زمان مطالعه : ۳ دقیقه

همه ما بارها و بارها استفاده از انواع شامپو را امتحان کرده ایم. گاهی خیلی راضی بوده ایم و گاهی هم به دلیل عدم رضایت، سراغ برند دیگری رفته ایم. قسمت بد ماجرا آن وقتی است که همان شامپوی سازگار با مو هایمان هم بعد از مدتی سر ناسازگاری می گذارد و مجبور می شویم برند دیگری را امتحان کنیم. یکی از نکات مهمی که برای انتخاب شامپو باید مد نظر داشته باشی، جنس مو است. مورد بعدی نوع پوست سر توست. بنابراین زمان تهیه شامپو باید اطلاعات مناسبی داشته باشی. برای اینکه این بار موقع خرید این کالا کمتر دچار سردرگمی بشوی در ادامه مطلب همراه منودلیار باش. البته توجه داشته باش که این موارد توصیه های عمومی است و برای درمان حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنی.

جنس مو و انتخاب نوع شامپو

همه ما می دانیم که موی هر فرد جنس های مختلفی دارد از جمله: معمولی، حساس، آسیب دیده، چرب، خشک و… . به همین نسبت انواع شامپو برای موهای آسیب دیده، حساس، دارای پوسته یا شوره و شامپو های دیگر برای موی چرب و خشک و معمولی در بازار موجود است. در همین ابتدا باید بدانی که در راستای سلامت ماندن مو ها، حتما سراغ شامپوی مناسب موی خودت بروی. این ذهنیت تا حدودی درست است که شامپو منجر به تقویت مو نمی شود، اما این را هم فراموش نکنی که استفاده از شامپوی نامناسب قطعا منجر به ریزش مو و آسیب های دیگر می شود.

حتما از شامپوی مناسب استفاده کن

گاهی اوقات جنس موی تو خشک است اما جنس پوست سر و ناحیه رویش مو چرب یا مختلط است! در چنین مواقعی فرد در ناحیه رویش مو در پیشانی، با چرب بودن همیشگی مو رو به رو است اما انتهای مو هیمشه خشک است. برای موی چرب حتما باید از شامپوی مناسب برای همین نوع مو استفاده کرد در غیر این صورت در میانسالی دچار ریزش موی شدید به ویژه در ناحیه جلوی سر مواجه خواهی شد. اما در مورد ساقه مو ها، اگر خشک است حتما از ماسک های تقویتی بعد از حمام استفاده کن. یا چه بهتر که سراغ روغن های تقویتی مثل آرگان، نارگیل، بادام تلخ، زیتون و … بروی.

چند روز در هفته مو ها را با شامپو بشوی؟

برای مو های معمولی که تکلیف مشخص است، توصیه می شود مو های معمولی را حداکثر سه بار در هفته با شامپو شست و شو بدهی. این مسئله برای مو های خشک، دو بار در هفته و مو های چرب هم با توجه به نوع شامپوی مورد مصرف متفاوت است. عموما یک روز در میان شست و شوی موی چرب مناسب است. می توانی هر چند مرتبه یک بار سراغ شامپوی بچه بروی و مجدد از شامپوی مناسب مو های چرب استفاده کنی.

با شوره مو چه کار کنیم؟

اگر موی شما دارای شوره و پوسته هست که تکلیف مشخص است، سراغ شامپوی ضد شوره می روید. اما نکته مهم به ویژه در نوع موی تو، روش شستن آن است. میزان شامپویی که به مو می زنی حتما باید به چند قسمت تقسیم شود. به ترتیب روی وسط سر، پشت گوش، زیر مو و جلوی سر بذار و خوب ماساژ بده. اگر فقط شامپو می زنی تا کف کند و بعد سریع مو را می شویی باید بدانی که کاملا روش اشتباهی را در پیش گرفته ای! به ویژه آن بخش هایی که دارای پوسته هست را باید خوب ماساژ بدهی. در مرحله بعد برای مو های چرب توصیه می شود حتما شامپو برای دقایقی روی مو بماند و بعد آن را آبکشی کنی. البته این مورد را می توانی با جزئیات بیشتر در شناسنامه هر شامپو مطالعه کنی. مرحله مهم بعدی، نحوه شستن مو است. حتما و حتما از این به بعد با دقت بیشتری مو ها را آبکشی کن. هیچ ذره اضافی روی کف سر و حتی ساقه مو نباید باقی بماند.

شیرین کرمی

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

شامپو های نجات دهنده مو

معجزه آب برنج بر مو های تو

تأثیر شگفت انگیز ویتامین E بر روی مو ها