زمان مطالعه : ۵ دقیقه

میز غذاخوری و چیدمان آن از مهم ترین چیزهایی ست که در دکوراسیون به چشم می آید. یک فرد با سلیقه را به راحتی می توان از میز غذایش شناسایی کرد. دکور کردن غذاخوری از آن دسته مواردی است که بسیار جای مانور دادن دارد. یک عالمه ایده و رنگ وجود دارد که با استفاده از آن ها فضای غذاخوری کاملاً تغییر می کند. ضمن آنکه این موضوع به شدت تاثیر مستقیم روی لذت بردن از غذا خوردن دارد. در واقع همانطور که عده ای معتقدند آشپزخانه قلب خانه است، غذاخوری هم قلبی برای اعضای خانواده و مهمانان به حساب می آید. بعد از اتاق نشیمن فضای غذا خوری بیش ترین استفاده را دارد. یک ترکیب درست می تواند فضای ناهار خوری را مطابق با خلق و خوی تو تغییر و به آن شخصیت دهد. می تواند آن را مدرن یا راحت کند، پر انرژی یا شبیه طبیعت بکر کند، و هر آنچه که مورد نظر تو باشد. به معنای واقعی کلمه صدها طرح برای دکوراسیون غذاخوری وجود دارد بنابراین بهتر است قبل از گشتن به دنبال طرح های مختلف، ایده ای را در ذهنت انتخاب کنی و سپس همان را دنبال کنی تا سردرگم نشوی.

حالا چند ایده را باهم بررسی می کنیم تا بتوانی با روش ها و هزینه های مختلف به فضای دلخواهت برسی.

 قبل از انتخاب هر میز غذاخوری با هر دکوراسیونی باید این نکته را مد نظر قرار دهی که چگونه یک ناهارخوری ایده آل بدون به خطر انداختن فضا داشته باشی. این فضا شامل فضای راحتی مهمان ها و فضای تردد اطراف میز است. مهمانان باید فضای کافی برای نشستن و حرکت کردن اطراف میز داشته باشند. آن ها باید هنگام بلند شدن فضای کافی برای حرکت صندلی در اختیار داشته باشند. چه صندلی میزبان و چه مهمان باید فاصله مناسب با دیوار را حفظ کند تا به محض بلند شدن صندلی با دیوار برخورد نکند.

اگر در فضای غذاخوری مبلمان دیگری هم وجود دارد یا حتی میز غذاخوری با فضای هال و پذیرایی ات یکی است، باید حداقل ۱/۵ متر فاصله بین مبلمان و محل قرار گیری میز غذا وجود داشته باشد.

استفاده از گل ها:

استفاده از گل ها در هر فضایی جواب می دهد. یک گزینه همیشگی و همه جایی که با ساده ترین حالت هم جان تازه ای به فضا می بخشد.

. استفاده از انواع گلدان یا ظروف شفاف و ساده و قرار دادن دسته گلی در آن یک ایده خوب است. می توانی یک گلدان گرد وسط میز بگذاری و آن را پر از گل کنی.

. می توانی از چند ظرف کم ارتفاع و کوچک استفاده کنی و گل هایی با شاخه های کوتاه را درونشان قرار بدهی. سپس با یک ریتم آن ها را روی میز تکرار کنی.

. انتخاب گل های متناسب با رنگ سرویس غذاخوری و قرار دادن آن کنار هر بشقاب؛ تو می توانی به سلیقه خودت آن ها را روی دستمال سفره کنار یا روی بشقاب بگذاری.

روش بعدی استفاده از گل می تواند دور شمعدانی باشد که در آن شمع های بلند قرار داده ای. .

. ظرف دلخواهت را انتخاب و داخلش را با آب پر کن. گل هایی که دوست داری را به آرامی از ساقه جدا کن و داخل ظرف آب بریز. قرار دادن چند عدد شمع وارمر عطری در لا به لای گل ها زیبایی اش را دوچندان می کند.

