زمان مطالعه : ۲ دقیقه

خانه ای در خیابان چهل و یکم

“نازنین رسولی” از دوستان منودلیار، این هفته فیلم دیگری را به ما معرفی می کند. امیدوارم تو هم از دیدنش لذت ببری.

فیلم “خانه‌ای در خیابان چهل و یکم”، ساخته “حمیدرضا قربانی” اخیرا به اکران در آمده است. در این ملودرام اجتماعی-خانوادگی “مهناز افشار”، “علی مصفا”، “سهیلا رضوی” و …به ایفای نقش پرداخته اند. این فیلم در جشنواره فجر سال گذشته مورد توجه افراد بسیاری قرار گرفت و نامزد دریافت سیمرغ بهترین فیلم شد.

داستان فیلم ماجرای خانواده ای رابیان می کند که در خانه ای چند طبقه در خیابان چهل و یکم زندگی می کنند. دو برادر خانواده محسن و مرتضی، که در مغازه پدریشان با هم شریک هستند، به علت مشکلات اقتصادی با یکدیگر اختلاف نظر پیدا می کنند و درگیر می شوند. دعوا بالا می گیرد. محسن برادرش مرتضی را سهوا به قتل می رساند و از ترس مواجهه با این مساله پا به فرار می گذارد. محسن پس از مدتی باز‌می گردد و خود را معرفی می کند اما داغ از دست دادن مرتضی از یک طرف و تصمیم برای قصاص محسن از طرف دیگر، خانواده ها را آنچنان متزلل کرده است که مجبور به نقل مکان از آن خانه می شوند.

مساله قصاص همیشه مساله ای چالش برانگیز است و در واقع فیلم “خیابان چهل و یکم” فیلمی ضد قصاص است و سعی دارد این نگرش را فرهنگ سازی کند. فیلم به جای اینکه محسن را بالای چوبه دار بفرستد او را با وجدان خودش و خانواده اش طرف می کند و نشان می‌دهد چگونه جهل و عصبانیت کورکورانه می تواند در چشم به هم زدنی همه چیز را سیاه و نابود کند و خانواده را به زوال بکشاند.