زمان مطالعه : ۳ دقیقه

همانطور که می دانی در دوران بارداری بدن مادر دستخوش تغییرات بسیاری می شود. بارداری به طور قطع یکی از خاص ‌ترین و لذت ‌بخش ‌ترین تجربه ‌ها برای تمام زنان محسوب می ‌شود. لذت مادر شدن با هیچ حس دیگری قابل مقایسه نیست و می ‌توان گفت یک گنجینه تمام نشدنی برای تمام زندگی مادر است که همراهش خواهد ماند. اما در میان بارداری مزیت هایی را هم با خود به همراه می‌ آورد که لازم و مفید هستند. بعضی از این مزیت های بارداری را شاید تا به حال نمی ‌دانستی و شاید برای تو هم جالب باشد که بدانی طبق تحقیقات، بارداری بر روی مغز و عملکرد آن نیز تاثیر می گذارد. به طور مثال مادران در این دوران احساساتی و خلاق تر می شوند. در این مقاله به بررسی مهم ترین تاثیرات بارداری بر روی مغز مادر و فواید بارداری برای مادر می پردازیم.

۱. مغز در این دوران تا حدود ۶ درصد دچار انقباض می شود و گاهی نیازمند تفکر بیشتر و صرف وقت بیشتر در مورد یک موضوع است. البته ۲۰ الی ۲۴ هفته پس از زایمان دوباره به حالت اولیه خود باز می گردد.

۲. قابلیت انجام همزمان چند کار در خانم های باردار بیشتر می شوند و آن ها می توانند این کار ها را به بهترین شکل به پایان برسانند.

۳. در این دوران هورمون اکسی توسین بیشتری ترشح شده که منجر به افزایش آرامش، تقویت احساسات و مهربان تر شدن مادر می شود.

۴. مادران باردار یا افرادی که به تازگی فرزندی به دنیا آورده اند، مغزشان در بهترین سطح عملکرد قرار داشته و ایده پردازتر خواهند بود.

۵. در این دوران و حتی تا زمان شیردهی حافظه مادر به طرز قابل توجهی افزایش یافته و همه چیز را بهتر به خاطر می سپارد.

۶. چهره های خارجی باعث تنش می شوند. بله ممکن است عجیب به نظر برسد، اما با توجه به نظر پزشکان سه ماه اول بارداری زمان خوبی برای سفرهای خارجی نیست، زیرا سیستم ایمنی بدن افزایش یافته، هرگونه عامل بیگانه ناخودآگاه به عنوان خطر تلقی شده و استرس را کمی افزایش می دهد.

  1. داشتن قلبی سالم تر از دیگر مزیت های بارداری برای مادر قندک است. یکی از عمده ‌ترین عوامل بروز بیماری ‌های قلبی در زنان فقدان هورمون استروژن (estrogen) است. بارداری سبب افزایش سطح استروژن در بدن تو می ‌شود در نتیجه خطر بروز بیماری ‌های قلبی را کاهش می‌ دهد. از این گذشته شیردهی نیز سطح دیابت یا قند خون و فشار خون را در بدنت تحت کنترل نگه می‌ دارد و به این وسیله سلامت قلب را تضمین می ‌کند.
  2. کاهش مشکلات قاعدگی و حتی کمتر شدن محسوس درد قادعدگی بعد از زایمان نیز از دیگر عواملی است که در مادرانی که تجربه بارداری داشته اند دیده شده است. یکی از دلایل این امر می تواند از بین رفتن گیرنده‌ های پروستاگلاندین (prostaglandin) در رحم مادر حین زایمان باشد؛ این هورمون انقباضات مربوط به زایمان را در طول وضع حمل کنترل می ‌کند.
  3. بارداری به شیوه خود می ‌تواند یک نعمت و فرصت ویژه جهت تغییر در زندگی تو باشد. وقتی متوجه می ‌شوی یک موجود کوچک زنده به اسم قندک درون بدن تو در حال رشد و تکامل است به دنبال آن سبک زندگی ات نیز به خودی خود دستخوش تغییرات وسیعی می ‌شود و این تغییرات وسیع در جهت بهتر شدن زندگی ات حرکت می‌ کنند. طبیعتا برای سالم ماندن قندک و سالم به دنیا آمدنش مجبور تو هم سالم زندگی کنی و  این روند تا بعد از به دنیا آمدن او نیز ادامه دارد.
  4. آخرین مورد هم افزایش صبر، شکیبایی و بزرگ شدن روحت است که تو را تبدیل به یک انسان رشد یافته می کند.

زندگی تو و قندک سرشار از لحظات خوب و شادی و بوس به روی ماه جفتتان.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

۱۰ نکته برای شروع غذای کمکی به کودک

بهترین حالت های شیردهی نوزاد

راهکارهایی برای جلوگیری از افسردگی پس از زایمان