. استفاده از گل های کوچکتر یا سر گل های متناسب با گل آرایی اصلی میز در قسمت های مختلف می تواند یک تنه زیبایی میز را بر عهده گیرد و دیگر نیازی به هیچ تزیین غذایی نداشته باشی؛ مثلاً استفاده از گل ها درون ظرف یخ، کنار ظرف دستمال کاغذی یا نوع خوراکی آن برای تزیین روی سالاد، باغی سر زنده را به تو و مهمان هایت هدیه می دهد.

استفاده از رانر و زیر بشقابی

یک گزینه فوق العاده برای دکوراسیون میز غذا، استفاده از انواع رانرها با پارچه و طرح های مختلف است؛ اما قبل از انتخاب رانر مناسب برای روی میز باید یک میز مناسب برای فضا انتخاب کنیم. پس بهتر است ابتدا ابعاد فضای موجود را در نظر بگیریم و مشاهده کنیم که این فضا به چه شکل است. آیا یک اتاق کامل در اختیار داریم؟ یک فضای مستطیل شکل و دراز در امتداد دیوار آشپزخانه؟ یا فضای مربع؟

 بسته به هر کدام از آن ها می توان میز مناسب را انتخاب کرد. میزهای گرد بیشترین فضا را اشغال می کنند اگر یک اتاق کامل در اختیار داری، با توجه به میانگین تعداد مهمان هایی که می آیند و چیزی که دلت می خواهد می توانی از میزهای مدرن و نامتقارن، مستطیل بزرگ یا دایره استفاده کنی. برای فضای مستطیل شکل هم طبیعتاً میز مستطیل شکل بیش ترین تعداد نفرات را می تواند پاسخ گو باشد.

برای میزهای مربع نیز می توانی در صورت نیاز یک صندلی به هر طرف آن اضافه کنی اما باید در نظر داشته باشی که فضای مورد نیاز هر نفر را از بین نبری. فضایی که هر نفر هنگام غذا خوردن به آن احتیاج دارد حداقل ۴۵ سانتی متر و استاندارد ۶۰ سانتی متر است.

بعد از انتخاب یک میز و صندلی های مناسب حالا وقت آن است که برویم سراغ زیبا کردن سطح میز. تو می توانی با توجه به رنگ یا طرح های مورد علاقه ات بی نهایت مدل رانر و زیر بشقابی استفاده کنی؛ حتی خودت می توانی چند ست مختلف با تم های متفاوت را درست کنی. اگر میز غذا خوری در فضای باز یا بالکن داری و یک طرف آن را به جای صندلی تک نفره، نیمکت گذاشته ای، استفاده از کوسن های هماهنگ با گل ها، رانر و زیر بشقابی های روی میز یک حرکت حرفه ای ست.

می توانی از ظروف تمام شیشه ای یا ساده و تک رنگ استفاده کنی و با کمک گل آرایی، رانر و زیر بشقابی به میز جان ببخشی.

استفاده از کاغذ نوت

یک نکته ریز اما فوق حرفه ای این است که از کاغذ های کوچک یا کارت های بزرگ استفاده کنی؛ روی بشقاب، کنار ست لیوان و قاشق چنگال یا حتی روی لیوان های کوچک پودینگ و … . کاغذهای زیبایی را پرینتر بگیر و هر آنچه می خواهی رویشان بنویس از اسم و خوش آمد گویی گرفته تا یک جمله محبت آمیز یا کلمه ای انرژی بخش. همین چیزهای کوچک باعث تفاوت میزهای چشم نواز و حرفه ای از بقیه میزها می شوند.

تو سلیقه منحصر به فرد خودت را داری از این موارد ایده بگیر و میز دلخواهت را خلق کن.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

دستور پخت پاستای کدو حلوایی کبابی و گوجه فرنگی

آبی که در آن پاستا جوشانده ای را دور نریز

صبحانه اینستاگرامی با اسنک های رنگی