زمان مطالعه : ۲ دقیقه

نام کتاب: جنگ چهرهٔ زنانه ندارد

نویسنده: سوتلانا آلکساندرونا اَلکسیویچ

مترجم: عبدالمجید احمدی

ناشر: چشمه

«در جنگ چهارم قبل از میلاد، در شهرهای آتن و اسپارت، زنان در صف نیروهای نظامی می‌جنگیدند.

زنان اسلاو اغلب همراه پدران و همسران خود، بدون ترس از مرگ به جنگ می‌رفتند. در جنگ جهانی دوم در ارتش انگلستان ۲۲۵هزار نفر، در ارتش ایالات متحده ۴۵۰ تا ۵۰۰ هزار نفر، در ارتش آلمان ۵۰۰ هزار نفر و در صفوف ارتش شوروی حدود یک میلیون زن جنگیدند.»

اما چه بر سر این زنان آمده است؟ آن‌ها چه چیز را در دوران جنگ دیده‌اند، زندگی آن‌ها پس از جنگ چگونه می‌گذرد؟ بیش‌تر آن‌ها در میدان جنگ تک‌تیرانداز و مسلسل‌چی بودند اما بعد از جنگ در مشاغلی مانند حسابداری، راهنمای تور و معلمی فعالیت می‌کنند. چه چیز آن‌ها را تا این حد وارونه کرده است؟

کتاب جنگ چهرهٔ زنانه ندارد به جنگ جهانی دوم از دیدگاه زنان روس می‌پردازد. به گفتهٔ نویسنده، کتاب حاضر نه یک کتاب تاریخی است و نه یک زندگی‌نامه، بلکه کتابی است که به بیان احساسات، دردها و رنج‌های فراموش شده در جنگ می‌پردازد. جنگ‌های آشنا و ناآشنایی که در هر گوشه‌ای از زمین در حال وقوع است. به عقیدهٔ نویسنده جنگ از دیدگاه زنان به مراتب وحشتناک‌تر از مردان است زیرا از دیدگاه مردان جنگ‌ها کنش متقابل ایده‌ها و منافع است؛ اما زنان لایه‌ها و زوایای پنهانی که آنها قادر به دیدنش نیستند را درک می‌کند. برای زنان قهرمانان جنگ ژنرال‌ها و فرمانده‌ها نیستند، قهرمانان جنگ مردمان عادی هستند که هر یک به تنهایی صدایی در جنگ دارند، جزیی از زمان هستند و نقشی هرچند ناچیز را در تاریخ بازی می‌کنند.

کتاب جنگ چهرهٔ زنانه ندارد، کوشیده تا با به نمایش گذاشتن احساسات انسان‌هایی که نامشان در تاریخ فراموش می‌شود افکار را به سمت بزرگ‌ترین قربانیان جنگ سوق دهد.

منودلیار کتابهای زیر را به تو پیشنهاد می کند.

بعد از پدر، باران (مجموعه قصه با الهام از آیه های قران کریم)

صد دست لباس

کلاه کافکا