طرح های ارگانیک و گیاهی برای روکش و کوسن های مبلمان دور فرش به خوبی استفاده شده است. این طرح و رنگ ها به حد کافی زیبا هستند و گرچه توجه را به خود جلب می کنند، اما آنقدر خیره کننده نیستند که باعث نادیده گرفته شدن منظره خارج از اتاق شوند.

  • دلنشین کردن فضا:

ایجاد یک دکوراسیون دلنشین و ملایم با رنگ های پاستلی، به معنای داشتن فضایی بی روح و دل مرده نیست. برای یکی از دیوارهای اصلی، یک رنگ تیره تر انتخاب کن، چون این کار باعث متعادل شدن رنگ های روشن تر دیوارهای مجاور می شود. از یک محلول مات کننده برای ایجاد ظاهر مخملی، با براقیت کم یا گچی استفاده کن تا یک شکل و یک رنگ نبودن دیوارها کمتر به نظر برسد.

  • عمق دادن به فضا:

با به کارگیری یک رنگ دراماتیک در دیوارها و سطوح، حس عمیق و درون گرایانه ای در فضا به وجود بیاور. جرأت کن و از رنگ های تیره تر استفاده کن. ممکن است این کار در ابتدا ریسک بزرگی به نظر برسد، اما در یک زمینه درست و مناسب، تن رنگ های سایه ای خودشان را به خوبی نشان می دهند. یک خاکستری تیره را برای ایجاد حال و هوای فریبنده در کتابخانه یا گوشه های دنج خانه به کار بگیر. در این اتاق نشیمن، کل پس زمینه، شامل دیوار و شومینه و قفسه ها، با یک رنگ خاکستری تیره پوشانده شده اند تا با فرش به همین رنگ متناسب باشند.

  • کاغذ دیواری چشمگیر:

دیواری که با کاغذ دیواری پوشیده شده، بخش اصلی این اتاق نشیمن است و تضاد آن با کاناپه تک رنگ مدرن، تأثیر ویژه ای در طرح و رنگ فضا دارد. کاناپه با رنگ سرزنده خود بسیار خودنمایی می کند. فرش آبی که با رنگ کاغذ دیواری و دیوار تک رنگ کناری متناسب است، تکمیل کننده طرح و نقشه این دکوراسیون است.

  • تمرکز بر یک رنگ:

برای داشتن نقشه ای عالی و برجسته در یک اتاق نشیمن مدرن، با یک پالت رنگی محدود پیش برو. صرفاً از دو رنگ اصلی استفاده کن، مثل آبی و سفید، و این دو را در بخش های مهم چیدمان اتاق، به گونه ای که باعث تعادل هم شوند به کار ببر. این کار به تو کمک می کند از طرح های مختلف استفاده کنی، بدون این که این طرح های متنوع سبب پراکندگی یا غافلگیر کنندگی فضا شوند. در این اتاق نشیمن استفاده از یک کاناپه ساده مشکی که در کنتراست با سایر رنگ ها و طرح ها قرار دارد، آن را تبدیل به نقطه مرکزی این فضا کرده است.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

ترندهای دکور منزل، مطابق با سلیقه ۲۰۱۸!

راه حل هایی برای روشن تر و دلبازتر نشان دادن فضای اتاق ها

با استفاده از طرح ها به دکوراسیون خانه ات روح بده