زمان مطالعه : ۹ دقیقه

پوما یکی از شرکت های بین المللی برجسته در حوزه تولید کفش، پوشاک و لوازم جانبی ورزشی، از سال ۱۹۲۴ میلادی فعالیت خود را آغاز نموده است. نام شرکت برگرفته از نام یکی از نژاد های یوزپلنگ است که به دلیل سرعت بسیار زیادش دارای شهرت جهانی است.
امروزه پوما مجموعه ای تحسین برانگیز از کفش ها، پوشاک و تجهیزات ورزشی برای استفاده در فعالیت ها و رشته های مختلف ورزشی از جمله دو میدانی، فوتبال و موتور اسپرت را طراحی، تولید و عرضه می کند. در این راه طراحان نامداری چون “الکساندر مک کوئین” و “حسین چالایان” به عنوان موفق ترین طراحان لباس در دنیا با پوما همکاری بسیار نزدیکی دارند. پوما با مشارکت رهبران صنعت تولید خودرو و موتور سیکلت همچون فراری، ب.ام.دابلیو و مرسدس بنز، مجموعه ای اختصاصی از کفش ها، پوشاک و تجهیزات ورزشی مسابقات اتومبیل رانی و موتور سواری را برای علاقمندان این رشته طراحی و تولید می کند. در دنیای فوتبال، پوما در زمینه طراحی و تولید محصولات ورزشی با تیم های نامداری از جمله تیم ملی ایتالیا، باشگاه آرسنال و بورسیا دورتموند همکاری های گسترده ای دارد. ورزشکاران نامداری چون اوسین بولت، دونده جاماییکایی و سریع ترین مرد جهان، کفش های پوما را به پا می کند و حامی اصلی برند پوما است.

در کنار تعهد به تحقق شعار جدید پوما تحت عنوان “FOREVER FASTER” با هدف تبدیل شدن به سریع ترین برند ورزشی در جهان، پوما همواره در کنار تلاش برای ایجاد تغییر، تحول و تنوع بخشی به محصولات خود، به ریشه های اصلی خود پایبند مانده است و در همین راستا همچنان به تولید محصولات کلاسیک خود ادامه می دهد. کفش های ورزشی و پوشاک کلاسیک پوما اکنون در رنگ ها، طرح ها و جنس های متنوع در دسترس عموم قرار دارد.

دوست داری درباره برند پوما، تاریخچه آن، چگونگی شکل گیری و پیشرفت این برند و همچنین نمایندگی های آن در ایران بیشتر بدانی پس با منودلیار تا پایان این مقاله همراه باش تا هر آن چه درباره برند پوما می دانم را با تو در میان بگذارم.

Puma SE که به عنوان پوما (Puma) برند سازی شده است، یک شرکت چند ملیتی و بین المللی آلمانی به شمار می رود که به طراحی و ساخت اکسسوری، تجهیزات، لباس ها و کفش های ورزشی و کژوال می پردازد. کارخانه مادر این برند در شهر Herzogenaurach در منطقه بایرن (Bavaria – منطقه ای غیر مستقل از آلمان که در جنوب این کشور قرار دارد) آلمان قرار گرفته است.
پوما سومین برند وسایل ورزشی در جهان شناخته شده است.

تاریخچه برند پوما

برند پوما اولین بار در سال ۱۹۴۸ میلادی توسط رودولف داسلر (Rudolf Dassler) آلمانی تأسیس شد. در واقع در سال ۱۹۲۴ میلادی رودولف داسلر به همراه برادرش آدولف داسلر (Adolf Dassler) به همراه هم شرکت Gebrüder Dassler Schuhfabrik را به وجود آوردند که به زبان آلمانی به معنی کارخانه تولید کفش برادران داسلر است. این دو برادر با هم اختلاف های زیادی داشتند تا این که تصمیم گرفتند در سال ۱۹۴۸ میلادی از هم جدا شوند و هر کدام یک شرکت جدید راه اندازی کنند: شرکت های پوما و آدیداس که هر دو نیز در شهر Herzogenaurach قرار دارند.

