زمان مطالعه : ۴ دقیقه

بسیاری از افراد هیچ توجهی به میزان غذایی که می خورند ندارند؛ بشقاب شان را پر از غذا می کنند و تا زمانی که شکم شان پر شود و دیگر جایی نداشته باشند، پشت سر هم می خورند! این اتفاق بیشتر زمان هایی رخ می دهد که ما به غذا خوردن دقت نمی کنیم و در حین خوردن غذا کارهای دیگری را هم انجام می دهیم؛ تلویزیون نگاه می کنیم، در شبکه های اجتماعی می چرخیم یا با دوستی صحبت می کنیم. وقتی بی دقت غذا می خوریم، میزان کالری دریافتی ما بالا می رود و این کالری های بی حد و حساب، چاقی و اضافه وزن را به دنبال دارند! بنابراین می توانیم بگوییم “غذا خوردن بی توجه، باعث بیشتر خوردن ما می شود”! برای رفع این مشکل، روانشناسان و متخصصان تغذیه به ما تکنیک غذا خوردن ذهن آگاهانه را توصیه می کنند. این تکنیک به طور مؤثری در کاهش وزن و سلامتی نقش دارد.

تکنیک غذا خوردن ذهن آگاهانه، عادت به خوردن بی وقفه را ترک می دهد و توجه تو را نسبت به آنچه که می خوری جلب می کند. در این تکنیک تو تمام حواس پنجگانه ات را صرف آن چه که می خوری می کنی؛ به غذایت نگاه می کنی، تمام بافت ها، طعم ها و شکل های موجود در غذا را درک میکنی و با دقت تمام لقمه ها را می جوی. مثلاً به این دقت می کنی که رنگ و بافت گوجه فرنگی چقدر با رنگ و بافت بادمجان متفاوت است و تخم های این دو سبزی چه تفاوت فرمی با هم دارند. 

اولین قدم آن است که وقتی غذا را در بشقاب می کشی، عطر آن را استشمام کنی و با خودت فکر کنی چه موادی در آن ریخته شده است. بعد با دقت به محتویات موجود در غذا، بافت ها و رنگ ها نگاه کنی، صدای جویدن هر بخش از غذا را به دقت گوش دهی، آرام لقمه ها را بجوی و بافت غذا را با زبان حس کنی و در حین غذا خوردن از هیچ وسیله ای استفاده نکنی. 

می دانم! این تمرین ممکن است کمی عجیب به نظر برسد. اغلب مردم این چنین بر روی غذا خوردن تمرکز نمی کنند، اما اگر می دانستی این تکنیک غذا خوردن ذهن آگاهانه چه تأثیری بر سلامتی و کاهش وزن تو دارد، حتماً آن را انجام می دادی. زیاد و آهسته جویدن غذا به فرایند گوارش تو هم کمک می کند و به بدن زمان می دهد پیام های سیری را به مغز مخابره کند. این کار از پر خوری جلوگیری می کند. 

شروع کن!

تمرکز بر غذا خوردن شاید آسان به نظر برسد؛ اما مثل تمام تمرین های مراقبه، تکنیک غذا خوردن ذهن آگاهانه هم کاری دشوار است. می توانی این کار را با خوردن یک کوکی آغاز کنی؛ خوراکی که اکثر مردم آن را سریع می خورند و به سراغ بعدی می روند. به رنگ، بافت، بو، طعم و صدای جویدن آن توجه کن و هر گاز از آن را خوب بجو. وقتی یکی را با تکنیک غذا خوردن ذهن آگاهانه خوردی، به سراغ بعدی برو و باز هم با این تکنیک آن را میل کن. برای بسیاری از افراد سخت است که این روند را ادامه دهند و بعد از خوردن یک کوکی دوباره به همان روش قبلی باز می گردند و خوراکی را سریع و بی توجه می خورند.

وقتی یک بار از پس این کار بر بیایی، تکنیک غذا خوردن ذهن آگاهانه برای تو ساده تر می شود. می توانی بین خوردن هر لقمه، چنگال یا قاشق ات را کنار بگذاری و وقتی غذا را خوب جویدی و قورت دادی، دوباره قاشق را برای خوردن لقمه بعدی برداری. 

این تکنیک به زمان نیاز دارد. بنابراین نا امید نشو و اگر روال کار کند بود، سعی کن باز هم آن را ادامه دهی. ممکن است در ابتدا فقط ساعت هایی از روز را بتوانی با تکنیک غذا خوردن ذهن آگاهانه پیش بروی، اما این کار به مرور زمان جواب می دهد و مثمر ثمر خواهد بود. بعضی از متخصصان پیشنهاد می کنند این کار را حتی با خوردن یک دانه انگور آغاز کنی! بنابراین نگران نباش و با قدرت و اعتماد به نفس پیش برو.

تکنیک غذا خوردن ذهن آگاهانه به تو کمک می کند با دقت بیشتری غذا بخوری و بیشتر مراقب سلامتی ات باشی. این کار زمان مورد نیاز برای مخابره پیام های سیری به مغز را تأمین می کند و به این طریق کمتر غذا می خوری و در زمان درست سیر می شوی. 

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

۳ راهکار سریع و ساده برای کاهش وزن

۱۰ عادت سالم برای کاهش وزن و زندگی سالم

 آیا قهوه متابولیسم را بالا می برد و باعث لاغری می شود