زمان مطالعه : ۳ دقیقه

خانه ها فقط محل پر کردن با اسباب و اثاثیه نیستند حتی دکوراسیون صحیح هم فقط چیدمان مبلمان گران قیمت در کنار بقیه وسایل نیست. گاهی یک کتاب، یک گل یا تکه ای پارچه می شود جزئی از دکور؛ مخصوصاً امروزه که دکوراسیون های مدرن و پست مدرن به شدت خلاقیت را در خود جای داده و چهارچوب های قدیمی ذهنی را بر هم زده اند باید منتظر دیدن هر چیزی در زیبا تر کردن دکوراسیون داخلی باشیم.

به نظر من استفاده از یک المان موجود در طبیعت بالأخص گیاهان یکی از ملزومات دکوراسیون در هر فضایی هستند، حالا به هر نوعی که می خواهد. گاهی با یک گلدان پر از گل می توان فضا را جذاب کرد، گاهی با یک تابلوی پروانه، گاهی هم استفاده از رنگ های یادآور طبیعت. طبیعت نشانه زندگی، پویایی و امید است به همین دلیل حضورش می تواند یک جان دیگری به فضا ببخشد.

گاهی می توانیم از ساخته های دستی خودمان با کم ترین قیمت چنینن فضاهایی را ایجاد کنیم. بعضی ها با نقاشی کردن روی پارچه ها و تابلوهای دیواری، بعضی ها هم مثل من عاشق ساختن وسایل کوچک و دست ساز هستند. حتی آوردن گیاهان خوراکی یا دارویی و پرورش آن ها در آشپزخانه، استفاده از گل های معطر و چند صدف یا سنگ تزیینی برای سرویس بهداشتی، همه و همه راهی برای تزیین فضا با بخشی از طبیعت است.

یکی دیگر از این راه های استفاده از گیاهان در بطری های شیشه ای که مواد خوراکی در آن ها قرار داشتند است. شاید هم یک بطری دریایی، یا رنگ های ساحلی (کرم، سفید و آبی) بتواند حس را بهتر منتقل کند.

روش بعدی استفاده از لوازم حصیری یا الیاف گیاهی (به شکل فرش، ظرف، سبد روزنامه ها و…) است.

اگر شرایط نگهداری از گیاهان طبیعی را نداری می توانی پرینت هایی از تصاویر طبیعت را قاب کرده و به دیوار نصب کنی یا روی بوفه و کنسول بگذاری. گذاشتن چند شاخه گل با دوام یا برگ، روی میز قهوه یا غذاخوری هم به شدت جواب می دهد، تو هم امتحان کن.

میز و نیمکت های چوبی، سبدهای حصیری و المان هایی از حیوانات مورد علاقه ات (وسایلی با طرح و چاپ پوست حیوانات، تصاویر و نشانه های حیوان دلخواهت و…) روش دیگری برای جان بخشیدن به فضاست.

گلدان های آپارتمانی و غیر حساسیت زا در اتاق خواب یا قرینه سازی کردن در اتاق هایی که یک پنجره نامتقارن دارد یک ایده جذاب است؛ اما چگونگی پیاده سازی این ایده بستگی به انتخاب و سلیقه تو دارد. گاهی با یک آینه قدیمی گاهی هم توسط یک تابلو. در این میان قدرت پارچه هایی با طرح و رنگ فصلی را هرگز فراموش نکن.