زمان مطالعه : ۲ دقیقه

امروزه اینستاگران به عنوان یکی از پرطرفدارترین، محبوب ترین و موفق ترین شبکه های اجتماعی، تاثیرات بسیار منفی و مخربی بر سلامت روانی افراد داشته است. تحقیقات نشان داده است که اینستاگرام نه تنها منجر به افسردگی می شود، بلکه با کمک این شبکه اجتماعی و تصاویر منتشر شده در آن می توان بروز این بیماری را نیز تشخیص داد. بر اساس مطالعات انجام شده، با در نظر گرفتن ویژگی عکس ها، می توان نسبت به وضعیت روحی افراد به اطلاعت مفیدی دست یافت.

محققان با تحلیل عواملی مثل رنگ، استفاده از فیلترها و حضور افراد در عکس، توانسته اند نشانه های افسردگی را شناسایی کنند. افراد افسرده تمایل بیشتری به استفاده از رنگ های آبی، خاکستری و طیف تیره تری از رنگ ها دارند. اکثرا تمایلی به استفاده از فیلتر ندارند و در صورت اضافه کردن فیلتر به عکس ها، از گزینه سیاه و سفید استفاده می کنند. این افراد همچنین تمایل دارند که عکس هایی از چهره یک فرد را به اشتراک بگذارند؛در صورتی که افراد دیگر ترجیح می دهند چهره های بیشتری در عکس حضور داشته باشند.

امروزه افراد بسیار زیادی از افسردگی رنج می برند که در برخی مواقع تشخیص آن کار ساده ای نیست، از این رو، تجزیه و تحلیل رفتار و نحوه استفاده کاربران شبکه های اجتماعی، به پزشکان و محققان کمک شایانی خواهد کرد. عکس هایی که در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شوند، می توانند بازتابی از سلامت روحی افراد باشند. وجود برخی ویژگی‌ها در عکس، کاربران با سابقه افسردگی را از دیگران متمایز می‌کند، اگرچه این یافته ها درباره تمام کاربران اینستاگرام صدق نمی کند.