جالب است بدانی اولین نامی که برای این برند انتخاب شد، Ruda بود که لوگو آن ترکیبی از یک دیو بود که ار درون یک حرف D انگلیسی در حال دویدن بود و در کل درون یک شش ضلعی جای گرفته بودند. بعد ها با تغییر نام برند به Puma این لوگو باز هم به عنوان لوگو همراه با این برند جدید ثبت شد. لوگو فعلی پوما در سال ۱۹۵۸ میلادی طراحی و ثبت شد.

تا سال ۱۹۸۶ میلادی، شرکت پوما یک شرکت عمومی بود که فهرست سهام های بورس Frankfurt Stock Exchange قرار داشت تا این که هولدینگ لاکچری فرانسوی Kering اقدام به خرید ۱۶ درصد سهام آن کرده و همچنین، سهام دار ارشد Kering که مدیر شرکت آرتمیس فرانسه نیز هست، ۲۹ درصد از سهام این برند را خریداری کرد.

کریستف ون ویلهم داسلر (Christoph von Wilhelm Dassler) یک کارگر در کارخانه کفش سازی بود و همسرش پائولین (Pauline) یک خشک شویی کوچک در شهر Herzogenaurach داشت. پسر آن ها رودولف، پس از ترک مدرسه، مانند پدرش کارگر کارخانه کفش سازی شد. کمی بعد او به عنوان سرباز به ارتش پیوست و در جنگ جهانی اول شرکت کرد. پس از بازگشت از جنگ، او در یک شرکت ظروف و لوازم سرامیکی به عنوان فروشنده استخدام شد و تعلیم دید. چندی بعد برای تجارت چرم به شهر نورنبرگ (Nuremberg) رفت.

همان طور که پیش تر نیز گفتم در سال ۱۹۲۴ میلادی رودولف به همراه برادر کوچک تر خود، آدولف، تصمیم گرفت یک شرکت کفش سازی تأسیس کند. در آن زمان شرکت کفش سازی برادران داسلر تنها شرکتی خود که کفش های اسپرت و ورزشی تولید می کرد. دو برادر اولین کار های خود را در خشک شویی مادرشان انجام دادند. در آن زمان برق و نیروی الکتریسیته قابل اعتماد نبود و آن ها از طریق برق پدالی و به کمک دوچرخه انرژی مورد نیاز خود را تأمین می کردند.
در سال ۱۹۲۷ میلادی این دو برادر محل شرکت خود را از خشک شویی مادر خود مجزا کردند.

آن ها فاصله بین بایرن تا برلین را رانندگی کردند تا چمدان حاوی محصولات ورزشی خود را به Jesse Owens، قهرمان ملی ایالات متحده آمریکا در المپیک تابستانی سال ۱۹۳۶ میلادی برسانند که اولین تجربه اسپانسری این دو برادر به شمار می رفت و موفقیت چشمگیری را برای آن ها به همراه داشت. Owens در این المپیک توانست چهار مدال طلا کسب کند و همین موضوع موجب ایجاد رونق قابل ملاحظه ای برای کسب و کار برادران داسلر شود چرا که آن ها توانستند بیش از ۲۰۰ هزار جفت کفش ورزشی را تا قبل از شروع جنگ جهانی دوم به فروش برسانند.

در سال ۱۹۴۸ میلادی بالاخره دو برادر تصمیم گرفتند که با توجه به اختلافاتی که سر اداره کردن یک تجارت با یکدیگر داشتند ار هم جدا شوند و هر کدام تجارت خود را راه اندازی کنند: آدولف از ترکیب نام مستعار خود یعنی آدی (Adi) و سه حرف اول نام خانوادگی اش یعنی داس (ِDas) استفاده کرد و شرکت آدیداس را تأسیس کرد. از سوی دیگر رودولف به آن سوی رودخانه Aurach رفت تا با استفاده از دو حرف اول اسم خود یعنی رو (RU) و دو حرف اول اسم خانوادگی اش یعنی دا (DA) برند RUDA را راه اندازی کند که تنها چند ماه بعد به “PUMA Schuhfabrik Rudolf Dassler” تغییر نام پیدا کرد.

