زمان مطالعه : ۳ دقیقه

روز جهانی چپ دست ها مبارک! اگر تو هم مثل من یک چپ دست هستی این روز را به تو صمیمانه تبریک می گویم. ۱۳ آگوست مصادف با ۲۲ مرداد را در تقویم جهانی به عنوان روز چپ دستان نامگذاری کرده اند تا این تفاوت و منحصر به فردی را جشن گرفته و به مردم جهان اطلاع رسانی کند.
همان طور که بی شک می دانی بین ۷۵ تا ۹۰ درصد مردم جهان راست دست هستند و به همین دلیل متأسفانه بیش تر وسایل و ابزار هایی که در هر زمینه ای ساخته می شود برای راست دست ها طراحی و تولید می شود که چپ دستان را با مشکلات زیادی برای رو به رو می کند.
حتماً تو هم به عنوان یک چپ دست در استفاده از وسایل به ویژه وسایل عمومی دچار دردسر شده ای یا حتی دوستان یا افراد چپ دست خود را دیده ای که در استفاده از آن ها با چه مشکلاتی رو به رو هستند که نمونه بارز آن کیبرد ها، موس ها و صندلی های مدارس هستند که همگی برای راست دستان طراحی شده اند.

تاریخچه روز چپ دست

روز جهانی چپ دستان برای اولین بار در سال ۱۹۷۶ میلادی توسط Dean R. Campbell، مؤسس شرکت Lefthanders International, Inc پایه گذاری شد. این روز از کلوپ چپ دست ها بریتانیا گرفته شده است که به منظور اطلاع رسانی در مزایا و معایب چپ دست بودن در دنیای تحت فرماندهی راست دستان به وجود آمده است.
جالب است بدانی بین ۷ تا ۱۰ درصد مردم جهان یعنی چیزی در حدود ۷۰۸ میلیون نفر در سراسر جهان چپ دست هستند و تعداد چپ دست ها در بین آقایان بیش تر خانم ها محاسبه شده است.

شخصیت های مهم چپ دست

در بین ۷ تا ۱۰ درصد مردم چپ دست جهان در طول تاریخ افراد شناخته شده و مشهور زیادی دیده می شود که از میان آن ها می توان به استیو جابز (مؤسس اپل)، بیل گیتس (مؤسس مایکروسافت)، مارک زاگربرگ (مؤسس شرکت فیس بوک)، باراک اوباما، جراد فورد، استیو فوبز، اپرا وینفری، ارسطو، لئوناردو داوینچی، رافائل (نقاش ایتالیایی)، ونگوک، لئونل مسی، پله (اسطوره فوتبال برزیلی)، ماری کوری، ایساک نیوتون، آنجلینا جولی، برد پیت، تام کروز، نیکول کیدمن، Keanu Reeves، Bruce Willis، مرلین مانرو، چارلی چاپلین، ناپلئون بناپارت، هنری فورد (مؤسس شرکت فورد)، هلن کلر، باخ (موزیسین آلمانی) و Lewis Carroll (نویسنده کتاب آلیس در سرزمین عجایب)

آیا چپ دست ها نابغه هستند؟

از قدیم این نظریه در بین مردم جا افتاده بود که “چپ دست ها نابغه هستند” البته لازم است یک پرانتز باز کنم که در یک برهه زمانی نیز استفاده از چپ دست را برای انجام کار های روزانه بد و اشتباه می دانستند و چپ دستان را مجبور می کردند که با دست راست خود کار های روزمره را انجام دهند که با توجه به عملکرد نیم کره های مغز این عمل امکان پذیر است.
برگردیم سر نظریه نابغه بودن چپ دست ها؛ چپ دست ها از نیم کره راست مغز بیش تر استفاده می کنند و راست دست ها از نیم کره چپ مغز. نیم کره چپ مربوط به قدرت تعقل و منطق می شود و نیم کره راست مربوط به شهوت، احساس و هنر که همان طور که در فهرست بالا نیز می بینی بیش تر افراد شناخته شده و معروف چپ دست نیز هنرمند بودند اما از آن جایی که شهوت ارتباط مستقیم با ضمیر ناخودآگاه ما دارد و همه می دانیم که قدرت ضمیر ناخودآگاه چند ده برابر ضمیر خودآگاه است.
از سوی دیگر متأسفانه به دلیل این که همان طور که پیش تر نیز گفتم بیش تر ابزار و وسایل برای استفاده راست دستان طراحی و تولید می شود، در بیش تر مواقع مشکلاتی برای چپ دست ها به وجود می آید که کارایی آن ها را نسبت به سایرین پایین می آورد.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

جشن امردادگان

به مناسبت روز جهانی دوستی

به مناسبت ۶ مرداد روز جهانی هپاتیت