زمان مطالعه : ۳ دقیقه

سرکه جزو یکی از اقلام موجود در آشپزخانه است که علاوه بر خاصیت خوراکی و کاربرد آن در آشپزی همیشه د رتمیز کاری ها هم به کار مان می آید. امروز می خواهیم با یکی از کاربرد های جذاب این مایع آشنا شویم؛ و آن کاربرد جذاب و مورد علاقه ها ما خانم ها چیزی نیست جز لکه بری لباس ها با سرکه های موجود در کابینت آشپزخانه. این ماده تمیز کننده و سفید کننده لباس هم در هر آشپزخانه ای پیدا می شود و هم مانند مواد شیمیایی دارای بو و عوارض نیست. بنابراین دیگر می توانی از این ماده بی ضرر در شست و شوبی لباس ها نیز کمک بگیری. در اینجا می خواهیم با هم روش های استفاده از آن را یاد بگیریم.

اولین کاربرد سرکه برای از بین بردن الکریسیته لباس هاست. در آخرین مرحله شست و شو بعد از استفاده از مواد شوینده می توانی ۱/۲ پیمانه سرکه به لباس ها اضافه کنی و در نهایت آن را با آب سرد آبکشی کنی. اگر از ماشین لباسشویی استفاده می کنی می توانی حین شست و شو سرکه را به لباس ها اضافه کنی.

به جای استفاده از وایتکس برای سفید کردن لباس ها از سرکه استفاده کن. قبل از شست و شو لباس ها را در ۱/۲ پیمانه سرکه بخیسان تا روشن شوند بدون اینکه رنگ آن ها از بین برود. این کار باعث می شود در هنگام استفاده از پودر لباس شویی دیگر اثری از لکه های سفید پودر روی لباس باقی نماند.

خاصیت نرم کنندگی از دیگر کاربرد های سرکه است که می توانی هنگام شست و شوی لباس ها از آن استفاده کنی. سرکه سفید پارچه ها را نرم کرده، خاصیت الکتریسیته آن را از بین می برد و هیچ اثری از سفیدک های مواد شوینده باقی نمی گذارد. می توانی همراه پودر شوینده به جای نرم کننده کمی سرکه در مخزن ماشین لباس شویی بریزی.

یکی دیگر از کاربرد های مفید سرکه از بین بردن لکه زردی و جای عرق روی لباس های سفید است که می توانی پی از شست و شوی کامل لباس نصف پیمانه سرک سفید روی قسمت های زرد شده بریزی و آن را آبکشی ملایمی کنی.

از بین بردن پرز و مو جزو دیگر توانایی های سرکه است که می توانی از آن بهره ببری. اگر در مرحله آبکشی کمی سرکه به آب اضافه کنی دیگر پرز و مو به لباس نمی چسبد.

برای لباس هایی که احتمال می دهی رنگ آن ها برود، می توانی قبل از شست و شو آن را ۲۰ دقیقه در محلول آب و سرکه (به نسبت مساوی) بخیسانی تا رنگ آن تثبیت شود و سپس آن را بشوری.

اگر در مرحه آبکشی لباس کمی سرکه به آن اضافه کنی علاوه بر از بین بردن الکتریسیته باعث از بین بردن بوی لباس هم می شود که معمولا در شست و شو با پودر های لباس شویی نیازی به این کار نیست.

برای از بین بردن لکه مام، دئودورانت زیر بغل یا هر لکه دیگر، کمی سرکه روی آن سمت اسپرس کن و با یک فرچه نرم روی آن را بکش؛ لباس را آبکشی کن و بگذار خشک شود.

اسید استیک موجود در سرکه باعث می شود که لک تمام پودر های لباس شویی یا صابون که روی لباس ها می مانند را از بین ببرد. برای این کار در مرحله آخر ۱ پیمانه سرکه به آب اضافه کن و لباس را با آن آبکشی کن.

خب این هم از کاربرد های سرکه روی میز هفت سین به جای آنکه آن را بعد از چند روز که می ماند دور بریزی می توانی از آن استفاده مفید کنی.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

اصول شست و شوی مؤثر و پاکسازی پوست صورت

درمان های خانگی برای جوش

آیا اسکراب قهوه در رفع سلولیت مؤثر است