دو برند پوما و آدیداس به رقیب سفت و سخت یکدیگر تبدیل شدند به طوری که برای مردم شهر مهم بود که بدانند کفش کدام برند را بر پا می کنند.
در اولین مسابقه فوتبال که بعد از جنگ جهانی دوم در آلمان برگزار شد، بیشتر بازیکنان تیم ملی فوتبال آلمان غربی کفش های پوما را به پا داشتند از جمله قهرمان شناخته شده Herbert Burdenski.

در سال ۱۹۵۲ میلادی برند پوما اولین سری از کفش های تخصصی ورزشی فوتبال خود را به نام “SUPER ATOM” طراحی و تولید کرد؛ این برند در ساخت این سری از کفش های اسپرت با افراد مهمی از جمله مربی تیم ملی فوتبال آلمان غربی یعنی Sepp Herberger همکاری کرد.
در همان سال پوما کفش ورزشی قهرمان دو ۱۵۰۰ متر، Josy Barthel از لوگزامبرگ را برای المپیک تابستانی سال ۱۹۵۲ میلادی طراحی کرد که او موفق به کسب مدال طلا در فنلاند شود.

در المپیک تابستانی سال ۱۹۶۰ میلادی برند پوما با پرداخت هزینه ای از قهرمان ملی دو ۱۰۰ متر، Armin Hary، درخواست کرد تا مسابقه فینال خود کفش های پوما را بپوشد. این دونده که پیش تر کفش های آدیداس را به پا می کرد از آدولف درخواست هزینه کرد ولی پس از رد این درخواست از سوی برند آدیداس، با پوشیدن کفش های پوما توانست مدال طلا را به پا کند ولی برای حفظ همکاری خود با هر دو برادر، برای مراسم دریافت مدال قهرمانی، ذوباره کفش های آدیداس را به پا کرد.
تا سال ۱۹۸۶ میلادی، همان طور که پیش تر نیز گفتم، شرکت پوما یک شرکت عمومی محسوب می شد ولی با خریداری قسمتی از سهام آن توسط هولدینگ فرانسوی Kering و سهام دار ارشد آن از این حالت خارج شد.

در سال ۱۹۸۹ میلادی دو پسر رودولف یعنی آرمین و جرد داسلرد تصمیم گرفتند که ۷۲ درصد سهام شرکت پوما را به تجارت سوئیسی Cosa Liebermann SA بفروشند.

در سال ۲۰۰۳ میلادی سود سالانه شرکت پوما به حدود یک میلیون و سیصد هزار یورو رسید. در همان سال این شرکت اسپاسر انیکه سریالی Hungry Heart: Wild Striker شد که لباس ها و اکسسوری های شخصیت های این انیمه فوتبالی محبوب با برند پوما طراحی شدند.
برند پوما، پس از دو برند نایکی و آدیداس، سومین برند برتر در زمینه کفش ها، لباس ها و تجهیزات ورزشی به شمار می رود.

در ۱۰ آپریل سال ۲۰۰۷ میلادی، هولدینگ فرانسوی صاحب برند گوچی، Pinault-Printemps-Redoute (PPR) یا همان هولدینگ یا همان هولدینگ kering با خرید ۲۷ درصد از سهام شرکت پوما به فرمانروایی خانواده داسلر بر روی برند داسلر پایان داد.

تا سال ۲۰۱۳ میلادی شرکت پوما توسط کارشناس سابق فوتبال، Bjørn Gulden، اداره می شد که سمت مدیر عاملی برند پوما را بر عهده داشت.
در دسامبر سال ۲۰۱۴ میلادی، ریحانا به عنوان مدیر خلاقیت برند لاین پوشاک زنانه برند پوما انتخاب شد.

در سال ۲۰۱۷ میلای شرکت پوما اقدام به استخدام بیش از ۱۳ هزار نفر در سراسر جهان کرد و محصولات خود را به حدود ۱۲۰ کشور جهان صادر کرده و به فروش می رساند.

در مارس سال ۲۰۱۸ میلادی برند پوما خط تولید محصولات جدید خود با نام “Phenom Lux” را راه اندازی کرد که سلنا گومز به عنوان سفیر تبلیغاتی آن انتخاب شد.
در همان سال پوما دوباره به تولید اسنیکرز های تخصصی ورزشی بسکتبال خود روی آورد و از سری Jay-Z کفش های اسپرت خود رونمایی کرد. آخرین لاین کفش های تخصصی ورزشی بسکتبال برند پوما سال ۱۹۹۸ میلادی عرضه شده بود و این بازگشت پس از ۲۰ سال صورت گرفت. دو قهرمان جوان بسکتبال یعنی Marvin Bagley III و Deandre Aytonبرای سری کفش های تخصصی Jay-Z با شرکت پوما قرارداد بسته اند که هر دو در NBA سال ۲۰۱۸ میلادی در مقام دوم قرار گرفتند.

در حال حاضر شرکت پوما چهار کارخانه در شهر های بوستون و ماساچوست در ایالات متحده آمریکا، هنگ کونگ چین و Ho Chi Minh City ویتنام دارد در حالی که کارخانه اصلی این برند هنوز هم در شهر Herzogenaurach آلمان قرار دارد.

نشانی فروشگاه های رسمی برند پوما در ایران

تهران

 • بلوار ارتش، بلوار نیروی زمینی، مجتمع تجاری الماس، طبقه همکف ۲۲۹۶۶۷۷۷
 • شهرک اکباتان، مجتمع مگامال، طبقه همکف ۲، واحد G207/1 ۴۴۶۳۲۳۹۴
 • بزرگراه امام علی جنوب، خروجی شهید مدنی، مجتمع تیراژه ۲، طبقه همکف ۷۷۵۶۰۸۲۲
 • بالاتر از میدان هروی، خیابان وفامنش، نبش کوچه آبنوس، پلاک ۲۹ ۲۶۷۵۳۸۶۷
 • پاسداران، پایین تر از چهار راه فرمانیه، روبروی خروجی صدر، پلاک ۴۹۷، طبقه همکف ۲۶۱۲۶۱۳۸
 • میدان ونک، خیابان شهید خدامی، روبروی هتل هما، پلاک ۳۱ ۸۶۰۸۴۶۵۲
 • تاو اسپرت، خیابان ولیعصر، بالاتر از میدان منیریه، نبش کوچه هور، پلاک ۸۴۴ ۶۶۴۵۳۱۰۷
 • بلوار اندرزگو، مجتمع تجاری سانا (به زودی) ۲۴۱۶-۰۲۱
 • پاسداران، نبش گلستان یکم، مجتمع تجاری پاریس، طبقه همکف (به زودی) ۲۴۱۶-۰۲۱

شهرستان ها

 • بابلسر، رو به روی درب مجتمع دریا کنار ۳۵۲۸۸۷۵۲-۰۱۱
 • آذربایجان شرقی، منطقه آزاد ارس، جلفا، مجتمع تجاری ارسباران، طبقه همکف، واحد ۱ ۴۲۰۳۵۱۴۴-۰۴۱
  کرمان، خیابان هزار و یک شب، میدان کوثر ۳۲۴۳۱۶۳۱-۰۳۴
 • کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، پایین تر از میدان مدنی، نبش کوچه مریم ۳۴۲۱۶۰۶۳-۰۲۶
 • تبریز، کوی ولیعصر، فلکه همافر، انتهای همافر غربی، میدان اطلس، مرکز تجاری اطلس ۲۴۱۶-۰۲۱

نظرت در مورد برند پوما و تاریخچه آن که در این مقاله به آن اشاره شده است، چیست؟ چه محصولی از این برند را دوست داری و می پسندی؟ برند ورزشی مورد علاقه چیست و به چه دلیل آن را به سایر برند ها ترجیح می دهی؟ نظراتت را در این باره با من و سایر دوستان منودلیاری ات در زیر این مقاله در میان بگذار.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

داستان برند گوچی (Gucci): خلاق، تأثیر گذار، پیشرو

۱۰ شو و طراحی مهم کارل لاگرفلد برای برند شنل “CHANEL”

بیوگرافی کارا دلوین مدل مشهور